Trochę kultury

Na antenie: czwartek o godz. 18:00

Trochę o filmie i o teatrze. Trochę o sztuce i o tym, co dzieje się na mieście. Premiery kinowe, spektakle, wernisaże, spotkania autorskie, wystawy, koncerty, festiwale. Kulturalnie o kulturze i tej małej, i tej dużej.

Trochę Kultury #92 – II Festiwal Teatralny FesTTeatr – 14 XI 2024

Tym razem zajrzeliśmy do Mosiny, która szykuje się na moc teatralnych przeżyć. 22 listopada rozpocznie się tam druga edycja festiwalu teatralnego FesTTeatr. Przez 3 festiwalowe dni w Mosińskim Ośrodku Kultury wystawionych zostanie 9 spektakli. W Mosinie zaprezentują się grupy teatralne z całego kraju, a tematy, o których opowiadać będą wystawiane sztuki niejedną osobę mogą zaskoczyć, zaintrygować i wzruszyć. Więcej na temat drugiej odsłony festiwalu FesTTeatr opowiedział Marcin Niemczewski z Teatru Bez Kurtyny. Jak co tydzień, nie zabrakło też zapowiedzi wydarzeń kulturalnych, a na koniec wybrzmiała muzyczna nowość od Julii Rover.

Trochę Kultury #91 – 1. rocznica śmierci Andrzeja Sikorskiego – 7 XI 2024

11 listopada minie rok od śmierci Andrzeja Sikorskiego – poznańskiego archeologa, poety, wieloletniego współpracownika Radia Emaus. Tę audycję poświęciliśmy na jego wspomnienie. W rozmowie z prof. Remigiuszem Ciesielskim, nie zabrakło ciepłych wspomnień, wzruszeń, anegdot i przede wszystkim poezji Andrzeja Sikorskiego.

Trochę Kultury #90 – Zmagania muzyków ze śmiercią – 31 X 2024

Celebrowane na początku listopada uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny były dla nas pretekstem do zastanowienia się nad tym jak artyści opisują odchodzenie – swoje bądź bliskich sobie osób. W ostatniej audycji w duecie spróbowaliśmy przedstawić różne formy ujmowania śmierci w muzyce. Wybrzmiały utwory poniżej:

  1. Johnny Cash – Hurt
  2. Dead Can Dance – Amnesia
  3. Charles Bradley – Heartaches and Pain 
  4. Seweryn Krajewski – Kiedy mnie już nie będzie
  5. Nick Cave and the Bad Seeds – Conversion
  6. Fleet Foxes – Blue Ridge Mountains

Trochę Kultury #89 – Daria ze Śląska – 24 X 2024

Miała zostać zawodową siatkarką, ale po 11 latach treningów, kiedy nie szło jej już najlepiej, zrezygnowała i została historykiem. Nie lubi wielkich miast i tłumów. Mówi, że gdyby nie śpiewała, pisałaby teksty reklamowe albo powieści science-fiction. Jest ufna, cierpi na niezdecydowanie, a w smutku czuje się najbezpieczniej. Pierwszy album Daria ze Śląska wydała w 2022 roku. Za „Tu była” otrzymała dwa Fryderyki. Wiosną tego roku wydała płytę „Na Południu bez zmian”, równie emocjonalną, choć brudniejszą, bardziej hiphopową w swojej formie. Po występach na festiwalach (Open’er, Nowa Muzyka, Męskie Granie), wraca jesienią na kilkanaście klubowych koncertów w całej Polsce. Zapraszamy na wywiad z Darią ze Śląska. Zapowiedzieliśmy też wydarzenia w Poznaniu Wielkopolsce, m.in. w SEZAM-ie, Teatru Miejskiego w Lesznie, muchos i Domu Tramwajarza. Będzie też coś do poczytania, obejrzenia, a także posłuchania od TYNSKY’ego.

Trochę Kultury #88 – OFF Cinema – 17 X 2024

40 pełnometrażowych filmów dokumentalnych w 9 sekcjach tematycznych. Za tydzień startuje OFF Cinema. Po raz 28. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA opowie o różnych obliczach świata językiem kina przez wielkie „k”. Nasze ekrany zaleje fala obrazów, które… mają wprowadzić w poczucie dyskomfortu. Kino dokumentalne jest wnikliwe, wymagające i nie zawsze reżyserska wizja okazuje się „wygodna”. Jednak obcowanie z trudnymi perspektywami może zachęcić do myślenia o tym, co warto zrobić, by zapoczątkować zmianę tam, gdzie tego chcemy. O tym, jakie filmy czekają na nas w tym roku rozmawialiśmy z Piotrem Szczyszykiem, dyrektorem programowym festiwalu. Zapowiedzieliśmy też wydarzenia w Tarnowie Podgórnym, Obornikach, Wolsztynie czy Poznaniu. W audycji znajdziecie teżkulturę na wynos i muzyczną nowość od The Forevers.

