WPN: Zapłacimy za wstęp do parków narodowych

Adrian Wojtasz 11.02.2022


Do Wielkopolskiego Parku Narodowego wejdziemy niedługo tylko za opłatą. Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt ustawy, który przewiduje obowiązek posiadania biletu wstępu w parkach narodowych w całej Polsce. Obecnie za opłatą wejdziemy jedynie do 11 z nich. Są to: Babiogórski, Biebrzański, Bieszczadzki, Gorczański, Karkonoski, Magurski, Narwiański, Świętokrzyski, Tatrzański, Wigierski oraz Woliński Park Narodowy. Nowa lista ma być rozszerzona do wszystkich 23, a zwolnienie z płatnego wstępu ma obowiązywać wyłącznie mieszkańców gmin położonych w granicach parku narodowego. Dotychczas były to gminy pobliskie.

Poznaniacy nie będą mogli już bezpłatnie odwiedzać Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zgodnie z projektem nowej ustawy zwolnieniu podlegać będą mieszkańcy gmin: Komorniki, Stęszew, Dopiewo, Mosina, Puszczykowo oraz Luboń. Reszta osób, która chciałaby spędzić czas wśród dzikiej przyrody, będzie musiała wykupić stosowną wejściówkę. Jej brak może skutkować mandatem, którego wysokość w propozycji ustawy ustalona została na 50-krotność ceny za wstęp. Z posiadania biletu zwolnione będą także te osoby, które udają się do parków narodowych do wyznaczonych tam plaż oraz do miejsc kultu religijnego. Za wstęp nie zapłacą również posiadacze Karty Dużej Rodziny.


Wiele parków narodowych na terenach górskich przewidywało opłatę przed wejściem na szlak. Za jednorazowy wstęp mogliśmy zapłacić maksymalnie 8 złotych. Teraz ta kwota może pójść w górę nawet o 15 proc. Podwyżka ma być przeznaczona na rzecz organizacji ratownictwa górskiego. Wszystkie parki będą mogły także pobierać opłatę za filmowanie i fotografowanie swojego obszaru, w szczególności w celach komercyjnych.
Należy zaznaczyć, że opisane wyżej wytyczne, to jedynie propozycja zawarta w projekcie ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska. Aby zaczęły one obowiązywać, najpierw muszą być procedowane przez Sejm. Obecnie projekt jest udostępniony przez resort do konsultacji społecznych. Będą one trwać do 23 lutego.


Foto: A. Wojtasz