Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk świętuje swoje 165-lecie

Bartosz Kirchner 15.02.2022

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk świętuje swoje 165-lecie. Za nami już dwudniowa konferencja naukowa poświęcona Towarzystwu i społecznym ruchom naukowym. W czwartek w Auli UAM odbędzie się koncert jubileuszowy połączony z galą, podczas której wręczona zostanie reaktywowana nagroda im. Augusta Cieszkowskiego i medale dla zasłużonych członków towarzystwa. Podczas koncertu zostanie wykonany utwór Johanna Straussa syna będący rówieśnikiem PTPN – mówił na antenie Radia Emaus prezes PTPN prof. Filip Kaczmarek.


PTPN powstało w 1857 roku, aby pielęgnować naukę, sztukę i literaturę w języku polskim. Dużą wagę przywiązywano do opisywania historii regionu. Promowano także idee solidaryzmu narodowego, czyli utrzymywania polskości ponad podziałami społeczno-politycznymi. Powstanie Towarzystwa miało związek z brakiem możliwości stworzenia w Poznaniu uniwersytetu – mówił na naszej antenie prof. Kaczmarek.


Działania na rzecz utworzenia w Poznaniu uniwersytetu odniosły skutek po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk spotkał się komitet organizacyjny Uniwersytetu Poznańskiego, co było zwieńczeniem długiej drogi, ciężkiej pracy i ofiarności członków Towarzystwa i wszystkich zabiegających o powstanie uczelni w stolicy Wielkopolski.
Współcześnie wiele zadań realizowanych wcześniej przez PTPN przejęło Państwo. Świadczy o tym chociażby fakt, że w Muzeum Narodowym w Poznaniu zdeponowana i prezentowana jest część kolekcji malarstwa Towarzystwa. PTPN ma charakter multidyscyplinarny. Wśród ponad tysiąca jego członków są osoby specjalizujące się nie tylko w naukach humanistycznych, ale także ekonomicznych czy ścisłych, co pozwala integrować poznańskie środowisko naukowe. Członkowie Towarzystwa realizują projekty badawcze dotyczące np. historii prawa czy relacji polsko-rosyjskich.


Patronem medialnym 165. rocznicy powstania PTPN jest Radio Emaus.

FOT: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

165-lecie Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk