Poznań zaskarży decyzję wojewody w sprawie Karty Równości

Bartosz Kirchner 19.05.2020

Poznańscy radni zdecydowali o zaskarżeniu do sądu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody wielkopolskiego w sprawie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.


Łukasz Mikołajczyk w marcu unieważnił ten dokument argumentując m.in., że przyjmując Kartę radni wykroczyli poza swoje kompetencje, a jej treść jest nieprecyzyjna. Z tymi argumentami nie zgadzają się radni Koalicji Obywatelskiej. Mówi radna Marta Mazurek:


Projektowi zaskarżającemu decyzję wojewody sprzeciwiali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem celem wprowadzenia Karty nie jest promocja równości. Mówi radny Przemysław Alexandrowicz:


Po przyjęciu uchwały skarżącej decyzję wojewody sprawą Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny. Przypomnijmy, że poznańscy radni przyjęli Kartę w lutym tego roku. Podczas głosowania nie obyło się bez okrzyków „Hańba!” i „Zdrada!”, wypowiadanych przez zebrane na miejscu osoby i groźbami z ich strony, co poskutkowało zawiadomieniem prokuratury przez przewodniczącego Rady Miasta. Dwa dni po przyjęciu Karty swój niepokój z promowaniem przez dokument ideologii gender wyraził abp Stanisław Gądecki.

FOT: UNSPLASH

karta Łukasz Mikołajczyk spór zaskarżenie