Ks. Marian Sikora – proboszcz parafii św. Józefa w Kicinie

1.04.2021

Od Wielkiego Czwartku Kościół katolicki rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. 

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. W poznańskiej katedrze mszy o godz. 10.00 przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a ze względu na obostrzenia epidemiologiczne wzięli w niej udział jedynie kapłani – przedstawiciele poszczególnych dekanatów.

O znaczeniu Mszy Świętej Krzyżma i Wielkiego Czwartku, a także o blaskach i cieniach codziennej pracy kapłańskiej opowiedział na naszej antenie ks. Marian Sikora – proboszcz parafii św. Józefa w Kicinie.


Homilia abp Stanisława Gądeckiego wygłoszona podczas Mszy Świętej Krzyżma, zatytułowana „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”, dostępna na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej – http://archpoznan.pl/pl/web/homilia/view/id/zgromadzeni-na-swietej-wieczerzy-1

ks. marian sikora msza krzyżma poranny gość Triduum