Najwięcej pacjentów z COVID-19 w szpitalach w Wielkopolsce, na Mazowszu i w Małopolsce

9.10.2020

Najwięcej pacjentów z COVID-19 przebywa w szpitalach w woj. wielkopolskim (527), mazowieckim (526 osób) i małopolskim (509) – wynika z danych zebranych przez PAP. Wojewodowie zapewniają, że monitorują sytuację, a liczba łóżek i respiratorów jest zwiększana.

W szpitalach w całym kraju przybywa pacjentów zakażonych koronawirusem. W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni liczba tzw. łóżek covidowych zwiększy się o kolejne kilka tysięcy. Teraz jest ich ponad 9 tys. Poinformował również, że wolnych jest obecnie ok. 500 z ponad 800 respiratorów przewidzianych dla osób chorych na COVID-19 i podał, że w magazynach jest jeszcze ponad 500 dodatkowych.

Z danych zebranych przez PAP w urzędach wojewódzkich wynika, że najwięcej pacjentów z koronawirusem przebywa w szpitalach w woj. wielkopolskim. W tym regionie zajętych jest już 527 z 672 łóżek dla chorych na COVID-19. Łączna liczba respiratorów wynosi natomiast 110, z czego w tej chwili zajętych jest 27.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował w czwartek, że bufor wynosi 145 łóżek, ale niebawem będzie ich więcej. „Wczoraj wprowadziłem II poziom zabezpieczenia w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie. Tam jest 20 łóżek dla osób z dodatnim wynikiem COVID-19, w tym trzy stanowiska respiratorowe. Od niedzieli będą uruchomione kolejne łóżka, tym razem w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim” – poinformował. Dodał, że w czwartek przekazał 5 respiratorów i 20 kardiomonitorów do Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, oraz 2 respiratory i 3 kardiomonitory do szpitala w Pleszewie.

autorka: Olga Zakolska (PAP)

FOT: UNSPLASH

ozk/ pdo/ twi/ mmd/ hub/ wos/ masz/ api/ aks/ lun/ wdz/ jwo/ ajw/ rpo/ emb/ ren/ kow/ krap/kb