12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej otrzyma swój sztandar

22.01.2020

Uroczystość odbędzie się w najbliższą niedzielę na poznańskim placu Wolności. Termin wybrano nieprzypadkowo – 26. stycznia przypada bowiem święto brygady – a dokładnie 101 lat temu na ówczesnym placu Wilhelmowskim, żołnierze Wojska Wielkopolskiego przysięgali służbę Ojczyźnie. Dla jednostki wojskowej nadanie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń – mówi płk Rafał Miernik dowódca 12. Wielkopolskiej Brygada Obrony Terytorialnej.


Rodzicami chrzestnymi sztandaru będą Jerzy Gogołkiewicz – wnuk gen. Stanisława Taczaka oraz Elżbieta Wawrzynkiewicz – prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu. Uroczystość połączona będzie z przysięga wojskową kolejnych 50. terytorialsów. Wcześniej rekruci musieli przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Każdy dzień składał się z kilkunastu godzin intensywnego treningu. Terytorialsi uczyli się się przede wszystkim bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Mówi kpt Marcin Misiak, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość rozpocznie się na pl. Wolności o godzinie 17:00. Poprzedzi ją Msza Święta w Farze Poznańskiej o godz. 15:15. Już od 14 na uczestników święta czekać będzie także prezentacja sprzętu wojskowego.

FOT: WOT

plac wolności sztadar terytorialsi