Książki poświęcone

Na antenie: w pierwszy i trzeci piątek miesiąca o godz. 13:15

Książki poświęcone… ciekawym tematom! O tematyce okołoreligijnej. O wątpliwościach, dążeniu do świętości, różnych aspektach życia przez pryzmat wiary. Wywiady z autorami książek i konkursy z książką w roli głównej.

Zaprasza Alicja Dec

Książki Wydawnictwa Świętego Wojciecha na święta Bożego Narodzenia

Zaglądamy do propozycji Wydawnictwo Świętego Wojciecha na nadchodzący czas świąt Bożego Narodzenia. Wśród nich propozycje dla najmłodszych: „Święta Królowa Jadwiga” i „Wanda Błeńska” oraz dla nieco starszych czytelników: „Fascynacja Jezusem”, „Schronienie i siła” oraz „Święta ekipa”. O książkach rozmawiamy z Jolantą Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Aleksander Bańka – „Sekretne życie demonów” (Wydawnictwo RTCK)

Zły duch jest śmiertelnym wrogiem dla każdego chrześcijanina. Nie chodzi jednak o to, aby nim straszyć, lecz by pokazać, jak możemy go w sposób pozytywny zwyciężać – nie naszą mocą, lecz przez więź z Chrystusem, potęgą Jego miłości. Rozmowa z autorem książki, Aleksandrem Bańką – doktorem hab. filozofii, politologiem, świeckim liderem Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie. To autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej i jedyny świecki delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w związku z XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów.

Roland Werner i Guido Baltes – „Fascynacja Jezusem. Wczoraj, dziś, zawsze” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Jezus fascynuje. Do dzisiaj trafia do ludzi Jego przesłanie, Jego słowa, Jego życie. Ten człowiek z Galilei poruszał bardziej niż wielcy filozofowie, poeci i politycy wszech czasów. Jaka jest ta fascynacja? Kim naprawdę był Jezus? Co robił i czego nauczał? Jaki jest sens jego śmierci? A co Jezus ma nam dzisiaj do zaoferowania? W książce poza interpretacjami autorów znajdziemy solidną dawkę wiedzy naukowej. Rozmowa z redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha Agnieszką Korcz.

Tomasz Gałuszka OP – „Piękny Bóg, Piękny Człowiek. Zło z perspektywy teologii piękna Tomasza z Akwinu” (Wydawnictwo W drodze)

Rzeczywistość nie jest jednogłosowa – piękna albo zła. Konieczne jest myślenie polifoniczne, które chroni przed dwoma błędami: rozpaczą w spotkaniu ze złem i z zuchwałością w chwilach powodzenia. Książka o pięknie, któremu przydarza się zło i brzydota, albo też o złu widzianym z perspektywy piękna. Niezawodnym przewodnikiem po tym traktacie jest św. Tomasz z Akwinu. Rozmawiamy z autorem Tomaszem Gałuszką OP – doktorem habilitowanym mediewistyki, dyrektorem Dominikańskiego Instytutu Historycznego.

Eliza Piotrowska – Wanda Błeńska (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa o postaci niezwykłej. Przeżyła niejedną chwilę strachu i musiała walczyć z trudnościami. Książka z serii „Dobrze być dobrym” to ilustrowana rymowana opowieść o Wandzie Błeńskiej, która przez 40 lat leczyła w Ugandzie chorych na trąd. To historia niezwykłego, szczęśliwego, spełnionego życia. W programie rozmawiamy z autorką Elizą Piotrowską, która oprócz pisania ilustruje swoje opowieści. Jest laureatką licznych nagród literackich, historykiem i krytykiem sztuki, współpracuje z wieloma pismami dla dzieci.

ks. Jerzy Jastrzębski – „Błogosławiony Stefan Wyszyński. Prymas do odkrycia” (Wydawnictwo Esprit)

