W sierpniu br. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła w Lusowie dokonano nagrania płyty„Improsonus Pro Mater”, na którą składają się parafrazy polskich pieśni Maryjnych. Pomysłodawcą tego projektu jest pianistka i kompozytorka Katarzyna Stroińska-Sierant, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, znana z wieloletniej działalności w takich obszarach jak: Poznańska Inicjatywa Wielbienia pod wodzą Leopolda Twardowskiego, autorstwo muzyki do wielu prezentacji z cyklu Verba Sacra oraz hymnu Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. i inne.

Współwykonawcami projektu„Improsonus Pro Mater” są również profesjonalni poznańscy muzycy, od lat aktywnie propagujący twórczość chrześcijańską: Jarosław Sierant – skrzypce, Dawid Tokłowicz – saksofon, Sławomir Tokłowicz – instrumenty perkusyjne.

Płyta „Improsonus Pro Mater”to przedsięwzięcie o wysokich walorach artystycznych, a jednocześnie czytelnym przekazie duchowym. Jej ideą jest oddanie hołdu i wdzięczności Matce Bożej. Projekt łączy tradycję polskiej kultury chrześcijańskiej ze współczesnymwykonawstwem,gdzie improwizacja staje się nie tylko rodzajem narracji ale i elementem spajającym różnorodne  stylistycznie utwory.  Realizacja płyty  w 2018 r ma jeszcze jeden ważny wymiar – mianowicie wpisuje się w obchody 1050lecia Archidiecezji Poznańskiej, co dla muzyków żyjących i tworzących na jej terenie stanowi świadectwo przywiązania do chrześcijańskich korzeni.