Wyścig z czasem. Jak walczymy o czyste powietrze?

11.07.2023

Jednym z celów polityki Unii Europejskiej jest poprawa jakości powietrza. Jest to zwłaszcza wyzwanie dla Polski, gdzie ciągle udział kopciuchów, czyli pieców opalanych węglem jest spory. Jak Poznań radzi sobie z ich wymianą?

„Dbaj o zdrowie – nie oddychaj”– pod takim tytułem ukazał się pięć lat temu raport Najwyższej Izby Kontroli, który wziął pod lupę działania ministerstw, ale także samorządów wojewódzkich i gminnych w zakresie poprawy jakości powietrza. Wynik kontroli? Daleko niewystarczający. Czy coś od tego czasu się zmieniło?

W materiale sprawdzamy tempo, w jakim postępuje wymiana kopciuchów w stolicy Wielkopolski. Badamy również, jak to wygląda w innych polskich miastach. Szukamy odpowiedzi na pytanie: co musiałoby się stać, by piece najniższej klasy szybciej zniknęły z polskich domów? I co się stanie, jeśli nie znikną? Ile jeszcze zostało nam czasu? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Dec.

Reportaż powstał w ramach Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy, organizowanego przez Fundację Geremka i Fundację Gazety Wyborczej na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

fot. Susanne Nilsson, lic. CC BY-SA 2.0

czyste powietrze ekologia jakość powietrza kopciuchy poznań raport reportaż smog