Książki poświęcone

Na antenie: Audycja archiwalna

Audycja archiwalna

Książki poświęcone… ciekawym tematom! O tematyce okołoreligijnej. O wątpliwościach, dążeniu do świętości, różnych aspektach życia przez pryzmat wiary. Wywiady z autorami książek i konkursy z książką w roli głównej.

Zaprasza Alicja Dec

ks. Piotr Jarosiewicz – „Boża sieć Wi–Fi. Jak z odwagą mówić światu o Ewangelii” (Wydawnictwo eSPe)

Święty Piotr i jego współpracownicy całą noc łowili ryby i nic nie złowili. Dopiero gdy Jezus wskazał im, gdzie, kiedy i jak należy zarzucić sieci, i gdy Piotr usłyszał słynne słowa: „Wypłyń na głębię…”, wówczas rybacy wyłowili tak wiele ryb, że ich sieci zaczynały się rwać. Ksiądz Piotr Jarosiewicz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że siecią współczesnego świata jest internet. Jego kanał na TikToku to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat Boga i Kościoła: 2000 pytań, live’y, liczne filmiki, teledyski, ponad 273 tysiące obserwujących i ponad 8 milionów lajków. Rozmowa z ks. Piotrem Jarosiewiczem – duszpasterzem młodzieży diecezji drohiczyńskiej, asystentem KSM, rekolekcjonistą, autorem książek i teledysków.

Michał Bondyra – „Męskim okiem” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Czym jest ojcostwo? Na jakich fundamentach należy budować zdrową rodzinę? Jakie wartości przekazywać dzieciom? Kto może stanowić dobry wzór do naśladowania? Kim jest dzisiaj mężczyzna? Czy potrafimy go zdefiniować? Pięciu mężczyzn znanych ze szklanego ekranu, desek teatralnych oraz aren sportowych – mężów i ojców – odpowiada na postawione pytania oraz rozmawia z autorem o tym, jak dawać świadectwo wiary w trudnym środowisku show-biznesu, o wadze rodziny, o tym, jak cenne jest ojcostwo oraz o tym, jak budować relacje z żoną i dziećmi. Autor zaprasza nas do wspólnego odkrywania świata Aleksandra Machalicy, Macieja Małysa, Przemysława Babiarza, Rafała Patyry i Tomasza Zubilewicza.

Boguś Janiszewski, Max Skorwider – „Bóg. To, o czym dorośli Ci nie mówią” (Wydawnictwo Publicat)

Człowiek od zawsze rozkminiał temat siły wyższej. Zastanawiał się, skąd się wziął na ziemi, co się z nim stanie po śmierci i kto o tym wszystkim decyduje. Z tych rozkmin na przestrzeni dziejów powstały rozmaite systemy religijne – bardzo odmienne, ale niekiedy zastanawiająco podobne. W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania: Po co ludziom wiara? Jak to jest być prorokiem? Czy wiara i nauka kiedyś się pogodzą? O książce porozmawiamy z autorem Bogusławem Janiszewskim.

Natalia Przeździk – „Skrzydła Hani” (Wydawnictwo eSPe)

Ośmioletnia Hania marzy o kilku rzeczach – chciałaby w końcu przestać chorować, rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia jej taty i nauczyć się kochać apodyktyczną babcię. Jednak jej największym marzeniem są skrzydła, które pomogą jej w końcu wznieść się ponad nieśmiałość i lęk, tak bardzo utrudniające jej życie. Bardzo chciałaby, by takie skrzydła wyrosły również jej mamie, która samotnie zmagając się z wychowaniem córeczki, już zapomniała, że ona także potrafi bujać w obłokach. Wraz z Hanią wybierzemy się w cudowną podróż, podczas której wszystko jest możliwe. Na wyprawę do niezwykłego świata dziewczęcych marzeń zaproszone są szczególnie te dziewczynki, które tak jak Hania mają bujną wyobraźnię, kochają zwierzęta i przyrodę, a przede wszystkim potrafią marzyć! Z pewnością mogą dołączyć do nich także mamy i babcie, pamiętające swoje młodzieńcze zachwyty książkami Lucy Maud Montgomery.

Benedykt XVI – „Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy” (Wydawnictwo Esprit)

Papież Benedykt XVI wyraził wolę, by ta książka została opublikowana dopiero po jego śmierci. W tej bardzo osobistej książce papież u kresu życia zaczął porządkować liczne swoje wypowiedzi i pisma z czasu, kiedy był już papieżem emerytem. Znajdziemy tu oprócz szeregu niepublikowanych jeszcze tekstów również te znane, jednak poszerzone i duchowo pogłębione przez samego autora. Stanowią one jego prawdziwy testament duchowy. To głos świadka prawdziwej wiary, który do końca pozostał wierny Prawdzie, a jego ostatnim życzeniem było, aby każdy chrześcijan potrafił o tę Prawdę zawalczyć na nowo. Rozmawiamy o książce z ks. Tomaszem Jaklewiczem.

Sławomir Zatwardnicki – „Biblia „po katolicku”” (Wydawnictwo W drodze)

Autor z erudycją i swobodą opisuje, jak my, katolicy, postrzegamy i traktujemy Biblię, dlaczego nie możemy się zgodzić z protestanckim aksjomatem „tylko Pismo”. Pokazuje, co nas różni, i obala narosłe stereotypy. Wyjaśnia, czemu Pismo i Tradycja są w katolicyzmie nierozerwalne, i podkreśla, że czytanie oraz interpretowanie Biblii powinno odbywać się w zgodzie z nauką Kościoła katolickiego. Książka jest zaproszeniem do uważnego i cierpliwego rozczytywania się w Piśmie Świętym na co dzień. Sławomir Zatwardnicki to adiunkt na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Autor wielu artykułów książek i członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce oraz Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. Zaangażowany w działalność ewangelizacyjno-formacyjną.

Magdalena Wołochowicz – „Żyj słowem Boga. Przewodnik po życiu codziennym” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Książka to swoisty duchowy przewodnik po życiu codziennym, po sprawach, które nas dotykają każdego dnia. Autorka zachęca do życia blisko Bożego Słowa, do delektowania się nim i napełniania wiarą. Do sprawdzania, jak słowo Boże może pomagać nam w każdej trudnej, życiowej sytuacji. Przewodnik zachęca do zatrzymania się, pomyślenia o tym, co najważniejsze, podtrzymania nadziei, zainspirowania do pogłębienia relacji z Panem Bogiem. Rozmowa z autorką Magdaleną Wołochowicz – pomysłodawczynią i fundatorką Fundacji Żyj Pełnią Życia. Jest autorką książek: „Chwilowo panna”, „Psalmy dla Ciebie”, współautorką serii „Tak! Bóg chce…”, vlogerką, blogerką. Poprzez m.in. warsztaty i prelekcje inspiruje młode pokolenie do życia pełnego radości i pasji.

