Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w rejonie Ronda Rataje

14.01.2021

Już wkrótce rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową Ronda Rataje w Poznaniu. Od 23 stycznia rozpocznie się przebudowa torowiska tramwajowego na ul. Zamenhofa. Tym samym tramwaje będą dojeżdżać do przystanków końcowych: Os. Piastowskie z kierunku od ronda Starołęka oraz Rondo Rataje z kierunku od AWF. By było to możliwe konieczne jest zamontowanie specjalnych rozjazdów umożliwiających zmianę kierunku tramwajów w rejonie obu tych przystanków. O tym, jak zmieni się kursowanie komunikacji tramwajowej w czasie remontu mówi Rafał Wąsowicz z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu:

Planowany termin zakończenia prac na ul. Zamenhofa to trzeci kwartał tego roku. Wtedy to będzie możliwe uruchomienie ruchu tramwajowego północ-południe, czyli między rondami Śródka i Starołęka.

Szczegółowe zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów:

W weekend 23-24 stycznia pojawi się dodatkowy tymczasowy tramwaj linii nr 98.
Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17 – trasa bez zmian
Linie nr 4, 13, 18 – zawieszone
Linia nr 7: Ogrody – … – rondo Starołęka – Starołęka
Linia nr 12: Os. Sobieskiego – … – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Hetmańska – rondo Starołęka – Starołęka
Linia nr 98 (tymczasowa): Junikowo – Grunwaldzka – Most Dworcowy – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Centrum – Fredry – Dąbrowskiego – Ogrody
Linia nr 201: Os. Sobieskiego – … – most Św. Rocha – Kórnicka – Os. Lecha – Chartowo – Żegrze – Unii Lubelskiej


Zmiany linii autobusowych
Linia nr 165 – z uwagi na niewielką frekwencję – na tym etapie przebudowy ronda Rataje – zostaje zawieszona od soboty (23 stycznia).
Linia nr 190 – od soboty (23 stycznia) zostanie wydłużona, zwiększona będzie częstotliwość kursowania i pojedzie z AWF przez most Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa do ronda Starołęka. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na ulicy Starołęckiej przy sklepie Biedronka na jezdni w kierunku ronda Rataje.
Linie nr 174 i 190 będą pełniły rolę „autobusów za tramwaj” na ul. Zamenhofa, dowożąc do węzłów przesiadkowych: AWF, Most Św. Rocha/Pl. Bernardyński i Małe Garbary.


Od poniedziałku (25 stycznia), po zainstalowaniu rozjazdów umożliwiających zmianę kierunków na przystankach „Os. Piastowskie” i „Rondo Rataje”.
Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17 – trasa bez zmian.
Linia nr 4: Starołęka – Os. Piastowskie (tabor dwukierunkowy).
Linia nr 7: Ogrody – … – rondo Starołęka – Os. Piastowskie (tabor dwukierunkowy).
Linia nr 12: Os. Sobieskiego – … – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Hetmańska – rondo Starołęka – Starołęka
Linia nr 13: Junikowo – Grunwaldzka – Most Dworcowy – Królowej Jadwigi – Rondo Rataje (tabor dwukierunkowy),
Linia nr 18: Ogrody – Dąbrowskiego – Fredry – Centrum – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Rondo Rataje (tabor dwukierunkowy).
Linia nr 201: Os. Sobieskiego – … – most Św. Rocha – Kórnicka – Os. Lecha – Chartowo – Żegrze – Unii Lubelskiej.
Linie autobusowe:
Linia nr 165 – pozostaje zawieszona.
Linia nr 190 – od soboty (23 stycznia) ulegnie wydłużeniu i pojedzie z AWF przez most Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa, do ronda Starołęka. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na ulicy Starołęckiej przy sklepie Biedronka na jezdni w kierunku ronda Rataje.
Linie nr 174 i 190 będą pełniły rolę „autobusów za tramwaj” na ul. Zamenhofa, dowożąc do węzłów przesiadkowych: AWF, Most Św. Rocha/Pl. Bernardyński i Małe Garbary.

ZDJĘCIE: PIM

komunikacja remont rondo rataje rozkład jazdy tramwaje