Choć Prymas jest dla wielu osób postacią niemal mityczną, poznawanie jego nauczania może być pasjonującą przygodą. Ks. Jerzy Jastrzębski zastanawia się: jak pogodzić modlitwę, pracę i odpoczynek? Czy Maryja może być wzorem dla kobiet, a św. Józef dla mężczyzn? Jaka była przyjaźń św. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego? Autor książki jest kapłanem Archidiecezji Warszawskiej, który pracuje w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Od wielu lat promuje nauczanie Prymasa Tysiąclecia poprzez publikacje i rekolekcje w Polsce i za granicą. Uczestniczył w pracach Komitetu Organizacyjnego do spraw beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Monika Białkowska – „Święta ekipa. Inspiracje (nie tylko) dla młodzieży” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Czyjaś świętość nas onieśmiela, czasem może nawet przeraża. I trudno się dziwić, bo w oczach Boga jesteśmy wyjątkowi i nie mamy się stawać kopiami tych, którzy żyli przed nami. Dlatego w tej książce nie proponuje się wzorów do naśladowania, ale… podsuwa przyjaciół. Znajdziemy w niej historie osób, których młodość była wypełniona miłością do Boga i ludzi. Rozmowa z autorką Moniką Białkowską – dziennikarką „Przewodnika Katolickiego”, doktorem teologii fundamentalnej i członkiem Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce.

ks. Damian Wyżkiewicz CM – „Biblijne komentarze. Poza schematem” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

W programie rozmawiamy o biblijnych komentarzach. W jaki sposób podchodzić do interpretacji Biblii? Jakie popełniamy przy tym błędy? I czy można wyjść poza schemat, konstruując komentarze do Pisma Świętego? Rozmawiamy z autorem książki, ks. Damianem Wyżkiewiczem CM.

Mary Haseltine – „Cud macierzyństwa. Poradnik dla przyszłych mam” (Wydawnictwo W drodze)

Książka to kompendium katolickiego spojrzenia na dar rodzicielstwa. Autorka porusza kwestie przygotowania ciała, umysłu i duszy do macierzyństwa. Książka zawiera praktyczne wskazówki i porady nie tylko na czas samego porodu, ale także okres ciąży i opieki nad dzieckiem. W programie rozmawiamy z Marią Gierszewską, która na antenie Radia Emaus prowadzi program „Mamy wątki”.

Modlitewniki (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Kim byli i jak żyli św. Rita z Cascii, św. Roch, św. Szarbel? Jak znaleźć czas na modlitwę, gdy nie mamy na to czasu? Pomogą w tym modlitewniki. W programie rozmawiamy z Jolantą Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Dariusz Kubuj, Krzysztof Popławski OP – „Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz” (Wydawnictwo W drodze)

Książka to zaproszenie do innego niż do tej pory zagłębienia się w modlitwę Ojcze nasz. Zachęta do spojrzenia na powszechnie znane przypowieści biblijne – m.in. o synu marnotrawnym, pannach mądrych i głupich albo talentach – w świeży, nieobarczony przyzwyczajeniami sposób. O książce rozmawiamy z Krzysztofem Popławskim OP – dominikaninem, rekolekcjonistą, misjonarzem na Tajwanie i w Chinach, jednym z pomysłodawców projektu wykładowego Dominikańska Szkoła Wiary.

Jerzy Jabłoński – „Życie… nie ogarniam” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Czy zdarza się Wam nie ogarniać… życia? Na czym to polega i czy możemy czasem odpuścić – sobie i bliskim? Rozmawiamy z autorem Jerzym Jabłońskim – teologiem, nauczycielem, blogerem, autorem publikacji dla dzieci i nauczycieli, a także laureatem prestiżowej nagrody – Nauczyciel Innowator.

ks. Jan Frąckowiak – „Wiara. Praktyczny przewodnik” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Jak mam wierzyć, skoro nie wiem? To książka dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć, jak radzić sobie z kryzysami w wierze i jak przekonać własne serce, by chciało kochać Boga. Rozmowa z ks. Janem Frąckowiakiem, sekretarzem metropolity poznańskiego i ceremoniarzem arcybiskupim. Wykłada na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.