Małgorzata Terlikowska – „Kobiety św. Józefa. Cuda świętego Józefa w życiu 13 kobiet” (Wydawnictwo Esprit)

Wspiera zakochanych i poszukujących. Pomaga w sprawach finansowych, znajduje ludziom prace i domy, rozwiązuje najróżniejsze problemy. Jak na mężczyznę przystało jest bardzo konkretny i dokładny – św. Józef, święty od codzienności. W książce Małgorzaty Terlikowskiej poznajemy trzynaście historii kobiet, które zaufały Józefowi i odmieniły swe życie na zawsze. Każda z opisanych historii udowadnia, że dla Opiekuna Świętej Rodziny nie ma żądań niemożliwych. Święty Józef towarzyszył bohaterkom w trudnych przeżyciach i bolesnych doświadczeniach, ale w tej książce nie brakuje także radości, wdzięczności i nadziei.

Scott Hahn – „Śmierć jest nadzieją” (Wydawnictwo Esprit)

Jako katolicy wierzymy w zmartwychwstanie ciała. Potwierdzamy to, wypowiadając Credo podczas niedzielnej Mszy Świętej. Czy jednak dobrze rozumiemy te słowa i ich znaczenie? Przeciwstawiając się współczesnej tendencji do uciekania od tematu śmierci i cierpienia, Scott Hahn – wybitny amerykański teolog katolicki – w swojej książce dogłębnie bada istotę umierania i zmartwychwstania. Odnosząc się do Pisma Świętego i historii Kościoła, wyjaśnia tajemnice naszego zbawienia, a także tłumaczy, dlaczego tak istotne są między innymi godny pochówek i modlitwa za zmarłych. Autor przypomina czytelnikowi to, co najważniejsze: że jako chrześcijanie nie zostaliśmy stworzeni, by umierać, ale dzięki ofierze Jezusa mamy nadzieję żyć w wieczności. O książce rozmawiamy z Magdaleną Piętą z Wydawnictwa Esprit.

Danuta Witkowska – „Kenya. Habari yako?”

Zaglądamy do świata fotografii. Polecimy do Kenii, gdzie była Danuta Witkowska. To autorka licznych publikacji wydawniczych, a w dorobku artystycznym ma wiele wystaw fotograficznych, indywidualnych i zbiorowych. Fotografowanie to dla niej wielka pasja. Ulubionym tematem są zaś ludzie. Sporo podróżuje z aparatem fotograficznym, zbierając materiały do kolejnych opowieści. Album jest szczerą relacją z pracy misjonarzy w Kenii. Sami misjonarze nie są jednak na pierwszym planie – uwagę przykuwają kenijscy chrześcijanie w swoich codziennych sytuacjach. Widzimy ich liturgię, modlitwę, życie rodzinne, pracę, radości i smutki.

Tomasz P. Terlikowski – „Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy” (Wydawnictwo WAM)

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy chcieli iść na wojnę Wschodu z liberalnym Zachodem. Co wobec tak radykalnej zmiany może konserwatyzm? Jak żyć wartościami od dawna zakorzenionymi w polskiej kulturze, ale tak, żeby nadążyć za współczesnymi wyzwaniami? I czy Polacy mają jeszcze do odegrania jakąś szczególną rolę na Starym Kontynencie? Tomasz Terlikowski odpowiada na te pytania, sięgając po teksty klasyczne oraz nowe, osadzone w polskim kontekście kulturowym i politycznym. Omija rafy populizmu i tłumaczy, jak przezwyciężyć problemy spowodowane przez wieloetniczość społeczeństw i hegemonię mediów społecznościowych.


Jakub Gonciarz OP, Jarosław Krawiec OP – „Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny” (Wydawnictwo W drodze)

24 lutego 2022 roku oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy. Kraj został zaatakowany przez Rosję, a Ukraińcom przyszło się zmierzyć z brutalną przemocą. Zamieszczone w książce listy to zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron. Nie znajdziemy tu polityki ani opisów wojskowych strategii. Przeczytamy za to o ludziach – zmagających się z wojenną codziennością, odważnych, solidarnych. Listy pisali mieszkający i pracujący w Ukrainie dominikanie: Jakub Gonciarz OP i Jarosław Krawiec OP. Rozmowa z Jarosławem Krawcem OP – dominikaninem, wieloletnim duszpasterzem grupy Charytatywni Freta, przez wiele lat dyrektorem Sekretariatu Misyjnego, od września 2020 r. wikariuszem Wikariatu Ukrainy.

Aleksander Bańka – „Sekretne życie nieba” (Wydawnictwo RTCK)

Śmierć jest nieuniknioną częścią egzystencji każdego człowieka. Czy w związku z tym… nie ma nadziei i nic dla nas nie ma sensu? Przeciwnie – Chrześcijańska Dobra Nowina niesie w sobie uniwersalną nadzieję na to, że śmierć nie jest końcem, lecz tak naprawdę początkiem nowej rzeczywistości. I choć ten świat jest na razie ukryty dla naszych oczu, w oparciu o wiedzę biblijną i teologiczną możemy go sobie wyobrażać już teraz i zachwycić się tym, że ta najpiękniejsza, niesamowita perspektywa może być kiedyś udziałem każdego z nas. O książce rozmawiamy z autorem Aleksandrem Bańką – dr hab. filozofii, politologiem, świeckim liderem Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie, członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej i przewodniczącym Komisji ds. Świeckich II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Abp Georg Gänswein – „Na rozdrożu. Jaka jest przyszłość naszej wiary” (Wydawnictwo Esprit)

Arcybiskup Georg Gänswein to jedna z najbardziej wpływowych postaci Kościoła katolickiego na świecie. W 2003 roku został osobistym sekretarzem kard. Josepha Ratzingera. W swojej książce zdradził czytelnikom tajemnice pracy u boku papieża, podzielił się szczegółami z jego życia po abdykacji oraz tłumaczy, na czym polega radość wiary, której nauczył się od Benedykta XVI. Po raz pierwszy opublikowano tu również wybrane kazania i wykłady arcybiskupa, które potwierdzają, że pozostaje on radykalnie wierny przyjętej przez siebie dewizie biskupiej: „Dać świadectwo prawdzie”. Jego słowa są doskonałym drogowskazem dla wielu współczesnych chrześcijan. O książce rozmawiamy z Magdaleną Piętą z Wydawnictwa Esprit.

Kimberly D. Moore – „Z Biblią przez 52 tygodnie. Studium Biblii dla kobiet na cały rok” (Wydawnictwo Zysk i Spółka)

Książka jest inspirującą wędrówką dla chrześcijańskich kobiet. Sprawia, że Pismo Święte staje się codzienną, możliwą do wykonania lekturą. Bez względu na to, czy ta interaktywna książka jest wykorzystywana do studiowania osobistego czy grupowego, codzienny komentarz biblijny, prowokujące do namysłu pytania i miejsca przeznaczone do zapisywania swoich myśli pomogą zdobyć nowe spostrzeżenia i umocnią jego relację z Chrystusem. O książce rozmawiamy z Magdaleną Janiszewską z Wydawnictwa Zysk i Spółka.

