Spotkanie z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem na Lednicy

Sponsorowany
12.12.2022

W piątek 9 grudnia 2022 roku o godzinie 18:00 na Polach Lednickich odbyło się spotkanie z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem. Celem spotkania była rozmowa z Księdzem Arcybiskupem pt. „Mistrzowie drugiego planu, czyli o tym jak współcześnie czytać Biblię”. Pytano o to, jak słowa Pisma Świętego czytać dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku. Abp G. Ryś opowiadał o swoich doświadczeniach duszpasterskich związanych z Biblią. Podawał różne sposoby zbliżania się do niej.

Arcybiskup w interesujący sposób przybliżał swoją fascynację wieloma postaciami, o których można powiedzieć, że nie odgrywają pierwszoplanowych ról, ale ich brak wiele uczyniłby czymś niemożliwym. Arcybiskup podkreślał, że prawdziwe czytanie Pisma Świętego jest modlitwą; w tej perspektywie można powiedzieć, że to wręcz „Biblia czyta ciebie, czyta człowieka”. Poza tym odnosząc się do wyzwań współczesności, abp. Ryś podkreślał konieczność autentyzmu wiary i religijnego zaangażowania. Do modlitwy nic nie zachęca bardziej, jak faktyczne zaangażowania kogoś kto prowadzić może do Boga innych. Tłem tej rozmowy stała się opublikowana kilka tygodni temu książka – zapis rozmowy z abp. Grzegorzem Rysiem „Mistrzowie drugiego planu. O postaciach biblijnych w rozmowach Małgorzaty Bilskiej”. Książka ukazała się w Wydawnictwie Świętego Wojciecha.


Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie LEDNICA 2000 im. o. Jana W. Góry OP, która na co dzień animuje funkcjonowanie Ośrodka im. św. Jana Pawła II na Polach Lednickich, a w czerwcu każdego roku jest organizatorem Spotkań Młodych LEDNICA 2000.

TEKST i ZDJĘCIA: LEDNICA

arcybiskup książka Lednica ryś