Jak wybrać sportowe męskie buty do treningu? Garść sprawdzonych porad

Sponsorowany
6.03.2023

Buty to jeden z najważniejszych elementów stroju sportowego, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad ich wyborem, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty. Dobrze dobrane obuwie na siłownię czy trening w plenerze to gwarancja osiągania lepszych wyników. Jednocześnie dzięki nim możemy być pewni, że nasze stopy i nogi są odpowiednio chronione przed urazami mechanicznymi. Czym się kierować, wybierając buty męskie do treningu?

Co należy wziąć pod uwagę, kupując buty na trening?

Wydaje się, że zakup butów na trening nie stanowi większego problemu – ostatecznie w wielu sklepach znaleźć można obuwie, które noszą nazwę sportowych. Niemniej jednak nie dajmy się zwieść – nie każde buty nadają się do ćwiczeń, zwłaszcza jeśli nie spełniają podstawowych wymogów. Ponadto należy dokładnie zastanowić się, jakie właściwie buty spełnią swoje zadania w naszym przypadku. Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, na jakim podłożu trenujemy na co dzień. W przypadku treningów na świeżym powietrzu powinniśmy wybrać buty o dobrej przyczepności, zapewniające jednocześnie odpowiednią amortyzację. Jeśli często ćwiczymy na skalistym podłożu, warto rozważyć zakup butów trekkingowych, które jednocześnie mogą posłużyć do sportu i rekreacji. Tego typu buty są nieco droższe, jednak zapewniają stopom odpowiednią ochronę. Podeszwa butów treningowych powinna być elastyczna, tak aby można było swobodnie się w nich poruszać. Z drugiej strony musi mieć też właściwą twardość – najelastyczniejsze są podeszwy wykonane z gumy, lecz zarazem są one najmniej trwałe.

Jak dobrać rozmiar butów na trening?

Męskie adidasy, w których będziemy ćwiczyć, muszą być odpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru. Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłoby przymierzenie butów przed zakupem, jednak i ono nie daje całkowitej pewności dokonania właściwego wyboru. W czasie treningu stopa może bowiem delikatnie napuchnąć, zwłaszcza jeśli ćwiczymy przez dłuższy czas. Warto więc kupić obuwie, w których czujemy delikatny luz, lecz jednocześnie nie mamy problemu z poruszaniem się. Pamiętajmy, że bardzo istotna jest nie tylko długość – zwróćmy uwagę na szerokość butów, tak aby nie uciskały stopy. Większy komfort ćwiczeń zapewnią nam obuwie wykonane z lekkich, przewiewnych materiałów. Ważne, aby zapewniały one odpowiednią wentylację, która zapobiega nadmiernemu poceniu.

Design i styl, czyli jakie obuwie są praktyczne i modne?

Kupując buty na trening, większość mężczyzn zwraca również uwagę na ich design. Ćwicząc, chcemy wyglądać stylowo, co dodaje nam pewności siebie i zwiększa naszą determinację. Niemniej jednak pamiętajmy, że najważniejsze w kontekście zakupu obuwia sportowego są parametry techniczne. Buty muszą spełniać określone normy, tak aby zapewnić stopie właściwą ochronę. Jednocześnie nie musimy rezygnować z unikalnego designu – w sklepach CCC znajdziemy różne modele butów sportowych, które sprawdzą się w każdych warunkach, zapewniając nam doskonały wygląd. CCC prowadzi sprzedaż stacjonarną, lecz zakupów możemy również dokonywać online, za pośrednictwem sklepu internetowego. Bez względu na to, czy preferujemy uniwersalne buty sportowe, czy też nowoczesny styl, z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Kupując buty sportowe, możemy również kierować się uwagami producenta, który czasami określa, w jakich warunkach sprawdzi się konkretny model.