Centrum Szyfrów Enigma zaprasza 11 listopada

9.11.2021

Gra miejska, oprowadzanie po Collegium Martineum czy pokaz repliki Enigmy oraz bomby Rejewskiego – to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków już w najbliższy czwartek. Ponadto tego dnia na zwiedzających będą czekały także bilety na wystawę stałą Centrum Szyfrów Enigma w specjalnej cenie.

Centrum Szyfrów Enigma mieści się u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin, w gmachu Collegium Martineum. Jeszcze przed wojną znajdował się w tym miejscu oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim polscy matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. Po wojnie powstał tam budynek będący siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w 1990 roku obiekt przekazano Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza i do 2015 roku mieścił się tu Wydział Historyczny. 

11 listopada ten niezwykły budynek będzie można zwiedzić. Dwa oprowadzania, w 15-osobowych grupach, rozpoczną się: o godz. 12:00 i 15:00. Poprowadzi je Maksym Kempiński, specjalista do spraw Mediateki. Start w holu CSE. Zapisy odbywają się za pośrednictwem maila: wydarzenia@csenigma.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.