Zieleń i nowoczesny dach na Łazarzu

24.06.2021

Zakładamy, że rynek Łazarski otworzymy i oddamy mieszkańcom pod koniec roku, prawdopodobnie jeszcze przed Bożym Narodzeniem – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Po wakacjach zakończą się roboty budowlane i rozpoczną odbiory. Zakładamy, że rynek Łazarski otworzymy i oddamy mieszkańcom pod koniec roku, prawdopodobnie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Już teraz widać, że będzie to bardzo zupełnie nowa jakość przestrzeni zarówno w Poznaniu, jak i na samym Łazarzu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Rzeczą, która już przykuwa uwagę, a po oddaniu rynku z pewnością spowoduje, że ludzie z ciekawości będą odwiedzać centralny punkt dolnego Łazarza, to będzie niewątpliwie dach nad płytą rynku. Będzie też więcej zieleni niż było przed przebudową – dodaje Mariusz Wiśniewski.

W przestrzeni rynku pojawi się ponad 50 nowych drzew (przed przebudową było ich 33), i wzrośnie powierzchnia biologiczna czynna zieleni niskiej. Na całej przestrzeni płyty i lejka od ulicy Głogowskiej będzie jej 1200 metrów kwadratowych. Co ważne, zieleń zlokalizowana będzie na całej przestrzeni rynku, a nie tylko w obszarze skweru im. Kazimierza Nowaka, jak to miało miejsce dotychczas. Na rynku pojawi się również woda  – fontanna – która nie tylko będzie cieszyć wzrok, ale też wpłynie pozytywnie na klimat placu, szczególnie w ciepłe letnie dni.

Zadaszenie płyty rynku to bardzo nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie, które nie było wcześniej stosowane w Poznaniu, a w Polsce wykorzystano je dotąd zaledwie w kliku realizacjach. Rynek będzie przestrzenią wspólną dla wszystkich – z podstawową funkcją handlową, ale też miejscem do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych. 

Źródło: Poznań, Facebook: Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

kiedy Łazarski łazarz nowy otwarcie poznań remont rynek wygląd