Trochę Kultury #87 – „Van Gogh” w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź – 10 X 2024

Tym razem wybraliśmy się do Teatru Cortiqué Anny Niedźwiedź. Tuż za rogiem premiera spektaklu baletowego „Van Gogh” inspirowanego życiem i twórczością Vincenta Van Gogha. Spektakl w reżyserii Viktora Davydiuka z emocjonalną muzyką Gabriela Kaczmarka to prawdziwa uczta dla zmysłów. Spektakl zabiera widzów w podróż po świecie artystycznej ekspresji, przedstawiając życie malarza takim, jakim był naprawdę. Jego niełatwe i burzliwe losy odzwierciedla choreografia śmiało wykraczająca poza ramy tańca klasycznego, wykorzystująca również taniec nowoczesny. Na scenie pojawi się międzynarodowy zespół tancerzy Dlaczego twórcy zdecydowali się na postać Van Gogha? Kto wcieli się w jego rolę? Jak pokazać jego życie tańcem? O tym rozmawialiśmy z reżyserem spektaklu Viktorem Davydiukiem. W audycji zapowiedzieliśmy też wydarzenia w Poznaniu i Wielkopolsce. Na koniec wybrzmiała muzyczna nowość od Oli Chaładaj.

Trochę Kultury #86 – Poznań Katharsis Festival – 3 X 2024

Poznań Katharsis Festival to festiwal muzyczny nawiązujący do dziedzictwa Chrztu Polski i kultury średniowiecza. To poszukiwanie muzyki autentycznej, która pozwala doświadczyć sacrum i ponadczasowego piękna. W programie m.in. warsztaty śpiewu oraz kaligrafii, spotkania z artystami i chór festiwalowy. O szczegółach opowiedział w audycji Jan Kiernicki, dyrektor festiwalu. Zapowiadamy też wydarzenia w Wielkopolsce i polecamy książkową kulturę na wynos, gramy też muzykę Pawła Tura.

Trochę Kultury #85 – 33 Showcase po raz trzeci – 26 IX 2024

Nadchodzi trzecia edycja 33 Showcase. To festiwal wytwórni 33 Records, podczas którego odbywają się nie tylko koncerty młodych artystów, ale również panele dyskusyjne, dzięki którym można pogłębić swoją wiedzę na takie tematy jak: promocja, produkcja, koncerty, kwestie prawno-społeczne, zdrowie psychiczne, działalność zagraniczna, kontakt z mediami itd. W tym roku nowością będą warsztaty. O programie festiwalu opowiada w audycji Marcin Illukiewicz z 33 Records. Gramy też zespół Martini Police, który rok temu podczas festiwalu wygrał kontrakt płytowy. Zapowiadamy wydarzenia w Wielkopolsce oraz proponujemy kulturę na wynos do poczytania i posłuchania oraz nowość MAN’ka.

Trochę Kultury #84 – Spotkanie z muzyką Poznania. Poznańska Giełda Płytowa – 17 IX 2024

Słuchacie płyt w zaciszu domowym? Poznańska Giełda Płytowa to inicjatywa poznańskiego środowiska muzycznego. W programie koncerty, stoiska, prelekcje. Co jeszcze? O to pytamy dziś Igora Stobieckiego, współorganizatora wydarzenia. Polecamy też wydarzenia weekendowe oraz kulturę na wynos: książki oraz muzyczne pożegnanie lata od zespołu Iksy.

Trochę Kultury #83 – Festiwal Kryminalny Magiel – 12 IX 2024

Wrzesień to coraz dłuższe wieczory, czas powrotu do obowiązków, ale też klimat jesieni, tajemnicy… i czas na kryminały! Tym razem zapraszamy Was do Gostynia na Festiwal Kryminału Retro Kryminalny Magiel. Co w programie? Dlaczego warto spędzić ten weekend w Gostyniu? O tym opowiada dyrektor festiwalu Paulina Skrzypczak. Zaglądamy też do innych wydarzeń w Poznaniu i regionie. Jak zawsze nie zabrakło kultury na wynos, a na koniec: nowy singiel od Lou Lou Safran.

Trochę Kultury #82 – OFF JEŻYCE – 5 IX 2024

W Poznaniu rozpoczął się festiwal OFF Jeżyce. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Mów Mi!”. Kinomani mogą wziąć udział w przeglądzie filmów zgłoszonych przez kilkudziesięciu twórców z różnych krajów do festiwalowej rywalizacji. Tym razem tematem przewodnim są wideowiersze. Oprócz tego w ramach festiwalu zaplanowano m.in. warsztaty, kino plenerowe oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Więcej możecie usłyszeć w rozmowie z Wojciechem Kobusem, sekretarzem nagrody festiwalu OFF Jeżyce. W programie zapowiedzieliśmy także pierwsze wrześniowe weekendowe wydarzenia w Poznaniu, Lesznie czy Gostyniu. Nie zabrakło „kultury na wynos”, a na koniec wybrzmiała muzyczna nowość od Karoliny Leszko.

Trochę Kultury #81 – Cztery dekady dziecięcej sztuki w Poznaniu – 27 VI 2024

W tym roku przypada czterdziestolecie powstania Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Centrum jest inicjatorem prawie 200 projektów, w tym cyklicznie realizowanych wydarzeń, jak Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino, Biennale Sztuki dla Dziecka, Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży czy Scena Wspólna, w której Centrum współtworzy część merytoryczną i artystyczną programu. O jubileuszu, planach na przyszłość i świętowaniu opowiada dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka Joanna Żygowska. W ostatnim przedwakacyjnym programie zapowiadamy też wydarzenia w regionie oraz proponujemy kulturę na wynos: dwie książki do przeczytania oraz muzyczną nowość od zespołu Szumy.

Trochę Kultury #80 – Blue Summer Jazz Festival & Blue Note Poznań Competition – 20 VI 2024

W poznańskim klubie Blue Note nie ma nudy. Czekają na nas cykle: Blue Summer Jazz Festival i Blue Note Poznań Competition. Kogo usłyszymy? Na czym polegają te wydarzenia? O szczegółach opowiedziała Agnieszka Podhajska z Blue Note. Nie zostawimy Was bez zaproszeń na weekendowe wydarzenia, na długie czerwcowe wieczory polecimy kulturę na wynos – dwie lektury. A lato przywitamy z nowym singlem Kingi i Karoliny Pruś „Najdłuższy dzień w roku”.

Trochę Kultury #79 – Edison Festiwal po raz kolejny nad Jeziorem Kierskim – 13 VI 2024

Czujecie już powiew wakacji? Początek lipca najlepiej spędzić nad Jeziorem Kierskim na Enea Edison Festival. Czekają na nas muzyka, bliskość natury i odpoczynek od zgiełku miasta. Zagrają m.in. Mrozu, Daria Zawiałow, Edyta Bartosiewicz, Majka Jeżowska czy Natalia Szroeder. O festiwalu zwanym „najlepszą podpoznańską domówką” opowiada Sara Kordek z Good Taste Production. Nie zabraknie zapowiedzi wydarzeń weekendowych, mamy też dwie książki w kulturze na wynos i muzyczną nowość od Olka Klembalskiego.

Trochę Kultury #78 – Ethno Port – wsłuchaj się w świat – 6 VI 2024

Wsłuchaj się w świat! Zapraszają organizatorzy festiwalu Ethno Port w Poznaniu. Po raz kolejny czekają nas dni wypełnione koncertami, spotkaniami z różnymi brzmieniami i kulturami. Doświadczymy nowych, świeżych zjawisk obecnych na scenie muzyki świata. Muzyczne wydarzenia uzupełnią potańcówka, warsztaty, pokazy filmowe, dyskusje. O szczegółach programu opowiada dyrektorka festiwalu Bożena Szota. Gramy też utwór jednego z zespołów występujących na festiwalu – Dzambo Agusevi Orchestra. Zapowiadamy też wydarzenia w regionie, a także dwie propozycje książkowe w kulturze na wynos. Podsumowujemy też WrOFF – konferencję i festiwal wrocławskiej muzyki, na którym byliśmy obecni. Gramy jeden z zespołów, który wystąpił na festiwalu, czyli Niezdecydowani.

Trochę Kultury #77 – WrOFF – o muzyce po wrocławsku – 30 V 2024

Jak brzmi wrocławska scena muzyczna? To sprawdzamy w tej audycji. Od 31 maja do 2 czerwca potrwa WrOFF Showcase – konferencja i festiwal wrocławskiej muzyki. Co czeka nas na konferencji? Na jakie koncerty warto pójść? O tym opowiada Ola Kubera, współorganizatorka festiwalu. W programie zapowiadamy również wydarzenia na długi weekend, w tym atrakcje na Dzień Dziecka. Polecamy coś w temacie Bożego Ciała (dwie książki do poczytania). Wspominamy też niesamowite koncerty zakończonego Festiwalu Bezsenność oraz gramy jednego z artystów, którzy wystąpili w poznańskim Bazarze – Adama Kośmieję.