Marta Kowalczyk – „Niech te święta nie będą magiczne…” (Wydawnictwo M)

„Niech te święta nie będą magiczne…” to życzenia, które mają związek nie tylko z komercjalizacją świąt (o której napisano już wiele), ale też z naszym nadmiernym przywiązaniem do rytuałów, obrzędów, zwyczajów… Gdzieś głęboko wpisane jest w nas przekonanie, że bez dopełnienia takich czy innych czynności, święta będą nieważne. Dotyczy to nie tylko świąt Bożego Narodzenia, ale większości świąt obchodzonych w Polsce, zarówno tych o charakterze religijnym, jak i narodowym. Autorka odkrywa przed nami tajniki 12 świąt obchodzonych w Polsce – religijnych i narodowych. To pozwala przeżywać te wyjątkowe chwile bardziej świadomie i uważnie.

Książki na święta Bożego Narodzenia od Wydawnictwa Świętego Wojciecha

W tym odcinku polecamy książki do czytania dla młodszych i dorosłych od Wydawnictwa Świętego Wojciecha. Wśród nich: „Wanda Błeńska” i „Święty Mikołaj z Miry” autorstwa Elizy Piotrowskiej dla najmłodszych, a dla nieco starszych „Schronienie i siła”, „Tylko dziś się liczy” i „Fascynacja Jezusem”. O książkach, które warto znaleźć pod choinką rozmawiamy z redaktor naczelną Wydawnictwa Św. Wojciecha Agnieszką Korcz.

Paweł Trzopek OP – „Słowo Boże czytane u źródeł. Komentarz do czytań niedzielnych. A” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Podczas każdej Mszy Świętej Bóg daje nam do spożycia nie tylko ciało i krew Chrystusa, lecz także słowo. Jest ono bardziej ulotne niż chleb i wino. Okruchy chleba zbieramy z troska i czcią, a okruchom słowa często pozwalamy ulecieć… Tymczasem Biblia to pokarm równie pożywny jak chleb i wino – i równie konieczny do zbawienia. Książka to pomoc w karmieniu się tym życiodajnym pokarmem. Zawiera komentarze do wszystkich czytań niedzielnych na rok A. Komentarze te ułatwiają zgłębianie tekstów liturgicznych, wyjaśniają kontekst, etymologię użytych w Biblii wyrazów. Przygotował je biblista, który przez wiele lat mieszkał w Jerozolimie i chodził śladami Jezusa oraz Jego uczniów, szukając w Ziemi Świętej źródeł pozostawionego dla nas Bożego słowa, Paweł Trzopek OP. Od 2022 wykłada teologię biblijną na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie i jest prefektem biblioteki tego uniwersytetu.

Regina Brett – „Bóg nigdy nie mruga 2. 50 nowych lekcji na nasze czasy” (Wydawnictwo Insignis)

Pięćdziesiąt nowych lekcji. Pięćdziesiąt wskazówek. Bóg nigdy nie mruga 2 to niezwykłe nawiązanie do międzynarodowego bestsellera sprzed dekady. Świat przez ten czas nie stał w miejscu, a w ostatnich latach boleśnie nas wszystkich doświadcza. Nowy zbiór felietonów uwielbianej pisarki i dziennikarki przypomina, że nawet w najtrudniejszych i najbardziej mrocznych chwilach nie warto tracić nadziei. Regina podpowiada, jak rozwiązywać życiowe łamigłówki i jak iść przez życie, by mimo trudności w pełni się nim cieszyć. Przekonuje, że najlepszą odpowiedzią na wszystko jest miłość. O książce rozmawiamy z Katarzyną Zegadło – Gałecką z Wydawnictwa Insignis.

Kinga Sibilska – „Chłopacy z mojego fyrtla” (Wydawnictwo Salezjańskie)

Czesław, Edward, Edward, Franciszek i Jarogniew rozstali się ze swoimi najbliższymi jako bohaterowie i męczennicy, a dzisiaj wracają jako radośni świadkowie zmartwychwstałego Chrystusa. Nie przybyło im w tym czasie lat, nie zamknęli się w swoich wiecznych mieszkaniach, ale ciągle schodzą na ziemię, aby towarzyszyć tym, którzy zapraszają ich do swojej codzienności. Znajdziemy w niej wiele osobistych przeżyć, dowodów wrażliwości autorki, ale także detektywistycznych dociekań, dzięki którym błogosławiona Poznańska Piątka pozostaje taka ludzka i dzisiejsza. Rozmawiamy z autorką książki, Kingą Sibilską.

ks. Dolindo Ruotolo – „Nazwano mnie Dolindo, co oznacza ból. Autobiografia” (Wydawnictwo M)

Wśród licznych i cennych dzieł księdza Dolindo Ruotolo jego autobiografia należy do najbardziej oczekiwanych, kochanych i poszukiwanych. Zaczął ją pisać w roku 1923 pod wpływem wielokrotnie powtarzanych i natarczywych próśb swojego spowiednika, i kontynuował do roku 1925. Autobiografia księdza Dolindo Ruotolo jest niewątpliwie arcydziełem duchowości, psychologii i introspekcji z żywymi i głębokimi akcentami, które odsłania duszę tego pobożnego, pokornego i skromnego kapłana. Zadziwia czytelników swoim przykładem godnego podziwu zawierzenia i wierności Bogu oraz Kościołowi, pomimo niespokojnych okoliczności swojego życia. O autobiografii rozmawiamy z Przemysławem Janiszewskim, teologiem, autorem kanału Moc w słabości.

Małgorzata Bilska – „Mistrzowie drugiego planu” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Żyjemy w kulturze rywalizacji, w której należy ścigać się o „palmę pierwszeństwa”. Liczy się wyłącznie świętowanie zwycięstwa; pierwszeństwo w rankingu, najwyższy stopień podium. Drugi plan nadal umyka uwadze, mimo pontyfikatu papieża Franciszka, którego fascynacja takimi postaciami była inspiracją tej książki. Jest to zbiór rozmów na temat biblijnego drugiego planu – z abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, historykiem Kościoła i wielkim pasjonatem Biblii rozmawiała  Małgorzata Bilska, dziennikarka i socjolog. A o przygotowaniu książki z Małgorzatą Bilską porozmawiał Krzysztof Grządzielski.

O książce rozmawialiśmy też z Agnieszką Korcz, redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Ks. Patrick Peyton – „Wszystko dla Niej” (Wydawnictwo Esprit)

W swojej autobiografii ks. Peyton opowiada o poruszającej drodze, którą przebył – od chłopca z farmy w zachodniej Irlandii do jednego z najbardziej skutecznych misjonarzy współczesności. Odkrywa przed czytelnikami tajemnice swego niezwykłego życia i posługi, w której główną rolę odgrywała zawsze Maryja. Jego oddanie Najświętszej Maryi Pannie doprowadziło do serii wyjątkowych wydarzeń na całym świecie. O książce rozmawiamy z Magdaleną Piętą z Wydawnictwa Esprit.

