Koperty życia już w Wielkopolsce

19.03.2020

Koperty życia rozdaje Ekipa Szymona w naszym województwie. Osoby starsze, cierpiące na przewlekłe chory i zażywające na co dzień leki mogą je dostać od wolontariuszy, lub ściągnąć ze strony Ekipy.

Szymon Hołownia, jedyny niezależny kandydat na prezydenta, powiedział: „Chcę Polski solidarnej. Kraju, który jest silny siłą najsłabszych, a nie najsilniejszych”. W myśl tych słów w całym kraju działa Ekipa Szymona, składająca się z tysięcy wolontariuszy, dzięki którym solidarność międzypokoleniowa w trudnych czasach zagrożenia koronawirusem przestała być pustym sloganem.

Od początku najważniejszą ideą, jaka przyświecała tworzeniu wolontariackich Ekip Szymona było czynienie realnego dobra i zmieniania Polski na lepsze. Dlatego w związku z zagrożeniem koronawirusem postanowiliśmy przekształcić nasze biura wyborcze w centra pomocy sąsiedzkiej.

W ramach tych zainicjowaliśmy akcję „Ekipa z sąsiedztwa”, polegającą na pomocy w zakupach spożywczych i zakupach leków dla tych osób, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu.  W szesnastu województwach rozpoczęliśmy również rozpowszechnianie „kopert życia” wśród seniorów, osób samotnych i chorych, uzyskując aprobatę lekarzy i ratowników medycznych.

Koperta życia to informacyjna karta medyczna przedstawiająca historię przebytych chorób, zażywanych leków czy posiadanych alergii. Taką kartę, uzupełnioną w dane chorego, kontakt do lekarza prowadzącego i aktualne dane medyczne, należy zabezpieczyć foliową kopertą i przechowywać w domowej lodówce. Na drzwiach lodówki należy umieścić wyraźną informację o tym, że w środku znajduje się koperta życia.

Wypełnienie i umieszczenie w lodówce koperty życia umożliwi ratownikom medycznym i innym służbom uzyskanie szybkiej, często kluczowej informacji dotyczącej stanu zdrowia pacjenta. To szczególnie ważne w sytuacji, w której kontakt z daną osobą jest niemożliwy lub utrudniony. Europejskie procedury medyczne zakładają sprawdzenie lodówki, jako miejsca przechowywania najważniejszych informacji medycznych.

„W przypadku, gdy w domu nie ma lodówki, kartę życia należy umieścić w widocznym miejscu”, mówi ratownik medyczny Ariel Szczotok i dodaje: „Wypełniając kartę medyczną do koperty życia pamiętajmy o tym, aby zawierała prawdziwe i aktualne informacje”.

Ekipa Szymona przygotowała i rozsyła kompletne zestawy, zawierające plastikową kopertę ze specjalnym nadrukiem, kartę informacyjną do wypełnienia i magnes na drzwi lodówki, informujący o obecności koperty wewnątrz. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej formy pomocy, dlatego wolontariusze zadbają też o kontakt z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej i pielęgniarkami środowiskowymi.

Koperta życia jest przeznaczona nie tylko dla osób starszych. Każdy, kto choruje przewlekle, np. na astmę czy cukrzycę, ma wszczepiony system wspomagania krążenia lub jest w innej grupie ryzyka powinien przechowywać w swojej lodówce aktualne dane medyczne na swój temat. W tym celu pod adresem www.ekipa.holownia2020.pl/kopertazycia udostępniamy wzór koperty życia do samodzielnego wydrukowania i wypełnienia, a także zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby, które w związku z zagrożeniem koronawirusem potrzebują pomocy naszych wolontariuszy.

Wyjątkowa sytuacja wymaga odpowiednich działań. Jednym z nich jest zwykła, ludzka solidarność i dbałość o słabszych. Odbierzecie od nas kopertę życia, pomóżcie ją wypełnić rodzicom, dziadkom, samotnym sąsiadom. Pomożecie w ten sposób tym, którzy są najbardziej narażeni na działanie nowego patogenu.

FOT: MATERIAŁY PRASOWE

chory informacja medyczna koperta życia lodówka ratownik senior Szymon Hołownia