W hołdzie obrońcom bohaterów

24.06.2021

W czwartek, 24 czerwca uczestnicy wydarzeń Czerwca ’56,  przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń kombatanckich, NSZZ „Solidarność”, Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu  i innych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem adwokatów – obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Uroczystość odbyła się u zbiegu ulic Solnej i S. Hejmowskiego. Miasto reprezentował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Aby przeciwstawić się złu, potrzeba odwagi – cywilnej i moralnej. Trzeba być człowiekiem wielkim – i tacy właśnie byli adwokaci – obrońcy uczestników Poznańskiego Czerwca 1956. W pokazowych procesach skazano łącznie 22 mężczyzn. Zostali oni – dosłownie – uratowani przez bohaterskich adwokatów. Ten szlachetny akt niezmiennie porusza nasze serca i nie pozwala zapomnieć o Stanisławie Hejmowskim, Michale Grzegorzewiczu i innych – mówił Mariusz Wiśniewski. – Adwokaci bronili oskarżonych wspaniale – dowiedli, że są to procesy nie przeciwko chuliganom – jak chciała opresyjna władza – lecz całemu społeczeństwu – zaznaczył.

Zastępca prezydenta podkreślił, że upamiętniane dzisiaj postaci stanowią część Poznańskiego Czerwca tak samo, jak robotnicy z Ceglorza, medycy szpitala miejskiego czy Romek Strzałkowski. Przywracają wiarę w sprawiedliwość i ludzką przyzwoitość. Wiśniewski dodał także, że ich postawa jest wymowną lekcją wierności prawdzie oraz prawniczemu etosowi pomimo presji ze strony aparatu władzy.

Kulminacja obchodów Poznańskiego Czerwca ’56 odbędzie się w poniedziałek, 28 czerwca. Szczegółowy program jest dostępny na stronie poznan.pl

FOT/Źródło Poznan.pl

czerwiec 56 historia hołd miasto poznań uroczystość