Wojciech Jędrzejewski OP – „Ruchome schody. Rozwój przez regres” (Wydawnictwo RTCK)

„Ruchome schody” to metafora sytuacji, w której może Ci się wydawać, że idziesz do przodu, a tak naprawdę cofasz się – to tak, jakbyś znajdował się na ruchomych schodach, które bezlitośnie ściągają Cię w dół. Historie, które przywołuje Wojciech Jędrzejewski OP są dowodem na to, że można w sposób twórczy przeżyć regres. Wszystko po to, by życie odzyskało smak, sens i głębię. Czy regres to to samo co grzech albo kryzys? Jak rozróżnić czy jesteś w kryzysie czy w regresie? O to pytamy autora książki.

ks. Jacek Skrobisz – „Pokora. Historia życia Jana Pawła I” (Wydawnictwo Esprit)

Ksiądz Jacek Skrobisz przygląda się osobie papieża Jana Pawła I i historii jednego z najkrótszych pontyfikatów w dziejach Kościoła. Sięga do wspomnień przekazanych i spisanych przez osoby z bliskiego otoczenia papieża i odkrywa przed czytelnikiem wiele nieznanych wcześniej faktów związanych z tą ważną dla dzisiejszego Kościoła postacią. Śmierć Jana Pawła I wywołała wiele spekulacji i domysłów. Sam papież w trakcie krótkiego pontyfikatu zaczął wprowadzać w struktury Kościoła wiele istotnych zmian. Czy komuś się to nie spodobało? Konfrontując się z różnymi teoriami, autor wskazuje, co było prawdziwą siłą Albino Lucianiego i dlaczego nazwano go papieżem uśmiechu.

Jan P. Strumiłowski OCist – „Zachwiana hierarchia” (Wydawnictwo Esprit)

Kryzys w Kościele staje się coraz bardziej widoczny. Wielu szuka przyczyn takiego stanu w aferach obyczajowych czy problemach w sprawowaniu władzy przez kościelnych hierarchów. Czy to jednak prawdziwy powód osłabienia Kościoła? Ojciec Jan Paweł Strumiłowski, teolog i wykładowca, wskazuje na głębsze przyczyny widocznych już zmian. Analizuje rzeczywiste okoliczności kryzysu Kościoła, które jednoznacznie świadczą o tym, iż za wszelką cenę staramy się Kościół dostosować do zasad „tego świata”. Pokazuje tym samym, jak doszło do prawdziwego zachwiania hierarchii wyznaczającej porządek między tym, co Boskie, i tym, co ludzkie.

Mitch Albom – „Nieznajomy na tratwie” (Wydawnictwo Zysk i Spółka)

Co by się stało, gdybyśmy poprosili Boga o pomoc, a Bóg rzeczywiście by się pojawił? W najnowszej powieści Mitcha Alboma grupa rozbitków wyciąga z morza nieznajomego, który twierdzi, że jest Bogiem i że może ich uratować tylko wtedy, gdy wszyscy w niego uwierzą. Dziesięć osób na tratwie ratunkowej walczy o przetrwanie na otwartym morzu po katastrofie jachtu. O książce rozmawiamy z Magdaleną Janiszewską z Wydawnictwa Zysk i S-ka.

„Modlitewnik św. Archanioł Michał” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Tradycja chrześcijańska przypisuje Michałowi Archaniołowi mnóstwo funkcji. To on jest wzorem rycerza i wojownikiem zwalczającym zło. To on pokonuje szatana, depcząc po nim. To on jest przewodnikiem dusz i to on je waży, badając złe i dobre uczynki człowieka stającego przed sądem Bożym – jest strażnikiem sprawiedliwości. Jest też opiekunem Kościoła i niebiańskim lekarzem, zdolnym uleczyć wszystkie choroby. Gotyckie malowidła przedstawiają go jako spokojnego i nieporuszonego pośród szalejącego na świecie zła, świadomego swojej mocy i panowania. Jakby doskonale wiedział, że jego siła pochodzi od samego Boga – jest więc mocą innego rodzaju, której nic nie zdoła zwyciężyć. O modlitewniku „Archanioł Michał” rozmawiamy z Jolantą Wendland.

Agnès Brot, Guillemette de la Borie – „Bohaterki Boga” (Wydawnictwo M)

Zdumiewająca historia francuskich zakonnic, które w XIX wieku w imię swojej wiary opuściły klasztory i ruszyły w świat. W kornetach i z różańcami jako paszportami przepływały oceany, przemierzały dżungle i pustynie, aby dzielić życie rdzennych mieszkańców ze wszystkich kontynentów – czasami nawet zanim dotarli tam odkrywcy i kolonizatorzy. O książce rozmawiamy z s. Renatą Ryszkowską ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur i dyrektor centrum duchowości Sacré Coeur w Warszawie.

Książki na wakacje od Wydawnictwa Świętego Wojciecha

Zaglądamy do propozycji czytelniczych na wakacje. Wśród nich znajdziemy: „Wanda Błeńska” z serii Dobrze być dobrym, „Skrzydlata zagadka” – III tom z serii Brygada LEW Weroniki Kurosz, „Znak woli i mocy” Dariusza Balcerzyka oraz „Camino” Hermanna Multhaupta. Rozmawiamy z Jolantą Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Małgorzata Terlikowska, s. Michaela Rak – „Mężczyźni mojego życia. O miłości, miłosierdziu i dobrym pomaganiu” (Wydawnictwo Esprit)

Siostra Michaela Rak jest założycielką i dyrektorem hospicjum w Wilnie, gdzie od lat towarzyszy drugiemu człowiekowi w trudnych momentach choroby i odchodzeniu z tego świata. W rozmowie z Małgorzatą Terlikowską opowiada swoją poruszającą historię, z której wydobywa się obraz kobiety spełnionej, silnej, pełnej ciepła i macierzyńskiej troski. To wzruszająca opowieść o zakonnicy, która nie przejdzie obojętnie obok potrzebującego, zapuka do każdych drzwi, prosząc o wsparcie, i nie boi się rozmawiać o śmierci. Jest to także świadectwo kobiety, która uczy nas na nowo odkrywania radości życia, wprowadzania miłosierdzia w czyn i walki o dobro w świecie. O książce rozmawiamy ze współautorką Małgorzatą Terlikowską.

Mary David OSB – „Droga do radości” (Wydawnictwo W drodze)

Książka to fragmenty konferencji i listów nieprzeciętnie utalentowanej, energicznej i zarażającej optymizmem benedyktynki. Tworzą one poruszające świadectwo jej życia i kilkuletnich zmagań z nieuleczalnym nowotworem. Historia Mary David Totah daje realne umocnienie w wierze i nadzieję, bo stoi za nią człowiek, który w pełni zaufał Panu, inspirując innych do podążania drogą prawdy absolutnej. Rozmowa z Magdaleną Kaniewską z Wydawnictwa w drodze.

Marta Przybyła – „Katowiersze, czyli poezja z ciemnogrodu” (Wydawnictwo Marialis)

Miks spacerowania w obłokach i twardego stąpania po ziemi, wrażliwość i niekolidujący z nią pazur. Zachwyt nad miłosierną miłością Boga i szczera autorefleksja. Ten nowatorski zbiór wierszy pokazuje swoistą osobistą relację z Bogiem w sposób świeży, bezpośredni i pozbawiony maniery. Treść tych utworów czasem przytuli czytelnika z największą czułością, innym razem postawi do pionu. Rozmawiamy z autorką Martą Przybyłą, która w rozmowie recytuje jeden z utworów.

Emiliano Antenucci OFMCap – „Oczami Maryi” (Wydawnictwo Esprit)

Dlaczego dzięki Maryi powracają do Boga najbardziej zatwardziali grzesznicy i najbardziej przekorni ateiści? Z jakiego powodu nazywana jest przez wielu „kobietą ich życia”? Ojciec Emiliano Antenucci, kapucyn, wyjaśnia tajemnice patrzenia na świat oczami Maryi. Proponuje, by każdego dnia dokonywać „maryjnego nawrócenia”, przechodząc od zwykłego kultu Matki Bożej do miłowania Jej naprawdę. Opisując Jej życie, przywołuje konkretne sposoby, jak naśladować cnoty Maryi w codzienności. Autor od wielu lat zajmuje się duszpasterstwem młodzieży. Duża część jego pracy skupia się na mistycyzmie i duchowości, o których pisze w licznych publikacjach. W 2016 roku z okazji Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia został mianowany przez papieża Franciszka Misjonarzem Miłosierdzia.

Helmut Schlegel OFM – „Tylko dziś się liczy. 10 przykazań spokoju i szczęścia Jana XXIII” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Poznajemy tajemnicę spokoju papieża Jana XXIII. To jego 10 przykazań, swoisty dekalog miłości i opanowania pod hasłem: „Dzisiaj, tylko dzisiaj, spróbuję przeżyć dzień, nie chcąc od razu rozwiązywać wszystkich problemów mojego życia”. Opanowanie jest cechą, nad którą papież musiał ciężko pracować i się o nią modlić. Stworzył swoisty „Dekalog pogody ducha” dla rozwoju swojej własnej duchowej ścieżki. Autor przybliża nam te instrukcje duchowe, abyśmy my również umiejętnie weszli na ścieżkę życiowego spokoju i opanowania.

Adam Adamski Cor – „Człowiek nie jest miarą wszechrzeczy” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Jedni mówią, że historia lubi się powtarzać. Inni, że jest nauczycielką życia. Jak jest naprawdę? Czy ludzie potrafią wyciągać wnioski z nieszczęść, które sami powodują? Autor książki Adam Adamski COr – kapłan Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu, prefekt Domu Formacyjnego w Poznaniu, duszpasterz nauczycieli akademickich Archidiecezji Poznańskiej – opowiada o czasach, w których żyli kolejno Sokrates, św. Filip Neri i św. Jan Paweł II. Na przykładzie ich losów dowiadujemy się, że zawsze, kiedy człowiek poczuł się miarą wszechrzeczy, dochodziło do czegoś, co sprowadzało go na ziemię. Zależności opisane w tej książce mogą okazać się istotne także w XXI wieku, kiedy coraz trudniej interpretuje się nam zdarzenia współczesne.

Ludovic Frère – „Pochwała cierpliwości” (Wydawnictwo M)

Skąd się bierze niecierpliwość? Chcąc się wyleczyć z braku cierpliwości lub poczynić choćby niewielki krok w tym kierunku, trzeba najpierw poznać jego przyczynę. Autor w swobodny, lekki, ale nie banalny sposób przeprowadza nas przez psychologiczne i duchowe mechanizmy powodujące niecierpliwość. Następnie razem z nami powoli odkrywa i kontempluje świętą cierpliwość Boga w Piśmie Świętym. Na końcu proponuje siedem kluczy pomocnych w praktykowaniu tej cnoty. O książce rozmawiamy z Piotrem Słabkiem z Wydawnictwa M.

Antonin-Dalmace Sertillanges OP – „Co Jezus widział z krzyża” (Wydawnictwo W drodze)

Autor staje w miejscu Krzyża i patrzy na Jerozolimę oczami Chrystusa. Przeprowadza nas przez biblijne proroctwa tak, jak mógł słyszeć i rozumieć je Mesjasz. Gościmy na ostatniej wieczerzy, obserwujemy zdradę Judasza, stajemy się niemymi świadkami męki Zbawiciela. Ta podróż staje się okazją do podjęcia wewnętrznej pielgrzymki, skłania do refleksji nad cierpieniem ukrzyżowanego Jezusa – z miłości do nas. O książce z Tomaszem Grabowskim OP, prezesem Wydawnictwa W drodze rozmawia Bartosz Kirchner.

Joanna Osesik – „Opowieści biblijne oczami kobiet” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Co mogła czuć biblijna Ewa, gdy obserwowała narastający konflikt między jej synami, Kainem i Ablem? Czy przypuszczała, jak skończy się zatarg między braćmi? Czy próbowała zapobiec katastrofie? Jakie emocje mogły jej towarzyszyć w tamtej chwili? Książka to zbiór pięciu inspirowanych biblijnymi historiami opowieści o kobietach i tym, co dla nich ważne: o dojrzewaniu i mierzeniu się z życiem, o zaufaniu Bogu i mężowi, o stracie oraz o trudach i dylematach macierzyństwa: tego długo wyczekiwanego i tego zupełnie niespodziewanego.

Abp Grzegorz Ryś, Piotr Sikora – „Czy Kościół ma sens?” (Wydawnictwo M)

W wywiadzie z Piotrem Sikorą abp Grzegorz Ryś odpowiada na pytania i zarzuty najczęściej stawiane dzisiejszemu Kościołowi w Polsce. Analizuje obecną sytuację, odwołując się przy tym do Pisma Świętego i chrześcijańskiej tradycji oraz korzystając z licznych wypowiedzi papieży i dokumentów soborowych. Rozmowa ze współautorem książki Piotrem Sikorą.

Tomasz Terlikowski – „Biskup do zadań specjalnych. Biografia bp. Pawła Hnilicy” (Wydawnictwo Esprit)

Swoje życie poświęcił służbie Bogu, Kościołowi, a przede wszystkim Maryi. Biskup Paweł Hnilica nazywany był przez wielu komandosem Matki Bożej Fatimskiej. Tomasz Terlikowski w intrygujący i niezwykły sposób przedstawia biografię jednego z najciekawszych biskupów XX wieku.

Książki na zimę od Wydawnictwa Świętego Wojciecha

Opowiadamy o najlepszych książkach na zimowy czas od Wydawnictwa Świętego Wojciecha. Wśród propozycji znalazły się m.in. „Skrzydlata zagadka” autorstwa Weroniki Kurosz, „Camino” od Hermanna Multhaupta, „Aszerat” od Aleksandry Mazur oraz „Znak woli i mocy” Dariusza Balcerzyka. O nich rozmawiamy z Jolantą Wendland.

Sarah Young – „Jezus mówi do ciebie. Rozważania na każdy dzień” (Wydawnictwo Esprit)

Sarah Young przez wiele lat spisywała usłyszane w swoim sercu słowa Jezusa, które dla tysięcy osób stały się źródłem pocieszenia i wielkiej duchowej radości. Teraz dzieli się osobistym świadectwem oraz poruszającymi historiami swoich czytelników, którzy dzięki temu dziennikowi zostali przeprowadzeni przez wiele trudnych życiowych momentów. To właśnie przeczytane w tej książce słowa Jezusa pozwoliły im zmienić życie, odzyskać upragniony pokój serca i zbliżyć się do Boga. O książce rozmawiamy z Marleną Solon z Wydawnictwa Esprit.