Paul Thigpen – „Święci, którzy zwyciężyli szatana” (Wydawnictwo Esprit)

Paul Thigpen opisuje niezwykłe historie i wydarzenia z życia siedemnastu świętych, którzy na ziemi stoczyli wielki bój ze złym duchem. Opowiada o tym, jak święci tacy jak Franciszek, Dominik, Jan Maria Vianney czy Gemma Galgani pokonali pokusy i diabelskie ataki, broniąc się modlitwą, postem, sakramentami i żywą wiarą. Przywołuje nie tylko prawdziwe sceny z życia tych świętych, lecz także ich praktyczne wskazówki, jak zwycięsko poprowadzić walkę duchową w swoim życiu. W programie o książce rozmawiamy z ks. Piotrem Prusakiewiczem CSMA.

Pismo Święte i książki ks. Jana Twardowskiego (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z Jolantą Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha o propozycjach wydawniczych, które mogą posłużyć jako prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej. To między innymi: Pismo Święte – jednotomowe wydanie w najlepszym, według biblistów, przekładzie z języków oryginalnych, z obszernym komentarzem; „Ilustrowana Biblia młodych”, czyli czterdzieści historii zaczerpniętych ze Starego i Nowego Testamentu, opowiedzianych współczesnym i prostym językiem; „Z Biblią przez cały rok” – opowieści dla dzieci; książki Jana Twardowskiego – „Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości”, a także „Serce za serce, czyli co to znaczy kochać”.

Marta Przybyła – I dam Wam serce nowe (Wydawnictwo Agape)

„Ogień rozlewa się we mnie z coraz większą mocą, skupia się w klatce piersiowej i pulsuje. To uczucie jest bardzo realne. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłam. (…) Klękam przed Bogiem żywym i prawdziwym. (…) Wiem, że coś się zmieni. Nie wiem jeszcze, że zmieni się wszystko”. O niezwykłej historii nawrócenia rozmawiamy z Martą Przybyłą, autorką książki.

Eliza Piotrowska – „Święty Jan Paweł II” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa o lekkiej, rymowanej opowieści o Janie Pawle II, przeznaczonej dla dzieci. Historia małego Lolka, który lubił żarty, chętnie grał w piłkę i marzył o aktorstwie. Mały Lolek wyrósł na Karola, który został księdzem, filozofem, duszpasterzem, a w końcu papieżem i jedną z największych postaci XX wieku. To książka dla pierwszego pokolenia, które znać go będzie jedynie z opowieści.

Joanna Gadzińska, Marta Jelonek – Wanda Błeńska. Spełnione życie (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z jedną z autorek książki, Martą Jelonek. Wanda Błeńska to osoba niezwykła – przeżyła dwie wojny światowe, uwięzienie za działalność w Armii Krajowej, mrok polskiego komunizmu, chwile strachu w Ugandzie, w której przez 43 lata opiekowała się chorymi na trąd. Kobieta odważna. Lekarka, misjonarka, Matka Trędowatych, „Ambasador Misyjnego Laikatu”, jak nazwał ją Jan Paweł II. Nie bała się realizować swoich marzeń. A w książce nowe, poszerzone wydanie rozmowy z jedną z najpiękniejszych postaci polskiej medycyny i polskich misji, damą Orderu Uśmiechu, Poznanianką Stulecia, wielkim człowiekiem – zawiera jeszcze więcej zdjęć, kilka publicznych wypowiedzi dr Wandy Błeńskiej oraz wspomnienia osób, które ją znały: krewnych, przyjaciół, współpracowników.

