UAM zawarł dwustronne porozumienie o współpracy z KKS Lech Poznań

3.02.2021

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zawarł dwustronne porozumienie o współpracy z KKS Lech Poznań. W środę, 3 lutego dokument podpisali prof. dr hab. Michał Banaszak, Prorektor ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką UAM oraz Piotr Rutkowski, Prezes Klubu. 

Współpraca pomiędzy Uczelnią a Klubem odbywać się będzie na wielu płaszczyznach i dotyczyć ma wspólnych działań zarówno angażujących studentów do udziału w projektach, jak i prowadzenia wspólnych prac i inicjatyw badawczych. Już dziś, na Uczelni realizowane są projekty angażujące studentów w budowanie narzędzi informatycznych możliwych do wykorzystania i usprawnienia niektórych działań w Klubie. Rozpoczęte zostały również prace badawcze, których celem jest zastosowanie metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do prowadzenia analiz danych sportowych dostarczonych przez KKS Lech Poznań. 

Przede wszystkim celem jest połączenie obserwacji ludzkiego oka z obiektywnymi danymi. Tylko poprzez dokładną analizę spotkań opartą na konkretnej informacji będziemy w stanie zwiększyć wydajność codziennego funkcjonowania naszych poszczególnych drużyn – wyjaśnia szef działu skautingu Akademii Lecha Poznań, Bartłomiej Grzelak. Będzie to pierwsza tego rodzaju umowa w Polsce, na świecie analiza statystyczna wykorzystywana jest przez kluby od dawna.  

Wykorzystanie innowacyjnych technologii oraz realizacja wspólnych badań naukowych przyczynią się m.in. do zapobiegania potencjalnym urazom, jeszcze efektywniejszego rozwoju fizycznego młodych zawodników czy lepszej oceny zarówno piłkarzy jako indywidualności, jak i poszczególnych zespołów Kolejorza.  

-Lech, to tradycja i duma Wielkopolski – komentuje prof. UAM dr hab. Krzysztof Dyczkowski, Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki – jestem przekonany, że zaangażowanie i wkład badawczy naszych pracowników przyczyni się do innowacyjnych i nowych podejść w analizowaniu danych. Dla naszych studentów i pracowników jest to niezwykła szansa udziału w projektach wynikających z konkretnych potrzeb Klubu. Wielu z nich od lat kibicuje Lechowi, a teraz będą mogli przyczynić się do jego rozwoju – dodaje dziekan WMiI UAM. 

Cieszymy się, że rozpoczynamy współpracę z tak cenioną uczelnią, jaką jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Otwieramy się na kolejne obszary, które mają nam pomagać w dalszym rozwoju i sprawiać, że będziemy bardziej efektywni w naszym działaniu. Co ważne, ta współpraca ma być wstępem do powstania wewnątrz klubowego działu naukowego, który będzie analizował dane, zbierane w różnych obszarach – podkreśla prezes Lecha Poznań, Piotr Rutkowski.  

FOT: UAM/Materiały Prasowe

historia Lech Poznań porozumienie tradycja uam współpraca