Czy stosowanie szczoteczki sonicznej jest bezpieczne?

Sponsorowany
23.05.2022

Szczoteczki soniczne to zaawansowane technologicznie i bardzo popularne urządzenia do higieny jamy ustnej. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i dzieci. Każdemu z nas zależy bowiem na skutecznym wyczyszczeniu jamy ustnej. W jaki sposób działają te urządzenia? Czy szczoteczka soniczna jest w pełni bezpieczna w użytkowaniu? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Jaką szczoteczkę soniczną wybrać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Szczoteczka soniczna to urządzenie elektryczne wyposażone w technologię fal dźwiękowych, które dzięki wysokim częstotliwościom mają właściwości bakteriobójcze. Włosie końcówki czyszczącej może produkować nawet 96 000 ruchów sonicznych na minutę. Wspomniane fale docierają na odległość 4 mm od włókna, wprawiając w ruch cząsteczki pasty i śliny. Powstałe mikrobąbelki docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych czy obszarów wzdłuż linii dziąseł, dokładnie je oczyszczając. Włosie szczoteczki wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Urządzenia soniczne posiadają zwykle kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, a w zestawach często dostępne są również końcówki wymienne. Do tego szczoteczki wyposażone są w funkcje poprawiające jakość szczotkowania zębów, np. czasomierze, czujniki kontroli nacisku, zużycia włosia czy możliwość połączenia z aplikacją
w smartfonie.

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna?

Technologia soniczna opiera się na częstotliwości wynoszącej 260 Hz. Drgania występujące podczas codziennej rozmowy ludzi to od 200 do 5000 Hz. To dowód na to, że fale dźwiękowe są w pełni bezpieczne dla jamy ustnej. Kolejnym aspektem jest rodzaj wykonywanych przez szczoteczkę soniczną ruchów. W tym przypadku mamy do czynienia z ruchami wymiatającymi, czyli najczęściej rekomendowanymi przez specjalistów jako najbezpieczniejsze dla zębów i dziąseł. Szczoteczka soniczna bardzo skutecznie usuwa płytkę nazębną, resztki pokarmowe oraz inne nieczystości zalegające w jamie ustnej.

Szczoteczka soniczna – przeciwwskazania

Kto nie powinien sięgać po szczoteczkę soniczną? Mimo tego, że są to bardzo bezpieczne urządzenia, w niektórych, skrajnych przypadkach nie powinny być one stosowane. Przeciwwskazania do użytkowania szczoteczki sonicznej to:

  • poważne stany zapalne dziąseł – kiedy dziąsła krwawią nadmiernie, a na ich powierzchni pojawia się obrzęk
  • wyjątkowo bolesna nadwrażliwość zębów lub dziąseł – kiedy szczotkowanie każdym rodzajem szczoteczki przynosi ból i dyskomfort
  • gwałtownie postępująca paradontoza (zapalenie przyzębia) – kiedy jest ona
    w zaawansowanym stadium, szyjki zębowe są mocno odsłonięte, a zęby się chwieją.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

To oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas i stanu jamy ustnej w konkretnym przypadku. Pamiętaj, że niemal wszystkie szczoteczki soniczne zapewniają skuteczne oczyszczanie jamy ustnej poprzez docieranie w trudno dostępne miejsca. Przed zakupem takiego urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów.

Poszczególne modele różnią się od siebie np. szybkością pracy. Im więcej ruchów wykonuje szczoteczka, tym większe prawdopodobieństwo, że pozbędziemy się wszystkich niechcianych osadów i resztek pokarmowych. Warto także kierować się liczbą dostępnych trybów pracy, wśród których najpopularniejsze to: codzienny, wybielający i delikatny, który najbardziej polecany jest osobom z nadwrażliwością zębów lub posiadaczom aparatów ortodontycznych, mostów, implantów czy koron. Przykładem szczoteczki wyposażonej w e wszystkie tryby jest Smilesonic EX, który możemy znaleźć na stronie https://smilesonic.com/pl/produkt/smilesonic-ex/ Innym ważnym parametrem jest czas pracy urządzenia na pełnym naładowaniu. Niektóre modele zapewniają 2-3, a inne aż 10 tygodni działania bez konieczności ładowania szczoteczki. Nie bez znaczenia są również dodatkowe funkcje, w które wyposażono szczoteczkę: czasomierze, czujniki kontroli nacisku, możliwość połączenia z aplikacją w smartfonie, ekran LCD itd.

Jeśli szukasz odpowiedniej szczoteczki dla dziecka, zwracaj uwagę na mniejszą prędkość pracy i wyposażenie w delikatne tryby. Taki model powinien być również atrakcyjny wizualnie i prosty w obsłudze, aby nasza pociecha mogła stosować go samodzielnie.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

FOT: Materiał sponsora

soniczna szczoteczka uśmiech zdrowie zęby