Poznań solidaryzuje się z ukraińskim narodem

Bartosz Kirchner 25.02.2022

Poznań solidaryzuje się z zaatakowanym ukraińskim narodem. W czwartek, 24 lutego 2022 r., po południu poznaniacy zgromadzili się licznie przed konsulatem rosyjskim w Poznaniu, aby wyrazić swój sprzeciw wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Kolejna pokojowa manifestacja planowana jest w sobotę na placu Wolności.


Prezydent Jacek Jaśkowiak razem ze starostą poznańskim Janem Grabkowskim i marszałkiem Markiem Woźniakiem powoła zespół koordynujący pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną trafią do stolicy Wielkopolski. Zespół utworzą przedstawiciele tych jednostek, których zadaniem będzie diagnozowanie potrzeb Ukraińców i wskazywanie rozwiązań oraz działań, które będą odpowiedzią na obecną sytuację – w zakresie wsparcia edukacyjnego, bytowego, czy transportu rodzin z terenów objętych działaniami wojennymi.

Urząd miasta uruchomił też specjalną skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania: ukraina@um.poznan.pl i we współpracy z Radą Miasta planuje kolejne działania. Do Miasta zgłaszają się już pierwsi wolontariusze, którzy gotowi są pomóc. Działania wolontariuszy i organizacji pozarządowych koordynuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Szacuje się, że w Poznaniu i okolicach mieszka ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Oni pomoc mogą uzyskać w  miejskim punkcie wsparcia cudzoziemców: Poznańskim Ośrodku Integracji POINT. Działa również miejskie call center – Biuro Poznań Kontakt, gdzie połączenia obsługiwane są w języku.

FOT: Jacek Jaśkowiak

poland Polska pomoc poznań Ukraina ukraine