Joanna Bątkiewicz‑Brożek – „Jezu, ratuj!” (Wydawnictwo Esprit)

Rozmowa z Joanną Bątkiewicz‑Brożek, autorką bestsellerowej biografii ojca Dolindo, która w najnowszej książce “Jezu, ratuj!” rozważa wypełnione cierpieniem życie kapłana z Neapolu w świetle aktu zawierzenia Jezu, Ty się tym zajmij!. Odwołując się do licznych świadectw, przypomina, że przylgnięcie do Jezusa jest dla nas jedyną drogą ratunku podczas szalejących wokół burz. W książce znajdziemy modlitwy mistyka z Neapolu.

Monika Białkowska – „Święta Rita z Cascii. Modlitewnik” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Święta Rita wysłuchuje najróżniejszych próśb. Jest patronką od spraw beznadziejnych – szczególnie takich, które z ludzkiego punktu widzenia wydają się niemożliwe do rozwiązania. Przez jej wstawiennictwo możesz powierzyć Bogu największe ciężary swojego życia. O jej postaci oraz Modlitewniku rozmawiamy z Moniką Białkowską, dziennikarką „Przewodnika Katolickiego”, doktor teologii fundamentalnej i członkinią Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce.

„Nowenna do Maryi Rozwiązującej Węzły” (Wydawnictwo Esprit)

Maryja jako najlepsza Matka i Orędowniczka w niebie zawsze otacza swoje dzieci niezrównaną opieką. Papież Franciszek, wielki krzewiciel Nowenny do Maryi Rozwiązującej Węzły, mówi, że każdy człowiek nosi w swoim sercu grzechy, zniewolenia, cierpienia i problemy, które przez ręce Maryi mogą zostać rozwiązane. Któż lepiej niż Ona pomoże nam w trudnościach i poprowadzi nas do nowego życia? O nowennie rozmawiamy z Adrianem Walczukiem z Wydawnictwa Esprit. Modlitewnik zawiera słowa nowenny, objaśnienia dotyczące sposobu jej odmawiania oraz rozważania różańcowe papieża Franciszka.

Anna Małgorzata Jóźwik – „Strych nad zakrystią” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Co ukrywa się za drzwiami starej, wielkiej szafy? O czym szepczą kolorowe wstążki? Kto napisał list do Matki Bożej? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa pan kościelny? Strych nad zakrystią to miejsce, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe! A rozmowy, które się tam toczą, dotyczą kwestii najważniejszych. O książce rozmawiamy z jej autorką – Anną Małgorzatą Jóźwik, teologiem z pasji i powołania, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od lat katechizuje i pracuje jako logopeda holistyczny. Autorka artykułów, scenariuszy, opowiadań i książek.

Wojciech Surówka OP – „Bóg i wieczność” (Wydawnictwo Esprit)

Chrześcijaństwo rozpięte jest pomiędzy tym, co „już” i „jeszcze. Co zrobić, by przestać mówić, że się wiecznie nie ma czasu? I czy w Kościele pochłoniętym zamętem możemy odnaleźć prawdziwy pokój duszy? Co oznacza dziś dla ludzi przyjście Pana Jezusa? Wywiad z Wojciechem Surówką OP, duszpasterzem „Ruchu Lednica 2000”. W latach 2011-2019 był dyrektorem Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie.

Tomasz Grabowski OP – „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego” (Wydawnictwo W drodze)

Rozmowa z prezesem Wydawnictwa W drodze o serii, która adresowana jest zarówno do duszpasterzy, jak i osób szukających pomocy w osobistej lekturze Nowego Testamentu. Tomy zostały opracowane przez teologów i biblistów łączących wiedzę z umiejętnością przystępnego przekazu. Wychodząc od współczesnych badań biblijnych i tradycji, seria pozwala zgłębiać Pismo Święte w kontekście życia codziennego i jego związków z liturgią oraz nauczaniem Kościoła.

Eliza Piotrowska – „Święta królowa Jadwiga” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Została królem mając zaledwie… 12 lat! ! Jak to się stało? I jakim królem była Jadwiga? Rozmowa z Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci, laureatką licznych nagród literackich, historykiem i krytykiem sztuki. Uważa, że największą ozdobą człowieka jest uśmiech. Autorka z typową dla siebie swadą i humorem przybliża dzieciom barwną i ciekawą postać, ważną dla historii naszego kraju, jaką była święta królowa Jadwiga.

