Spotkanie abp. Gądeckiego z Patriarchą Bartłomiejem

29.03.2022

Do Polski przyjechał ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej I. Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia odwiedza nasz kraj na specjalne zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli Kościołów.

W czasie swojej wizyty w Polsce spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką. Pochwalił nasz kraj za przyjęcie ukraińskich uchodźców. – Niech wszyscy ludzie na całym świecie uczą się na przykładzie Polski, na tym bezinteresownym przykładzie, ponieważ tylko taka prawdziwa miłość i bezinteresowna solidarność są w stanie pokonać siły zła i są w stanie zaprowadzić pokój na przyszłość – powiedział Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podczas spotkania z parą prezydencką.

W planie wizyty Patriarchy Konstantynopola zaplanowano również spotkanie z uchodźcami z Ukrainy oraz społecznością prawosławną na czele z metropolitą Sawą. Wraz z abp Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym KEP, modlił się o pokój na świecie. W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się także ich prywatna rozmowa.

Bartłomiej I od samego początku konfliktu wspiera Ukrainę w jej walce z Rosją. Po ataku 24 lutego Rosji na Ukrainę patriarcha Bartłomiej I zaapelował z zakończenie wojny i natychmiastowe powstrzymanie wszelkich aktów przemocy. Wyraził też solidarność oraz poparcie dla Cerkwi Prawosławnej Ukrainy i dla narodu ukraińskiego.

Fot. KEP