Poznań uczcił 79. rocznicę akcji Bollwerk

19.02.2021

W uroczystości wzięli udział m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego a także przedstawiciele środowisk kombatanckich.

Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody nie mogły się odbyć w znanej dotychczas formie. W poprzednich latach tradycją były obchody rocznicowe w Szkole w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 przy ulicy Garbary, po których składano kwiaty pod pomnikiem Akcji Bollwerk. Tym razem w trosce o bezpieczeństwo organizatorzy zdecydowali, że uroczystości zostały ograniczone jedynie do złożenia wspólnej wiązanki kwiatów przez przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych przy obelisku upamiętniającym Akcję Bollwerk.

Akcja Bollwerk została podjęta w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku przez oddziały Armii Krajowej przy wsparciu mieszkańców Poznania. 12 żołnierzy AK wraz z mieszkańcami Chwaliszewa podpaliło magazyny Wehrmachtu, których zawartość była przekazywana na front wschodni. Straty wyniosły co najmniej 1,5 miliona marek. Większość z uczestników akcji została później zamordowana przez Gestapo. Była to najbardziej spektakularna i największa akcja wielkopolskiego podziemia w czasie II wojny światowej.

Foto: UM Poznania

akcja bollwerk II wojna światowa rocznica