Kard. Willem Jacobus Eijk, Andrea Galli – „Bóg żyje w Holandii” (Wydawnictwo Esprit)

Współczesna Holandia to jeden z najbardziej oddalonych od Chrystusa krajów Europy, choć przez wieki tamtejszy Kościół rozwijał się prężnie, dzieląc się wiarą z innymi narodami. Kardynał Willem J. Eijk (arcybiskup Utrechtu i prymas Niderlandów od 2008 r., przewodniczący Konferencji Episkopatu Holandii w latach 2011–2016) jest prawdziwym świadkiem Chrystusa. Wierny Tradycji i Ewangelii, codziennie walczy o Prawdę i o Boga. W wywiadzie przeprowadzonym przez włoskiego dziennikarza Andreę Galliego poznajemy kulisy upadku Kościoła w Holandii oraz historię walki kardynała o to, by wytrwać w opozycji do świata. O książce rozmawiamy z Dominiką Krupińską – teologiem, historykiem, autorką bloga „Adoptuj kościół w Holandii”.

Tomasz Grabowski OP, ks. Wojciech Nowicki – „Liturgia krok po kroku” (Wydawnictwo W drodze)

Czy wierni znają elementy mszy świętej? Jak nie rozpraszać się podczas Eucharystii? O to pytamy ks. Wojciecha Nowickiego, redaktora naczelnego Radia Emaus i Przewodnika Katolickiego oraz współautora książki. Książka powstała na kanwie audycji „O liturgii krok po kroku” emitowanej na antenie Radia Emaus. Autorzy, dzieląc się swoją pasją i umiłowaniem liturgii oraz rzetelną wiedzą teologiczną, krok po kroku, wyjaśniają co dzieje się podczas mszy świętej. Choć znamy Eucharystię prawie na pamięć, to dzięki uważności i bardziej świadomemu uczestnictwu, możemy się nią zachwycić na nowo, odsłonić jej głębsze znaczenie i czerpać z tych owoców w codziennym życiu.

Książki Wydawnictwa Świętego Wojciecha na święta Bożego Narodzenia

Zaglądamy do propozycji Wydawnictwo Świętego Wojciecha na nadchodzący czas świąt Bożego Narodzenia. Wśród nich propozycje dla najmłodszych: „Święta Królowa Jadwiga” i „Wanda Błeńska” oraz dla nieco starszych czytelników: „Fascynacja Jezusem”, „Schronienie i siła” oraz „Święta ekipa”. O książkach rozmawiamy z Jolantą Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Aleksander Bańka – „Sekretne życie demonów” (Wydawnictwo RTCK)

Zły duch jest śmiertelnym wrogiem dla każdego chrześcijanina. Nie chodzi jednak o to, aby nim straszyć, lecz by pokazać, jak możemy go w sposób pozytywny zwyciężać – nie naszą mocą, lecz przez więź z Chrystusem, potęgą Jego miłości. Rozmowa z autorem książki, Aleksandrem Bańką – doktorem hab. filozofii, politologiem, świeckim liderem Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie. To autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej i jedyny świecki delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w związku z XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów.

Roland Werner i Guido Baltes – „Fascynacja Jezusem. Wczoraj, dziś, zawsze” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Jezus fascynuje. Do dzisiaj trafia do ludzi Jego przesłanie, Jego słowa, Jego życie. Ten człowiek z Galilei poruszał bardziej niż wielcy filozofowie, poeci i politycy wszech czasów. Jaka jest ta fascynacja? Kim naprawdę był Jezus? Co robił i czego nauczał? Jaki jest sens jego śmierci? A co Jezus ma nam dzisiaj do zaoferowania? W książce poza interpretacjami autorów znajdziemy solidną dawkę wiedzy naukowej. Rozmowa z redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha Agnieszką Korcz.

Tomasz Gałuszka OP – „Piękny Bóg, Piękny Człowiek. Zło z perspektywy teologii piękna Tomasza z Akwinu” (Wydawnictwo W drodze)

Rzeczywistość nie jest jednogłosowa – piękna albo zła. Konieczne jest myślenie polifoniczne, które chroni przed dwoma błędami: rozpaczą w spotkaniu ze złem i z zuchwałością w chwilach powodzenia. Książka o pięknie, któremu przydarza się zło i brzydota, albo też o złu widzianym z perspektywy piękna. Niezawodnym przewodnikiem po tym traktacie jest św. Tomasz z Akwinu. Rozmawiamy z autorem Tomaszem Gałuszką OP – doktorem habilitowanym mediewistyki, dyrektorem Dominikańskiego Instytutu Historycznego.

Eliza Piotrowska – Wanda Błeńska (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa o postaci niezwykłej. Przeżyła niejedną chwilę strachu i musiała walczyć z trudnościami. Książka z serii „Dobrze być dobrym” to ilustrowana rymowana opowieść o Wandzie Błeńskiej, która przez 40 lat leczyła w Ugandzie chorych na trąd. To historia niezwykłego, szczęśliwego, spełnionego życia. W programie rozmawiamy z autorką Elizą Piotrowską, która oprócz pisania ilustruje swoje opowieści. Jest laureatką licznych nagród literackich, historykiem i krytykiem sztuki, współpracuje z wieloma pismami dla dzieci.

ks. Jerzy Jastrzębski – „Błogosławiony Stefan Wyszyński. Prymas do odkrycia” (Wydawnictwo Esprit)

Choć Prymas jest dla wielu osób postacią niemal mityczną, poznawanie jego nauczania może być pasjonującą przygodą. Ks. Jerzy Jastrzębski zastanawia się: jak pogodzić modlitwę, pracę i odpoczynek? Czy Maryja może być wzorem dla kobiet, a św. Józef dla mężczyzn? Jaka była przyjaźń św. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego? Autor książki jest kapłanem Archidiecezji Warszawskiej, który pracuje w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Od wielu lat promuje nauczanie Prymasa Tysiąclecia poprzez publikacje i rekolekcje w Polsce i za granicą. Uczestniczył w pracach Komitetu Organizacyjnego do spraw beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Monika Białkowska – „Święta ekipa. Inspiracje (nie tylko) dla młodzieży” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Czyjaś świętość nas onieśmiela, czasem może nawet przeraża. I trudno się dziwić, bo w oczach Boga jesteśmy wyjątkowi i nie mamy się stawać kopiami tych, którzy żyli przed nami. Dlatego w tej książce nie proponuje się wzorów do naśladowania, ale… podsuwa przyjaciół. Znajdziemy w niej historie osób, których młodość była wypełniona miłością do Boga i ludzi. Rozmowa z autorką Moniką Białkowską – dziennikarką „Przewodnika Katolickiego”, doktorem teologii fundamentalnej i członkiem Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce.

ks. Damian Wyżkiewicz CM – „Biblijne komentarze. Poza schematem” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

W programie rozmawiamy o biblijnych komentarzach. W jaki sposób podchodzić do interpretacji Biblii? Jakie popełniamy przy tym błędy? I czy można wyjść poza schemat, konstruując komentarze do Pisma Świętego? Rozmawiamy z autorem książki, ks. Damianem Wyżkiewiczem CM.

