Europejskie Forum Samorządowe

12.10.2021

– Spotykamy się w Poznaniu, by razem szukać najlepszych rozwiązań zarówno dla naszych małych, lokalnych ojczyzn, jak i dla całego kraju – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent stolicy Wielkopolski, otwierając w poniedziałek Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe. Przez dwa dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich eksperci i politycy będą dyskutować o sprawach ważnych dla miast i gmin.

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, które w poniedziałek, 11 października rozpoczęło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, to projekt Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. 

– Dziękuję obu prezydentom za tę inicjatywę – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego podczas uroczystego otwarcia wydarzenia. –  Jestem  przekonany, że Poznań jest odpowiednim miejscem do rozmów na poważne tematy. Zasypanie wszystkich podziałów nie jest wprawdzie możliwe, ale na pewno możemy sprowadzić spory wyłącznie do spraw merytorycznych. Wierzę, że za rok spotkamy się tu w jeszcze szerszym gronie, z innymi samorządowcami z całej Unii Europejskiej. Przed nami wiele wyzwań: Zielony Ład, kwestie wykluczenia społecznego, emigracji, Funduszu Odbudowy – to wszystko tematy, o których trzeba rozmawiać. Zwłaszcza że napięcia na linii władze centralne – samorząd są obecne w wielu krajach, choć może nie tak drastycznie, jak w Polsce. Trzeba je niwelować, by samorządy mogły skutecznie reprezentować mieszkańców. Wierzę, że taki dialog dziś będzie miał tu miejsce. 

Wydarzenie powstało we współpracy z urzędami marszałkowskimi województw pomorskiego i wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich oraz Związkiem Gmin Wiejskich RP. 

Żródło: poznan.pl

FOT: UM POZNAN