Jak długo dziecko może przebywać na słońcu? 3 wskazówki, które zapewnią maluchowi bezpieczeństwo

20.04.2022

Ogromna popularność „kąpieli słonecznych” dzisiaj spotyka się z ostrą krytyką. Praktyce sprzeciwiają się przede wszystkim dermatolodzy. Nie bez powodu – ekspozycja na słońce jest główną przyczyną oparzeń słonecznych i podrażnień, a w dorosłości – rozwoju złośliwego nowotworu skóry. Czy w związku z powyższym dziecko może przebywać na słońcu? Poniżej znajdziesz 3 praktyczne wskazówki, dzięki którym zapewnisz maluchowi bezpieczeństwo w trakcie letnich aktywności.

Niemowlęta i dzieci do 4 roku życia – czy mogą się opalać? 

Pomimo że nadbałtyckie plaże w sezonie letnim pełne są opalonych kilkulatków, zdaniem lekarzy dermatologów opalanie dzieci do 4 roku życia jest niedopuszczalne. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt. Powodem jest wciąż jeszcze niedojrzały naskórek i skłonność do oparzeń słonecznych. Co ciekawe, małe dzieci nie tylko nie powinny być narażone na ekspozycję w pełnym słońcu, ale także – szczególnie chronione w trakcie letnich aktywności na świeżym powietrzu. Poniżej sprawdzisz, jak długo dziecko może przebywać na słońcu i w jaki sposób możesz zwiększyć jego bezpieczeństwo również na co dzień. 

Jak długo dziecko może przebywać na słońcu? Wszystko zależy od wieku

Chociaż wśród rodziców zdania są podzielone, dermatolodzy są zgodni – noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny być bezwzględnie chronione przed słońcem, maluchy od 6 do 12 miesiąca życia mogą przebywać w pełnym słońcu nie dłużej niż 15 minut. W przypadku trzylatków czas ulega wydłużeniu do 30 minut, czterolatki natomiast mogą spędzić na słońcu maksymalnie 60 minut. 

Aktywność dziecka latem – 3 praktyczne wskazówki, które zapewnią maluchowi bezpieczeństwo

Przebywanie dziecka na słońcu nie może być przypadkowe. Latem każdą aktywność na świeżym powietrzu należy starannie zaplanować. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo maluchowi, powinieneś przestrzegać zasad, które znajdziesz poniżej. 

1. Wybierz odpowiedni krem do opalania dla dzieci i prawidłowo go nałóż

Krem do opalania dla dzieci powinien być wybrany z rozwagą. Żeby zabezpieczyć dziecko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, warto stosować preparaty o wysokim stopniu ochrony. W przypadku młodszych smyków dobrym wyborem okaże się faktor 50+, powyżej 4 roku życia możesz zdecydować się na faktor 30+. Jednocześnie warto pamiętać, że jednorazowa aplikacja kremu nie wystarczy – kosmetyk powinien być nakładany obficie i często. Grubą warstwę ochrony należy powtarzać mniej więcej co dwie godziny.

Co ciekawe, krem do opalania dla dzieci, chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB powinien być aplikowany nie tylko w miejscach odsłoniętych. Dzieje się tak dlatego, że część promieni słonecznych przenika przez tkaninę.  

2. Ogranicz ekspozycję na słońce w określonych godzinach

Piękna pogoda nie oznacza, że maluch może przebywać na zewnątrz przez cały dzień. Ekspozycję na słońce należy ograniczyć między godziną 10:00 a 16:00, kiedy promienie słoneczne są najostrzejsze. 

3. Pamiętaj o dodatkowej ochronie malucha

Chcąc zapewnić maluchowi pełną ochronę przeciwsłoneczną, sięgnij po okulary przeciwsłoneczne, nieprzepuszczające promieni UV, nakrycie głowy z rondem, a w przypadku zabaw nad wodą – również o odpowiedni kostium kąpielowy (tj. chroniący ręce i nogi malucha). Dobrym pomysłem będzie również suplementacja witaminy D.

MATERIAŁ PARTNERA

dziecko ochrona oparzenie słońce słoneczne