Dr inż. Mateusz Rawski – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

14.03.2024

Na ratunek żółwiowi błotnemu

Pracownia Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu może być dumna. Po raz pierwszy wykluły się tam żółwie błotne. To dalszy ciąg historii, która zaczęła się na poznańskim Świerczewie. Strażnicy miejscy z poznańskiego ekopatrolu, interweniowali tam w sprawie tego niesamowitego zwierzęcia, gdy gad pojawił się w jednej z piwnic.

Okazało się, że to samica żółwia błotnego. Trafiła pod opiekę dr. inż. Mateusza Rawskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To istny cud, że ją uratowano, bo taki osobnik wybudzony chociażby ze snu zimowego, nie przeżyłby okresu niskich temperatur. Żółwica miała zatem dużo szczęścia. Przeżyła, ale co więcej w grudniu zniosła jaja. Po ponad dwóch miesiącach z jaj wykluły się młode żółwie. O tej niesamowitej historii opowiedział na antenie Radia Emaus, Arkadiuszowi Szymańskiemu, dr inz. Mateusz Rawski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

arkadiusz szymański mateusz rawski ratowanie żółwia błotnego spotkania przy kawie spotkanie przy kawie żółw błotny uratowany