Suma tygodnia

Na antenie: każdy piątek po godzinie 20:00

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń z minionego tygodnia. Informacje, komentarze i rozmowy z ekspertami. Zapraszają Anna Hajduczek i Bartosz Kirchner.

Kolejny etap budowy tramwaju w ulicy Ratajczaka w Poznaniu coraz bliżej – 6 XII 2024

Po ulicy Ratajczaka w Poznaniu tramwaje miały jeździć już dwa lata temu. Remont, planowany jako część Projektu Centrum, został jednak wstrzymany przez brak decyzji środowiskowej i wysokie koszty. Władze miasta podzieliły wtedy inwestycję na etapy. Pierwszy fragment torów jest już gotowy, ale nieużywany. W środę Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na dokończenie tej wyczekiwanej trasy. W najnowszym wydaniu Sumy Tygodnia sprawdziliśmy, jak będzie wyglądać inwestycja. Porozmawialiśmy także Lindą Wagemann-Szymczak z Rady Osiedla Stare Miasto o obawach przedsiębiorców i mieszkańców związanych z powrotem remontów do centrum.

Walka ze smogiem w wielkopolskich samorządach – 29 XI 2024

Niskie temperatury za oknem oznaczają, że coraz częściej palimy w piecach. Niemal w połowie Polski od tego roku obowiązuje zakaz używania tzw. kopciuchów. Mimo licznych programów rządowych i miejskich, które oferują dofinansowanie wymiany przestarzałych źródeł ogrzewania na te bardziej ekologiczne, proces nie postępuje tak sprawnie, jak oczekiwano. W tym wydaniu Sumy Tygodnia sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda m.in. w Poznaniu oraz w Lesznie. Porozmawialiśmy także rzecznikiem Polskiego Alarmu Smogowego Piotrem Siergiejem o tym, czy widać światełko w tunelu w walce z zanieczyszczeniami.

Budżet Poznania i powiatu poznańskiego na 2025 rok – 22 XI 2024

Samorządy szykują się do nadchodzącego roku i prezentują projekty budżetów. Jakie wydatki czekają Poznań? W tym tygodniu poznaliśmy projekt budżetu, a we wtorek na sesji rady miasta odbyło się jego pierwsze czytanie. W materiale sprawdziliśmy, co znalazło się w dokumencie i jak oceniają go radni. Swój projekt budżetu zaprezentował także powiat poznański. Samorząd zakłada, że przyszły rok uda mu się zakończyć z finansową nadwyżką. Jakie priorytety stawia sobie powiat na 2025 rok? Jak odnosi się do ostatnich zmian w finansowaniu samorządów, które przyjął Sejm? O tym rozmawialiśmy ze starostą poznańskim Janem Grabkowskim.

Poznańska pomoc osobom ubogim – 15 XI 2024

Na dworze robi się coraz zimniej, co stanowi spory problem dla osób bez dachu nad głową. Jak wynika z policyjnych statystyk, od listopada 2022 r. do końca marca 2023 r. w Polsce z powodu wychłodzenia zmarło 28 osób. Dlatego samorządy z pomocą organizacji czy fundacji, starają się co roku oferować dodatkową pomoc osobom w kryzysie bezdomności. W “Sumie tygodnia” sprawdziliśmy jakie wsparcie w Poznaniu oferuje m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Porozmawialiśmy także z elżbietanką, siostrą Józefą Krupą o świadczonej pomocy w jadłodajni przy ulicy Łąkowej.

Propozycje zmian cen biletów w poznańskiej komunikacji miejskiej i Strefie Płatnego Parkowania – 8 XI 2024

Od września przyszłego roku kierowcy oraz pasażerowie poznańskiej komunikacji miejskiej odczują zmiany w swoich portfelach. Magistrat zaproponował, by za pozostawienie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania oraz za przejazd tramwajem czy autobusem zapłacić więcej. Ulgowo potraktowani zostaną jednak ci, którzy w Poznaniu rozliczają podatki. W pierwszej części “Sumy tygodnia” sprawdziliśmy, co o tych planach sądzą miejscy radni. Porozmawialiśmy także z Pawłem Sową ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania o tym, czy mimo częściowych podwyżek cen biletów transport publiczny pozostanie konkurencyjny oraz w jaki sposób można zachęcić mieszkańców do przesiadania się w tramwaje i autobusy.

Poznańskie inicjatywy na rzecz migrantów – 1 XI 2024

Polityka migracyjna to gorący temat w Polsce, a integracja nowych mieszkańców staje się jednym z kluczowych wyzwań również dla samorządów. W Poznaniu działa szereg inicjatyw i projektów, których celem jest wspieranie uchodźców w budowaniu nowego życia i osiąganiu samodzielności. W tym wydaniu “Sumy Tygodnia” przyjrzeliśmy się m.in. wspólnocie Sant’Egidio, która od pewnego czasu pracuje z romskimi dziećmi. Działania realizowane są pod nazwą “Szkoła Pokoju”. Z Dagmarą Lis z wspólnoty porozmawialiśmy także o sytuacji romskich dzieci w polskim społeczeństwie.

