Jak unikać dodatkowych kosztów podczas płatności zagranicznych?

Sponsorowany
8.08.2023

Sposobów na wykonanie płatności zagranicznej, np. w sklepie internetowym, podczas wyjazdu turystycznego czy służbowego, jest wiele. Rzecz w tym, by wybrać ten, który nie będzie się wiązał z poniesieniem niepotrzebnych kosztów.

Jeszcze do niedawna obowiązkowym punktem przygotowań do wyjazdu za granicę było odwiedzenie kilku kantorów walutowych, by kupić jak najtaniej potrzebną walutę. Trzeba było też pomyśleć, jaką kwotę całodobowe kantory internetowe, z których możemy skorzystać z dowolnego miejsca. Wciąż pozostaje jednak aktualne pytanie, jak płacić za granicą – kartą czy gotówką, by było to dla nas najkorzystniejsze. 

Prowizje za wypłatę gotówki 

Jedni powiedzą, że gotówka jest najporęczniejsza, drudzy skontrują, że trudno ją przechowywać w dużych ilościach, łatwo ją ukraść a jej zdobycie może się wiązać z kosztami. Bezsporne jest, że niewielką kwotę w gotówce warto mieć przy sobie, gdyż nadal nie wszędzie zapłacimy bezgotówkowo. 

Decydując się na wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu należy pamiętać o prowizjach pobieranych przez bank, który wydał „plastik” (na ogół jest to określony procent wypłacanej kwoty, często z zaznaczeniem nie mniej niż x zł; koszty można zredukować korzystając z oferowanych przez banki tzw. pakietów walutowych), a także o opłatach, które może naliczyć właściciel urządzenia (informacja o nich powinna się pojawić na ekranie). 

Koszty płatności kartą 

Opłaty mogą się pojawić także przy korzystaniu z karty. Mamy na myśli zarówno koszty przewalutowania związane z różnicami kursowymi (spreadami), jak i prowizje za samo przeprowadzenie tego typu operacji. Wskazane jest korzystanie z kart banku, który przelicza należność według korzystnych dla klienta kursów organizacji płatniczych (Visa lub Mastercard)  i nie pobiera opłat za przeprowadzenie przewalutowania. 

Wspomnianych kosztów można uniknąć korzystając z karty wielowalutowej podpiętej do odpowiedniego rachunku walutowego. System transakcyjny automatycznie rozpozna w jakiej walucie jest dokonywana płatność i pobierze należność z odpowiedniego konta. Gdyby nie było na nim wystarczającej ilości środków, to płatność będzie rozliczona według standardowych zasad z rachunku w złotówkach. 

Uwaga: DCC 

Warto też wspomnieć o usłudze DCC (ang. Dynamic Currency Conversion), czyli dynamicznej konwersji walut, polegającej na rozliczeniu transakcji w walucie kraju, w którym została wydana karta płatnicza. Jeśli posługujemy się kartą wielowalutową i jest możliwość rezygnacji z DCC, to trzeba skorzystać z tej opcji, by należność została pobrana z właściwego konta walutowego. 

Niestety nie zawsze jest to możliwe i wtedy pozostaje pogodzić się z prowizją za przewalutowanie na złotówki po, na ogół, niekorzystnym kursie albo poszukać sklepu lub bankomatu, gdzie DCC nie jest stosowane. 

Nieco przygotowań, by nie przepłacać 

W Internecie znajduje się bardzo wiele poradników poświęconych płatnościom zagranicznym, pozostaje tylko wybrać ten, z którym zapoznamy się bliżej. Szczególnie wartościowe są artykuły odpowiadające na pytanie jak płacić za granicą?, odwołując się do konkretnych przykładów dla transakcji kartą złotową, walutową i gotówką, pokazując ofertę poszczególnych banków. 

Warto poświęcić nieco czasu na zdobycie wiedzy, dzięki której nie poniesiemy zbędnych kosztów, które mogą zepsuć radość z wakacyjnego wypoczynku czy ustrzelenia okazji w zagranicznym sklepie internetowym.