40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13.12.2021

13 grudnia 1981 roku przekreślone zostały nadzieje Polaków na odzyskanie wolności – przypomina dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzony został stan wojenny. Miał na celu zdławienie demokratycznych przemian zapoczątkowanych powstaniem Wolnych Związków Zawodowych ‚Solidarność’ w sierpniu 1980 roku.
Dyrektor Robert Kostro przypomina, że wprowadzenie stanu wojennego brutalnie zakończyło okres tak zwanego ‚karnawału ‚Solidarności’, który rozpoczął się w 1980 roku podpisaniem porozumień sierpniowych i powstaniem Wolnych Związków Zawodowych.

Większość Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego dowiedziała się o poranku 13 grudnia. Tuż po 6:00 Polskie Radio po raz pierwszy nadało przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Kilka godzin później zostało wyemitowane także na antenie obu programów telewizyjnych.

W czasie stanu wojennego władze zawiesiły wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowały radio, telewizję i duże zakłady przemysłowe. Strajki i masowe protesty zostały zakazane. Tylko w pierwszych dniach internowano ok. 5 tys. osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tys.

31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.

FOTO: IPN Poznań