Trwają akcje pomocy lokalnych jednostek samorządu terytorialnego

2.03.2022

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w posiedzeniu, zorganizowanym przez Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego w sprawie koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

–  Zaapelowałem do Wojewody, aby nie centralizować pomocy Ukraińcom na terenie Wielkopolski. Trwają akcje pomocy lokalnych JST (jednostek samorządu terytorialnego) i NGO’sów dla Ukraińców. To jest wspaniała, tytaniczna praca. Oni lepiej znają lokalne potrzeby osób przybywających z Ukrainy i mogą na nie szybko i sprawnie reagować. Ewentualne nadwyżki warto zgłaszać na poziomie powiatu. Zgłaszajmy tylko nadwyżki, a nie całość – apeluje Marszałek Marek Woźniak.

Tworzona jest lista rzeczy potrzebnych w Ukrainie. Wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja z wykazem potrzebnych rzeczy. Z pewnością będą na niej tzw. środki podstawowej pomocy humanitarnej: środki żywnościowe, ale tylko z długotrwałym terminem przydatności do spożycia, środki higieniczne, zapałki, baterie, oświetlenie. 

FOT: UMWW

Marek Woźniak Marszałek