Światowy Dzień Chorego

Bartosz Kirchner 11.02.2022

Dzisiaj w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W tym roku towarzyszy mu hasło „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6, 36). Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią.” Światowy Dzień Chorego jest znakiem – mówił na naszej antenie dr hab. Szczepan Cofta, naczelny lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu:


Dr hab. Cofta dodaŁ, że spojrzenie na pacjenta jako człowieka jest kluczowe:

Naczelny lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego podzielił się także na naszej antenie doświadczeniem budowy wyjątkowego szpitala polowego, jakim jest Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich:


Archidiecezjalne obchody dnia Światowego Dnia Chorego odbędą się w niedzielę o godz. 13:30 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu. Biskup Grzegorz Balcerek będzie tam przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w intencji lekarzy, pielęgniarek i chorych. A dzisiaj w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy niosą pomoc i ulgę w cierpieniu.

Światowy Dzień Chorego przypada w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. Jest to również dzień, w którym w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła list apostolski „Salvifici doloris”, poświęcony wartości ludzkiego cierpienia, autorstwa Jana Pawła II. Decyzję o ustanowieniu Dnia Chorego papież Jan Paweł II podjął 13 maja 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie.

chory Dzień Chorego lekarz