Otwarcie wystawy „Akcja Bollwerk”.

Bartosz Kirchner 18.02.2022

Dzisiaj na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania zostanie otwarta wystawa „Akcja Bollwerk”. Ekspozycja jest poświęcona największej akcji dywersyjnej w Kraju Warty w czasie II wojny światowej. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku kilkanaście osób – żołnierze ZWZ-AK i mieszkańcy Chwaliszewa – spaliło sześć niemieckich magazynów w poznańskim porcie rzecznym – mówił na naszej antenie Marcin Podemski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.


Akcja Bollwerk była wyjątkowym wydarzeniem ze względu na trudność konspirowania w Kraju Warty. Na ziemiach poznańskich w pierwszych miesiącach II wojny światowej likwidowano elity, warstwę przywódczą, ale nie tylko intelektualistów – zagrożeni byli także powstańcy wielkopolscy czy osoby z prowincji, które były społecznie szanowane bądź odznaczały się charyzmą i rzutkością. Ponadto Niemcy prowadzili politykę wywózek młodych ludzi na roboty przymusowe w głąb Rzeszy. Na wielkopolskich ziemiach brakowało też polskich oficerów, którzy we wrześniu 1939 roku powędrowali razem z frontem na wschód. Działań konspiracyjnych nie ułatwiała też sytuacja rodzin – mówi Marcin Podemski.


Na wystawie można poznać sylwetki bohaterów Akcji Bollwerk. To m.in. starszy sierżant Michał Garczyk z AK czy Antoni Gąsiorowski „Ślepy Antek” – jedna z najbarwniejszych postaci wielkopolskiej konspiracji czasów II wojny światowej.

Wystawa prezentuje trudne losy wielkopolskich bohaterów, w tym przebieg procesu wykonawców Akcji Bollwerk. Przedstawiona została też sylwetka prawdopodobnego sędziego, który skazał Polaków na karę śmierci. Po wojnie miał on dalej pracować jako sędzia w jednym z miasteczek na terenie RFN.


Ekspozycję „Akcja Bollwerk” można oglądać na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania do 3 marca.

FOT: Miasto Poznań

Akcji Bollwerk do kiedy poznań wystawa