Damian Krawczykowski – „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Trudno dziś nam żyć bez smartfonów. Są z nami w domu, szkole, w pracy, na zakupach, na spacerze i na imprezie u przyjaciół. W każdej chwili możemy zrobić sobie selfie – aby znów zobaczyć siebie. Ale czy to, co zobaczymy na wyświetlaczu, będzie prawdą o nas? Każdy nosi w swoim sercu rany i tajemnice, których smartfon nie uchwyci. Autor – Damian Krawczykowski zaprasza w podróż ku prawdziwej wolności, proponując nam inny „smartfon” – taki, który pokaże nam prawdę o nas.

Ewa Chalimoniuk – „Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby” (Wydawnictwo W Drodze)

Śmierć dotyka nie tylko osoby najbardziej związane ze zmarłym, ale także ich bliskich. Jak to wszystko udźwignąć? Jak po chrześcijańsku podejść do śmierci i straty? Jak o nich rozmawiać? Jak pomóc tym, którzy odeszli, a jak tym, którzy pozostali pogrążeni w rozpaczy i uczuciu pustki? O tym rozmawiamy z jedną z autorek książki „Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby” Ewą Chalimoniuk, psychoterapeutką i trenerką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, mającą duże doświadczenie w pracy z osobami po stracie i w żałobie z nieprzeżytą traumą.

Maciej Zięba OP – „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” (Wydawnictwo W Drodze)

Czy nauczanie Jana Pawła II jest wciąż aktualne? Jakie dzieła i przesłanie zostało nam po pontyfikacie papieża Polaka? Czy łatwo je zrozumieć, nawet po tylu latach? O Karolu Wojtyle w książce „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” rozmawiamy z Maciejem Ziębą OP – polskim dominikaninem, teologiem, filozofem, publicystą, znawcą nauczania społecznego Kościoła, popularyzatorem myśli Jana Pawła II, założycielem Instytutu Tertio Millennio, byłym Prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów.

Ines Krawczyk MChR – Zaproszeni na ucztę. O Mszy Świętej dla małych i dużych (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Czy wiesz, jak zachęcić dziecko do udziału w niedzielnej Mszy Świętej? Co zrobić, by mądrze ją przeżyć? O bohaterach, których znajdziemy w książce, o ciekawych ilustracjach, a także o rebusach, zagadkach i ciekawostkach rozmawiamy z autorką książki – s. Ines Krawczyk, redaktor naczelną „Małego Przewodnika Katolickiego” i autorką audycji radiowej dla dzieci „Owieczka i przyjaciele” w Radiu Emaus.

Piotr Klimski, Wojciech Sulimierski – „Kocham Cię! Współczesne mity o miłości” (Wydawnictwo W Drodze)

Rozmowa Alicji Dec z Piotrem Klimskim, jednym z autorów książki, absolwentem teologii oraz międzywydziałowego studium rodziny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczycielem, wychowawcą i katechetą, a prywatnie mężem i ojcem dwójki dzieci. Dialog o najpowszechniejszych mitach o miłości, o tym, dlaczego ludzie w ogóle ulegają mitom, a także jak mądrze połączyć miłość kobiety i mężczyzny z wiarą w Boga.

Jerzy Jabłoński – „Miłość… nie ogarniam” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

O co chodzi z tą miłością – do Boga i do drugiego człowieka? Czy można ogarnąć miłość? Czym różni się okazywanie miłości przez kobietę i mężczyznę? Rozmowa z autorem Jerzym Jabłońskim – teologiem, nauczycielem, blogerem, autorem publikacji dla dzieci i nauczycieli, a także laureatem prestiżowej nagrody – Nauczyciel Innowator.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenter

Alicja Dec