Nowe ograniczenia dotyczące przemieszczania się

Ważne
24.03.2020

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili kolejne ograniczenia obowiązujące wszystkich Polaków w związku z pandemią koronawirusa.

Wprowadzamy kolejne obostrzenia, które będą ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Koronawirus pokazał, że siła gospodarcza państw to za mało. Robimy to dla ochrony życia Polaków – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Od środy wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domu poza uzasadnionymi przypadkami. Będzie zatem można wychodzić z domu jedynie do pracy, na zakupy, apteki czy z psem. Razem ze sobą będą mogły poruszać się maksymalnie dwie osoby. Za złamanie zakazów będą obowiązywać wysokie kary.

Ponadto, w pojazdach komunikacji miejskiej będzie mogła przebywać jedynie liczba pasażerów równa liczbie miejsc siedzących, podzielonych przez dwa. Zostały także utrzymane dotychczasowe zakazy dotyczące zamkniętych galerii handlowych, restauracji oraz innych obiektów uwzględnionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 marca w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. 

Minister zdrowia poinformował także, że w mszy świętej będzie mogło maksymalnie wziąć udział 5 osób, nie licząc osób odprawiających liturgię. Podobnie sytuacja wygląda ze ślubami i pogrzebami. – Jeżeli nie ograniczymy, zgromadzeń do zera, jeżeli nie ograniczymy wyjść do domu praktycznie do zera, nie uratujemy ludzkich żyć – powiedział Łukasz Szumowski.

Wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

FOT: https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/photos/a.208428164652/10158483470184653/?type=3

koronawirus