Rosyjski konsulat w Poznaniu do zamknięcia – 25 X 2024

W miniony wtorek Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski wycofał zgodę na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Ogłaszając swoją decyzję, mówił, że to reakcja na prowadzoną przez Rosję wojnę hybrydową przeciw Polsce i działania dywersyjne. W audycji „Suma tygodnia” zastanowiliśmy się, w jaki sposób Moskwa próbuje destabilizować sytuację nad Wisłą, czy reakcja polskiego rządu jest adekwatna oraz jakiej odpowiedzi Moskwy możemy się spodziewać? Porozmawialiśmy także z analitykiem z portalu defence24.pl i wykładowcą z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dr. Jackiem Raubo.

Europejskie Forum Samorządowe „Local Trends” i przyszłość polskich samorządów – 18 X 2024

W mijającym tygodniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna odsłona kongresu Local Trends. To wydarzenie, na którym władze samorządów lokalnych z całej Polski rozmawiają o swoich codziennych działaniach i wyzwaniach. Tym razem hasłem przewodnim spotkania było “20 lat w UE: O spójności polskich miast i regionów”. W najnowszym wydaniu “Sumy Tygodnia” porozmawialiśmy także o sytuacji polskich samorządów z wicestarostą gnieźnieńskim i wykładowcą z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM dr. hab. Łukaszem Scheffsem.

Kongres „Common Futurei perspektywy na odbudowę Ukrainy – 11 X 2024

Miała skończyć się po kilku dniach, a trwa od ponad dwóch i pół roku. Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę całkowicie zmieniła sytuację na świecie. Choć informacje o walkach o Pokrowsk czy przejęcie przez rosyjskie wojska Wuhłedaru nie napawają optymizmem, kraje sojusznicze toczą już rozmowy o tym, jak odbudować kraj ogarnięty wojną. Bo jak twierdzi wielu – Ukraina musi wygrać. Dyskusje na ten temat toczyły się na Międzynarodowych Targach Poznańskich podczas kongresu Odbudowy Ukrainy. O aktualnej sytuacji na froncie porozmawialiśmy także z reporterem wojennym, dziennikarzem i ekspertem ds. bezpieczeństwa z portalu defence24.pl Michałem Bruszewskim.

Początek nowego roku akademickiego – jak wygląda sytuacja pracowników uczelni i czego potrzeba polskiej nauce? – 4 X 2024r.

2 października to dzień, w którym studenci oficjalnie wrócili na uczelnie i rozpoczęli rok akademicki 2024/2025. Wybraliśmy się zatem na inauguracje poznańskich szkół wyższych. Początek roku akademickiego, ale także ostatnie zamieszanie wokół jednostki badawczej IDEAS NCBR sprawiły, że w tym wydaniu “Sumy tygodnia” przyjrzeliśmy się także kondycji polskiej nauki. Razem z Błażejem Mądrzyckim z Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP porozmawialiśmy m.in. o jej finansowaniu i najważniejszych potrzebach polskiego świata akademickiego.

Inwestycje w Poznaniu – budząca emocje przebudowa skrzyżowania na Strzeszynie i miejskie inwestycje w 2024 roku – 5 I 2024r.

Choć 2024 miał być w Poznaniu rokiem bez dużych inwestycji, to niektóre z tych mniejszych już zaczęły być realizowane. Jedną z nich jest przebudowa skrzyżowania ulic Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Górników. Od kilku lat mieszkańcy i radni tego osiedla alarmowali, że w tym miejscu konieczna jest budowa ronda, ponieważ skrzyżowanie jest bardzo niebezpieczne. Inwestycja skończy się jednak na budowie dwóch platform przystankowych. Sprawdziliśmy zatem kulisy ustaleń takiego rozwiązania.

Ponadto za Poznaniakami okres finalizacji wielu inwestycji. W ostatnim roku m.in. skończono remont Pestki i Trasy Kórnickiej. Kończą się też prace w centrum. Poznaniacy mogą już spacerować po większości Starego Rynku. O jakich kolejnych przedsięwzięciach powinno pomyśleć miasto? Na te pytania odpowiada prezes stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, Arkadiusz Borkowski.

Suma roku” – podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2023 roku – 29 XII 2023r.

Kończący się rok obfitował w wydarzenia. Wybory parlamentarne, które przyniosły zmianę większości w polskim parlamencie to tylko jedno z nich. Co w 2023 roku działo się w Poznaniu, w Wielkopolsce i na świecie? Czym emocjonowaliśmy się przez ostatnie 12 miesięcy? O tym opowiedzieliśmy w specjalnym wydaniu „Sumy tygodnia”.

Prezenterzy:

Anna Hajduczek

Reporterka

Anna Hajduczek

Bartosz Kirchner

Wydawca

Bartosz Kirchner