Mary Haseltine – „Cud macierzyństwa. Poradnik dla przyszłych mam” (Wydawnictwo W drodze)

Książka to kompendium katolickiego spojrzenia na dar rodzicielstwa. Autorka porusza kwestie przygotowania ciała, umysłu i duszy do macierzyństwa. Książka zawiera praktyczne wskazówki i porady nie tylko na czas samego porodu, ale także okres ciąży i opieki nad dzieckiem. W programie rozmawiamy z Marią Gierszewską, która na antenie Radia Emaus prowadzi program „Mamy wątki”.

Modlitewniki (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Kim byli i jak żyli św. Rita z Cascii, św. Roch, św. Szarbel? Jak znaleźć czas na modlitwę, gdy nie mamy na to czasu? Pomogą w tym modlitewniki. W programie rozmawiamy z Jolantą Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Dariusz Kubuj, Krzysztof Popławski OP – „Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz” (Wydawnictwo W drodze)

Książka to zaproszenie do innego niż do tej pory zagłębienia się w modlitwę Ojcze nasz. Zachęta do spojrzenia na powszechnie znane przypowieści biblijne – m.in. o synu marnotrawnym, pannach mądrych i głupich albo talentach – w świeży, nieobarczony przyzwyczajeniami sposób. O książce rozmawiamy z Krzysztofem Popławskim OP – dominikaninem, rekolekcjonistą, misjonarzem na Tajwanie i w Chinach, jednym z pomysłodawców projektu wykładowego Dominikańska Szkoła Wiary.

Jerzy Jabłoński – „Życie… nie ogarniam” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Czy zdarza się Wam nie ogarniać… życia? Na czym to polega i czy możemy czasem odpuścić – sobie i bliskim? Rozmawiamy z autorem Jerzym Jabłońskim – teologiem, nauczycielem, blogerem, autorem publikacji dla dzieci i nauczycieli, a także laureatem prestiżowej nagrody – Nauczyciel Innowator.

ks. Jan Frąckowiak – „Wiara. Praktyczny przewodnik” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Jak mam wierzyć, skoro nie wiem? To książka dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć, jak radzić sobie z kryzysami w wierze i jak przekonać własne serce, by chciało kochać Boga. Rozmowa z ks. Janem Frąckowiakiem, sekretarzem metropolity poznańskiego i ceremoniarzem arcybiskupim. Wykłada na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.

Paul Thigpen – „Święci, którzy zwyciężyli szatana” (Wydawnictwo Esprit)

Paul Thigpen opisuje niezwykłe historie i wydarzenia z życia siedemnastu świętych, którzy na ziemi stoczyli wielki bój ze złym duchem. Opowiada o tym, jak święci tacy jak Franciszek, Dominik, Jan Maria Vianney czy Gemma Galgani pokonali pokusy i diabelskie ataki, broniąc się modlitwą, postem, sakramentami i żywą wiarą. Przywołuje nie tylko prawdziwe sceny z życia tych świętych, lecz także ich praktyczne wskazówki, jak zwycięsko poprowadzić walkę duchową w swoim życiu. W programie o książce rozmawiamy z ks. Piotrem Prusakiewiczem CSMA.

Pismo Święte i książki ks. Jana Twardowskiego (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z Jolantą Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha o propozycjach wydawniczych, które mogą posłużyć jako prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej. To między innymi: Pismo Święte – jednotomowe wydanie w najlepszym, według biblistów, przekładzie z języków oryginalnych, z obszernym komentarzem; „Ilustrowana Biblia młodych”, czyli czterdzieści historii zaczerpniętych ze Starego i Nowego Testamentu, opowiedzianych współczesnym i prostym językiem; „Z Biblią przez cały rok” – opowieści dla dzieci; książki Jana Twardowskiego – „Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości”, a także „Serce za serce, czyli co to znaczy kochać”.

Marta Przybyła – I dam Wam serce nowe (Wydawnictwo Agape)

„Ogień rozlewa się we mnie z coraz większą mocą, skupia się w klatce piersiowej i pulsuje. To uczucie jest bardzo realne. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłam. (…) Klękam przed Bogiem żywym i prawdziwym. (…) Wiem, że coś się zmieni. Nie wiem jeszcze, że zmieni się wszystko”. O niezwykłej historii nawrócenia rozmawiamy z Martą Przybyłą, autorką książki.

Eliza Piotrowska – „Święty Jan Paweł II” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa o lekkiej, rymowanej opowieści o Janie Pawle II, przeznaczonej dla dzieci. Historia małego Lolka, który lubił żarty, chętnie grał w piłkę i marzył o aktorstwie. Mały Lolek wyrósł na Karola, który został księdzem, filozofem, duszpasterzem, a w końcu papieżem i jedną z największych postaci XX wieku. To książka dla pierwszego pokolenia, które znać go będzie jedynie z opowieści.

Joanna Gadzińska, Marta Jelonek – Wanda Błeńska. Spełnione życie (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z jedną z autorek książki, Martą Jelonek. Wanda Błeńska to osoba niezwykła – przeżyła dwie wojny światowe, uwięzienie za działalność w Armii Krajowej, mrok polskiego komunizmu, chwile strachu w Ugandzie, w której przez 43 lata opiekowała się chorymi na trąd. Kobieta odważna. Lekarka, misjonarka, Matka Trędowatych, „Ambasador Misyjnego Laikatu”, jak nazwał ją Jan Paweł II. Nie bała się realizować swoich marzeń. A w książce nowe, poszerzone wydanie rozmowy z jedną z najpiękniejszych postaci polskiej medycyny i polskich misji, damą Orderu Uśmiechu, Poznanianką Stulecia, wielkim człowiekiem – zawiera jeszcze więcej zdjęć, kilka publicznych wypowiedzi dr Wandy Błeńskiej oraz wspomnienia osób, które ją znały: krewnych, przyjaciół, współpracowników.

Joanna Bątkiewicz‑Brożek – „Jezu, ratuj!” (Wydawnictwo Esprit)

Rozmowa z Joanną Bątkiewicz‑Brożek, autorką bestsellerowej biografii ojca Dolindo, która w najnowszej książce “Jezu, ratuj!” rozważa wypełnione cierpieniem życie kapłana z Neapolu w świetle aktu zawierzenia Jezu, Ty się tym zajmij!. Odwołując się do licznych świadectw, przypomina, że przylgnięcie do Jezusa jest dla nas jedyną drogą ratunku podczas szalejących wokół burz. W książce znajdziemy modlitwy mistyka z Neapolu.

