Derby Poznania w piłce nożnej po 25 latach

18.09.2020

W niedzielę, 20 września, odbędą się derby Poznania w piłce nożnej. Lech i Warta zmierzą się ze sobą po 25 latach i 129 dniach. Ne mecz nie ma już biletów, ale wszyscy mogą w niedzielne południe zobaczyć trykające się koziołki na wieży Ratusza ubrane w szaliki obu klubów. Mecz rozpocznie się o godzinie 17:30.

Pojedynek Lecha z Wartą będzie wyjątkowy z uwagi na stosunki panujące zarówno między klubami, jak i kibicami. W przeciwieństwie do innych drużyn z tym samych miast, poznańskie zespoły żyją ze sobą w pokoju i darzą się szacunkiem. Warta określana jest starszą siostrą Lecha. Mówi się też, że Lech to King, a Warta – Queen. Przyjaźń będzie też widać na trybunach. Nie będzie bowiem oddzielnej trybuny dla gości, a kibice Warty usiądą obok kibiców Lecha.  

Niedzielny mecz będzie szansą dla obu drużyn na pierwsze zwycięstwo ligowe w tym sezonie. Lech ma na koncie 2 punkty za dwa remisy i jedną przegraną. Z kolei Warta dwa mecze przegrała i jeden zremisowała, więc ma tylko 1 punkt. 

Na derbowe spotkanie nie ma już biletów. W związku z pandemią koronawirusa obu drużyn nie będzie mógł jednak kibicować komplet 40 tysięcy osób, tylko niecała połowa. Na polskich stadionach nadal obowiązuje reżim sanitarny – na obiekty wchodzi 50 procent widzów, siedzących w dystansie społecznych (chyba że są rodziną albo zamieszkują wspólnie). Mimo tych restrykcji w niedzielę na trybunach zasiądzie najwięcej kibiców od wprowadzenia ograniczeń i prawie 10 razy więcej niż 25 lat temu podczas ostatnich derbów. 

Każdy będzie mógł z kolei przyjść w niedzielę na Stary Rynek. Punktualnie o 12:00 na wieży Ratusza pojawią się koziołki. Przy okazji Mikołajek przyozdobione są w czerwone czapki, ostatnio nosiły maseczki. Tym razem będą miały barwy grających ze sobą klubów – niebieski oraz zielony szalik. 

Powrót po 25 latach

Część obecnych kibiców obu drużyn nie było jeszcze na świecie albo mieli zaledwie kilka lat, kiedy rozegrano ostatni ligowy mecz dwóch poznańskich drużyn. 14 maja 1995 Warta niespodziewanie pokonała na Bułgarskiej Lecha 2:1. Była to ostatni wygrana Zielonych w najwyższej klasie rozgrywek. 

Źródło: poznan.pl / FOT: ZDM

bilety Derby historia Koziołki Lech mecz niedziela poznań stary rynek warta