1202 wymazy do testów na koronawirusa pobrano od mieszkańców powiatu kępińskiego

25.05.2020

1202 wymazy do testów na obecność koronawirusa pobrano w weekend od mieszkańców powiatu kępińskiego podczas akcji Test and Go. To absolutny rekord w liczbie pobranych wymazów w porównaniu z wcześniejszymi akcjami w Krotoszynie, Kaliszu i w Ostrowie Wlkp. – przekazał w niedzielę PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Przez weekend w wielkopolskim Kępnie działało centrum Test and Go pobrań wymazów do testów na obecność koronawirusa.

Decyzję o przeprowadzeniu badań w tym mieście podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk ze względu na wzrastającą liczbą zachorowań w powiecie.

Kępińskie drive-thru działało przed ośrodkiem sportu i rekreacji przy ul. Sportowej.

„Tym razem projekt nie dotyczył tylko i wyłącznie osób zmotoryzowanych. Także osoby, które przyszły do centrum COVID-19 zostały po potwierdzeniu rejestracji skierowane do namiotów, gdzie pobrano od nich wymazy” – powiedział rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Podał, że wymazy pobrano od 1202 osób, „co jest absolutnym rekordem spośród wszystkich uruchamianych do tej pory akcji” – podkreślił. Wcześniej podobne akcje przeprowadzono w Krotoszynie, Kaliszu i w Ostrowie Wlkp.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zgodnie z wnioskiem wojewody jego przygotowaniem i funkcjonowaniem zajęli się żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Terytorialnych, szpital w Kępnie, Państwowa Inspekcja Sanitarna i samorząd Kępna.

Na laboratoryjne wyniki wymazów trzeba czekać od 7 do 10 dni.

Od poniedziałku do środy testom będą mogli poddać się pleszewianie.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

kępno koronawirus Pleszew powiat Kępiński test and go