Wnuczkowe „call center” pod Poznaniem

4.02.2021

Policjanci z Poznania zatrzymali 3 kobiety, które prowadziły fałszywe „call center”, oszukujące ludzi metoda na wnuczka. Dodatkowo na terenie Niemiec zatrzymano do sprawy jednego mężczyznę. Wymianą informacji i koordynacją akcji zajmował się również Europol.

Oszuści kontaktowali się z osobami w podeszłym wieku mieszkającymi w Niemczech. Podawali się za urzędników albo za członków rodziny. Mówili, że ktoś z ich bliskich uczestniczył w wypadku drogowym. Prosili o pieniądze, żeby ich krewny nie trafił do aresztu. Wyłudzili w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy euro. Mężczyzna odbierający gotówkę od pokrzywdzonych z Dortmundu został zatrzymany na gorącym uczynku.” – mówi mł. insp. Andrzej Borowiak rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu

W tym samym czasie policjanci z Poznania wkroczyli do domu jednorodzinnego pod Poznaniem. Zatrzymali trzy kobiety podejrzane o udział w oszustwie. W „call center” zabezpieczyli mnóstwo telefonów komórkowych i wykorzystywany do przestępstw sprzęt komputerowy. Jedna z zatrzymanych posługiwała się fikcyjnymi danymi personalnymi i była poszukiwana Europejskim Nakazem Aresztowania za podobne oszustwa przez policje niemiecką. Prokuratura w Poznaniu przedstawiła podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut oszustwa na szkodę osób starszych. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 12 lat więzienia.

Foto: KWP Poznań

call center metoda na wnuczka oszuści policja zatrzymani