Uroczystość Ofiarowania Pańskiego. 25. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Bartosz Kirchner 2.02.2022

Kościół katolicki świętuje dzisiaj uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia przypada także 25. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowił go w 1997 roku św. Jan Paweł II. W szczególności ma być on poświęcony modlitwie za dar osób konsekrowanych. Tylko w Polsce mieszka ich około 35 tysięcy, z czego aż 16 tysięcy to siostry zakonne. W samej Archidiecezji Poznańskiej jest ponad 1000 takich osób. Powołanie do tego stanu jest oddaniem siebie w 100 procentach Bogu — wyjaśnia rzecznik prasowy Archidiecezji Poznańskiej ks. Maciej Szczepaniak:


Jezuita, ojciec Mieczysław Sołowiej powiedział, że osoby konsekrowane ożywiają serce Kościoła:


Ojciec Leszek Klekociuk, gwardian i kustosz Sanktuarium MB w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, tłumaczy jak do Dnia Życia Konsekrowanego powinny podchodzić osoby świeckie:


Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Polsce nieodłącznie związany jest ze zbiórką funduszy na działalność klasztorów klauzurowych. Na każdej Mszy świętej zbierane będą datki na ten cel. Na terenie całego kraju znajdują się 83 klasztory klauzurowe, w których żyją 1254 mniszki. Uroczystość Ofiarowania Pańskiego w Polsce nosi popularną nazwę – Matki Bożej Gromnicznej – od odbywających się tego dnia procesji z gromnicami. W kościołach odbywa się obrzęd święcenia świec, które mają chronić domostwa od nieszczęść. Dzień ten kończy w Polsce czas śpiewania kolęd i wystawiania choinek.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego