Najlepsi kucharze w kraju w stolicy Wielkopolski           

Na początku roku redakcja National Geographic napisała o Poznaniu jako o stolicy polskiej gastronomii doceniając kunszt kucharzy pracujących w tutejszych restauracjach. Jest jeszcze jeden powód, który sprawia, że Poznań zasługuje na to miano. Od 18 lat właśnie tutaj, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, odbywa się konkurs kulinarny, w ramach którego wyłaniany jest ten „Najlepszy z najlepszych” w Polsce.

Kulinarny Puchar Polski, bo o tym konkursie mowa, to wydarzenie o wysokiej randze w  środowisku polskiej gastronomii. Początki tej ogólnopolskiej rywalizacji sięgają 2000 roku. Od tego czasu formuła tego wydarzenia ewoluowała, dzięki czemu standardy organizacji, oceniania uczestników i rywalizacji nie odbiegają od tych, którymi mogą pochwalić się  konkursy o randze europejskiej czy światowej, co potwierdzają opinie szefów kuchni z Polski i zagranicy, którzy mieli okazję zasiadać w Jury Kulinarnego Pucharu Polski, a także samych uczestników. Najlepszą rekomendacją jednak wydaje się być fakt, że o udział w konkursie wielokrotnie ubiegają się Ci sami kucharze. Kulinarny Puchar Polski jest dla jak święty Graal dla wielu z nich. To dlatego każdego roku część nazwisk uczestników powtarza się, bo wśród wielu marzeń tytuł „Najlepszego z najlepszych”, jaki otrzymuje zwycięzca, zajmuje jedną z czołowych pozycji. – podkreśla Agnieszka Glamowska, menedżer konkursu. Warto również wspomnieć, że konkursowi patronuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz najważniejsze w Polsce stowarzyszenia gastronomiczne: Euro Toques Polska, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Fundacja Klubu Szefów Kuchni.

Na czym polega fenomen wydarzania? Eliminacje do Kulinarnego Pucharu Polski trwają cały rok, a ich zwieńczeniem jest finał odbywający się podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii Polagra Gastro, w ramach którego rywalizują najlepsi kucharze wyłonieni w tzw. konkursach nominowanych odbywających się w całej Polsce. W tym roku 10 finalistów zaprezentuje swoje umiejętności przed międzynarodowym jury, w którym zasiądą znakomici szefowie kuchni mogący poszczycić się licznymi nagrodami oraz niezwykle bogatym doświadczeniem zdobytym podczas międzynarodowych konkursów kulinarnych. Za zadanie będą mieli przygotować przystawkę na bazie pstrąga z Zielenicy i dowolnego rodzaju buraka oraz danie główne, którego tematem przewodnim jest kaczka. Do wykorzystania obowiązkowe są takie elementy jak wątróbka, udo i filet kaczy. Niemniej jednak pozostałe elementy też mogą znaleźć się w serwowanym daniu jak i inne składniki, które będą już inwencją kucharza. – objaśnia Agnieszka Glamowska. W deserze natomiast obligatoryjne jest użycie jogurtu naturalnego, dyni i herbaty typu earl grey. To chyba najbardziej zaskakujący zestaw i jak podkreślają organizatorzy, będzie wyzwaniem dla startujących w konkursie kucharzy.

 

18. finał Kulinarnego Pucharu Polski w tym roku odbędzie się w dniach 2-3 października, a radio EMAUS patronuje temu wydarzeniu.