Monika Białkowska – „Święta Rita z Cascii. Modlitewnik” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Święta Rita wysłuchuje najróżniejszych próśb. Jest patronką od spraw beznadziejnych – szczególnie takich, które z ludzkiego punktu widzenia wydają się niemożliwe do rozwiązania. Przez jej wstawiennictwo możesz powierzyć Bogu największe ciężary swojego życia. O jej postaci oraz Modlitewniku rozmawiamy z Moniką Białkowską, dziennikarką „Przewodnika Katolickiego”, doktor teologii fundamentalnej i członkinią Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce.

„Nowenna do Maryi Rozwiązującej Węzły” (Wydawnictwo Esprit)

Maryja jako najlepsza Matka i Orędowniczka w niebie zawsze otacza swoje dzieci niezrównaną opieką. Papież Franciszek, wielki krzewiciel Nowenny do Maryi Rozwiązującej Węzły, mówi, że każdy człowiek nosi w swoim sercu grzechy, zniewolenia, cierpienia i problemy, które przez ręce Maryi mogą zostać rozwiązane. Któż lepiej niż Ona pomoże nam w trudnościach i poprowadzi nas do nowego życia? O nowennie rozmawiamy z Adrianem Walczukiem z Wydawnictwa Esprit. Modlitewnik zawiera słowa nowenny, objaśnienia dotyczące sposobu jej odmawiania oraz rozważania różańcowe papieża Franciszka.

Anna Małgorzata Jóźwik – „Strych nad zakrystią” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Co ukrywa się za drzwiami starej, wielkiej szafy? O czym szepczą kolorowe wstążki? Kto napisał list do Matki Bożej? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa pan kościelny? Strych nad zakrystią to miejsce, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe! A rozmowy, które się tam toczą, dotyczą kwestii najważniejszych. O książce rozmawiamy z jej autorką – Anną Małgorzatą Jóźwik, teologiem z pasji i powołania, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od lat katechizuje i pracuje jako logopeda holistyczny. Autorka artykułów, scenariuszy, opowiadań i książek.

Wojciech Surówka OP – „Bóg i wieczność” (Wydawnictwo Esprit)

Chrześcijaństwo rozpięte jest pomiędzy tym, co „już” i „jeszcze. Co zrobić, by przestać mówić, że się wiecznie nie ma czasu? I czy w Kościele pochłoniętym zamętem możemy odnaleźć prawdziwy pokój duszy? Co oznacza dziś dla ludzi przyjście Pana Jezusa? Wywiad z Wojciechem Surówką OP, duszpasterzem „Ruchu Lednica 2000”. W latach 2011-2019 był dyrektorem Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie.

Tomasz Grabowski OP – „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego” (Wydawnictwo W drodze)

Rozmowa z prezesem Wydawnictwa W drodze o serii, która adresowana jest zarówno do duszpasterzy, jak i osób szukających pomocy w osobistej lekturze Nowego Testamentu. Tomy zostały opracowane przez teologów i biblistów łączących wiedzę z umiejętnością przystępnego przekazu. Wychodząc od współczesnych badań biblijnych i tradycji, seria pozwala zgłębiać Pismo Święte w kontekście życia codziennego i jego związków z liturgią oraz nauczaniem Kościoła.

Eliza Piotrowska – „Święta królowa Jadwiga” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Została królem mając zaledwie… 12 lat! ! Jak to się stało? I jakim królem była Jadwiga? Rozmowa z Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci, laureatką licznych nagród literackich, historykiem i krytykiem sztuki. Uważa, że największą ozdobą człowieka jest uśmiech. Autorka z typową dla siebie swadą i humorem przybliża dzieciom barwną i ciekawą postać, ważną dla historii naszego kraju, jaką była święta królowa Jadwiga.

Damian Krawczykowski – „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Trudno dziś nam żyć bez smartfonów. Są z nami w domu, szkole, w pracy, na zakupach, na spacerze i na imprezie u przyjaciół. W każdej chwili możemy zrobić sobie selfie – aby znów zobaczyć siebie. Ale czy to, co zobaczymy na wyświetlaczu, będzie prawdą o nas? Każdy nosi w swoim sercu rany i tajemnice, których smartfon nie uchwyci. Autor – Damian Krawczykowski zaprasza w podróż ku prawdziwej wolności, proponując nam inny „smartfon” – taki, który pokaże nam prawdę o nas.

Ewa Chalimoniuk – „Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby” (Wydawnictwo W Drodze)

Śmierć dotyka nie tylko osoby najbardziej związane ze zmarłym, ale także ich bliskich. Jak to wszystko udźwignąć? Jak po chrześcijańsku podejść do śmierci i straty? Jak o nich rozmawiać? Jak pomóc tym, którzy odeszli, a jak tym, którzy pozostali pogrążeni w rozpaczy i uczuciu pustki? O tym rozmawiamy z jedną z autorek książki „Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby” Ewą Chalimoniuk, psychoterapeutką i trenerką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, mającą duże doświadczenie w pracy z osobami po stracie i w żałobie z nieprzeżytą traumą.

Maciej Zięba OP – „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” (Wydawnictwo W Drodze)

Czy nauczanie Jana Pawła II jest wciąż aktualne? Jakie dzieła i przesłanie zostało nam po pontyfikacie papieża Polaka? Czy łatwo je zrozumieć, nawet po tylu latach? O Karolu Wojtyle w książce „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” rozmawiamy z Maciejem Ziębą OP – polskim dominikaninem, teologiem, filozofem, publicystą, znawcą nauczania społecznego Kościoła, popularyzatorem myśli Jana Pawła II, założycielem Instytutu Tertio Millennio, byłym Prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów.

Ines Krawczyk MChR – Zaproszeni na ucztę. O Mszy Świętej dla małych i dużych (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Czy wiesz, jak zachęcić dziecko do udziału w niedzielnej Mszy Świętej? Co zrobić, by mądrze ją przeżyć? O bohaterach, których znajdziemy w książce, o ciekawych ilustracjach, a także o rebusach, zagadkach i ciekawostkach rozmawiamy z autorką książki – s. Ines Krawczyk, redaktor naczelną „Małego Przewodnika Katolickiego” i autorką audycji radiowej dla dzieci „Owieczka i przyjaciele” w Radiu Emaus.

Piotr Klimski, Wojciech Sulimierski – „Kocham Cię! Współczesne mity o miłości” (Wydawnictwo W Drodze)

Rozmowa Alicji Dec z Piotrem Klimskim, jednym z autorów książki, absolwentem teologii oraz międzywydziałowego studium rodziny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczycielem, wychowawcą i katechetą, a prywatnie mężem i ojcem dwójki dzieci. Dialog o najpowszechniejszych mitach o miłości, o tym, dlaczego ludzie w ogóle ulegają mitom, a także jak mądrze połączyć miłość kobiety i mężczyzny z wiarą w Boga.

Jerzy Jabłoński – „Miłość… nie ogarniam” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

O co chodzi z tą miłością – do Boga i do drugiego człowieka? Czy można ogarnąć miłość? Czym różni się okazywanie miłości przez kobietę i mężczyznę? Rozmowa z autorem Jerzym Jabłońskim – teologiem, nauczycielem, blogerem, autorem publikacji dla dzieci i nauczycieli, a także laureatem prestiżowej nagrody – Nauczyciel Innowator.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenterka

Alicja Dec