Poznań: Odnaleziono oryginalny rękopis najstarszej polskiej opery

Bartosz Kirchner 21.07.2020

W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu odnaleziono oryginalny rękopis najstarszej polskiej opery. 2 sierpnia 2020 w Ceglarni w Jarosławkach w powiecie śremskim odbędzie się premiera online najstarszej polskiej opery zatytułowanej ‚Heca albo polowanie na zająca’.

Jej rękopis znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu. Operę odnalazł tam muzykolog, prof. Jerzy Gołos, który ustalił, że jest to najstarsze zachowane polskie dzieło z gatunku buffo, a także że to prawdopodobnie najstarsza w dziejach opera poświęcona w całości myślistwu. Mówi Andrzej Jazdon z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu:


Kilka dni przed premierą, 30 lipca, będzie można wejść na plan filmowy i zobaczyć prace nad wystawieniem opery. Rejestracja na plan już się rozpoczęła. By obejrzeć kulisy powstawania operowej premiery, trzeba zarejestrować się pod adresem mailowym dostępnym na stronie lib.amu.edu.pl. Za organizację wydarzenia odpowiada Ogólnopolskie Stowarzyszenie ‚Z Muzyką do Ludzi”. Premiera odbędzie się w ramach projektu ‚Palimy się do muzyki – Opera w Jarosławkach”.

FOT: UNSPLASH

biblioteka heca albo polowanie na zająca odnaleziono opera poznań sierpień