Kredyt hipoteczny – jakie są koszty niezwiązane z ofertą banku?

Sponsorowany
15.03.2022

Trzeba przyznać, że kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. To finansowe wsparcie celowe, które pozwala na nabycie konkretnej nieruchomości, zgodnie z preferencjami i potrzebami kredytobiorcy. Warto jednak zaznaczyć, że jest to zobowiązanie na znaczną wartość i długi okres współpracy z bankiem, dlatego też charakteryzuje się wysokimi kosztami całkowitymi.

Poznaj opłaty, jakie są narzucane przez bank, jeśli decydujesz się na kredyt hipoteczny. Koszty mogą sprawić, że zobowiązanie stanie się nieopłacalne albo znacznie naruszy stabilność Twojego budżetu. Dowiedz się więcej,

Koszty początkowe – kredyt hipoteczny

Musisz zdać sobie sprawę, że kredyt hipoteczny udzielany jest przez jeden z banków komercyjnych, a te działają dla zarobku. Żadna instytucja nie udzieli Ci finansowego wsparcia za darmo, a wszelkie koszty są dla banku czystym zyskiem. Właśnie dlatego należy rozważyć dokładnie temat typu “kredyt hipoteczny wszystkie koszty”, zanim podejmiesz decyzję o współpracy z danym bankiem i podpiszesz umowę. Pamiętaj również, że to, jakie koszty kredyt hipoteczny wykazuje, zależy nie tylko od polskich przepisów prawa czy narzucanych norm unijnych, ale również od indywidualnej polityki, jaką prowadzi dana instytucja pozabankowa.

Okazuje się, że znaczące mogą być już koszty początkowe, jakie kredytobiorca musi ponieść, a te narzucane są bardzo często jeszcze przed uruchomieniem zobowiązania kredytowego. Do takich zalicza się między innymi opłatę rzeczoznawcy, który ocenia wartość nabywanej nieruchomości. Banki bardzo często pobierają też tzw. opłatę przygotowawczą oraz wysoką prowizję za uruchomienie zobowiązania kredytowego. Zdarza się, że kredyt hipoteczny koszty okołokredytowe wrzucane są w miesięczną ratę albo kredytobiorca musi uregulować takie płatności “z góry”.

Kredyt hipoteczny – dodatkowe koszty

Oprocentowanie i marża, to nie wszystkie koszty, jakie wiążą się ze spłatą kredytu hipotecznego. Każdy kredytobiorca ponosi również opłaty z tytułu konieczności ubezpieczenia nieruchomości oraz wykupienia polisy na życie. Nabycie nieruchomości wiąże się też przecież z wysokimi opłatami sądowymi czy notarialnymi, bank zabezpiecza się odsetkami karnymi za ewentualną zwłokę w spłacie, może też pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania w określonym czasie od podpisania umowy kredytowej.

Kredyt hipoteczny – jak wyliczyć koszty?

Ponieważ koszty okołokredytowe mogą znacznie różnić się swoją wartością, wpisz hasło typu “kredyt hipoteczny koszty okołokredytowe kalkulator”, aby znaleźć dobre narzędzie do wszelkich wyliczeń.

Kalkulator znajdziesz w sieci i jest to narzędzie bezpłatne. Służy nie tylko do oceny zdolności kredytowej, ale również wszelkich wyliczeń całkowitych kosztów, czyli wskaźnika RRSO. Właśnie on mówi o wszystkich opłatach, jakie kredytobiorca musi ponieść w ramach współpracy z bankiem, jeśli podpisze umowę o kredyt hipoteczny.

Pamiętaj również, że koszty kredytowe wzrastają, jeśli wartość zobowiązania jest wyższa. Będą też większe, jeżeli zobowiązanie spłacane jest w długim okresie. Im więcej rat, tym są one niższe, ale koszty całkowite są większe. Przed podpisaniem umowy o kredyt hipoteczny koniecznie oszacuj wszystkie opłaty i zweryfikuj własną zdolność do ich regulowania. Weź tylko pod uwagę, że nigdy nie możesz mieć gwarancji, jaka będzie Twoja sytuacja finansowa za kilka czy kilkanaście lat.

bank hipoteczny kredyt oferta