Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Ważne
4.03.2020

Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce – poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. – To pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze – dodał.

Pacjent, który zakażony jest koronawirusem wrócił do Polski z Niemiec. Po rozpoznaniu u siebie objawów choroby skontaktował się z lekarzem i służbami sanitarnymi, a później specjalnie przygotowaną karetką przewieziony został do szpitalnego oddziału zakaźnego. Wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem są objęte kwarantanna domową i są pod nadzorem służb sanitarnych.

Minister zdrowia potwierdza pierwszy przypadek koronawirusa

Konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia odbyła się o godzinie 8 rano. O zakażeniu zostali poinformowani premier i prezydent. – Wszystkie procedury wdrożone przez Ministerstwo Zdrowia zadziałały prawidłowo – ocenił minister.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. We wtorkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 tys. 663 potwierdzone przypadki COVID-19. 3 tys. 124 osoby zmarły.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

FOT: UNSPLASH

koronawirus