Stan epidemii w Polsce. Dzieci wrócą do szkół po Wielkanocy

Ważne
K. B. 20.03.2020

Rząd, w ciągu kilkunastu dni, spodziewa się 10 tysięcy zachorowań na koronawirusa. Powołując się na dane statystyczne z Europy szef rządu podkreślał, że seniorzy są bardzo narażeni na skutki koronawirusa.  Rząd zdecydował także, że kara za złamanie kwarantanny wzrasta do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzamy stan epidemii, który daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – W związku z tym zapadła decyzja o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy – dodał.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.  Ogłoszony stan epidemii oraz zamknięcie szkół przynajmniej do Wielkanocy oznacza, że rodzice dzieci do ósmego roku życia będą mogli otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy dłużej niż przez 14 dni.

Premier powiedział, że będzie to dla wszystkich bardzo trudny i ciężki czas. Zaznaczył też, że dzięki tej dyscyplinie, dzięki temu, że nie będziemy wychodzić na ulice, możemy uratować komuś życie.

dyscyplina grzywna kara Polska premier stan epidemii Szkoła wielkanoc