Trochę Kultury #76 – Festiwal Piosenki w Tarnowie Podgórnym – 23 V 2024

Gratka dla miłośników śpiewania! Ruszyły zapisy do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Tarnowo Podgórne, który w tym roku będzie skupiać się na piosenkach Wojciecha Młynarskiego. Jak zgłosić się do konkursu? Jakie warunki trzeba spełnić? Co czeka nas na konferencji towarzyszącej konkursowi? O tym rozmawiamy z Jakubem Zachciałem, dyrektorem artystycznym festiwalu. W audycji również zapowiedzi wydarzeń oraz podsumowanie tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu – opowiadamy o filmach, które spodobały nam się najbardziej. Pamiętajcie jednak, że trwa edycja online i filmy nadal czekają na obejrzenie. Będzie też kultura na wynos – dwie książki do poczytania oraz muzyczna nowość od Marka Niedzielskiego.

Trochę Kultury #75 – Brytyjski sznyt z polskim twistem – ENY – 16 V 2024

ENY szlak na polskiej scenie przetarła podczas występu na tegorocznej edycji festiwalu Next Fest. Skąd właściwie nazwa ENY? Jaki przekaz się za nią kryje? Od kiedy Sharon (bo takie ma prawdziwe imię) zaczęła tworzyć i poczuła w sobie tę twórczą siłę? Jak trafiła do cyklu BBC Introducing? Jakie ma związki z Polską, a jakie z Wielką Brytanią oraz w jakiej muzyce czuje się najlepiej? O tym posłuchamy dziś w rozmowie z artystką. Tradycyjnie w programie także zapowiedzi wydarzeń, dwie książki w sekcji „Kultura na wynos” i nowy utwór od Ramisza.

Trochę Kultury #74 – Bezsenność w Poznaniu – 9 V 2024

Tym razem szukamy sposobów na problemy ze snem. Wielkimi krokami zbliża się „Festiwal Bezsenność”. Od 20 maja w poznańskim Bazarze czeka na nas pięć 5 muzycznych wieczorów w pięciu różnych odsłonach. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością wśród miłośników niestereotypowej kameralistyki. O programie tegorocznej edycji opowiada Martyna Nicińska z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W audycji zaglądamy także do wydarzeń w regionie. Mamy dla Was też kulturę na wynos – coś do poczytania, posłuchania oraz nowość od Piotra Paduszyńskiego.

Trochę Kultury #73 – Precjoza na poznańskim Zamku Królewskim – 2 V 2024r.

W tej audycji rozmawiamy o niezwykle cennych przedmiotach. W Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu można oglądać „Precjoza”, czyli spektakularny zakup poznańskiej instytucji kultury. W jej skład wchodzi kilkanaście artefaktów, w tym wspaniałe srebrne puchary i kufle, cudowna porcelana i piękny cesarski zegarek. O tym oraz o cyklu „A jednak Królewski!” opowiada gość – Michał Błaszczyński z Muzeum Sztuk Użytkowych.
W programie nie zabraknie zapowiedzi wydarzeń i kultury na wynos. Na koniec muzyczna nowość od Sandy Hohlfeld.

Trochę Kultury #72 – 21. Millennium Docs Against Gravity – 25 IV 2024r.

W maju chyba zamieszkamy w kinie… Wielkimi krokami zbliża się festiwal Millennium Docs Against Gravity. To największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w ośmiu różnych miastach. 21. edycja festiwalu będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę, popkulturę oraz relacje rodzinne. Jakie wydarzenia i seanse czekają na nas w Poznaniu? O tym rozmawiamy z Olgą Sokal, rzeczniczką poznańskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity. Zapowiemy też wydarzenia i koncerty w Wielkopolsce oraz polecimy kulturę na wynos – książkę i płytę, gramy też nowość od The Branchers.

Trochę Kultury #71 – BAZA Festiwal Krótkich Form Filmowych – 18 IV 2024r.

W przyszłym tygodniu startuje BAZA – Festiwal Krótkich Form Filmowych 2024. W programie 3 dni pokazów filmowych i rozmów o filmach; koncerty, spacery, warsztaty performatywne. BAZA festiwal to wspólnie tworzona przestrzeń wymiany doświadczeń, dzielenia się emocjami i przemyśleniami. Jakie filmy zobaczymy na festiwalu? Na co warto się wybrać? O to zapytamy Mateusza Kiszkę, kierownika Działu Animacji Sztuk Wizualnych Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Nie zabraknie też kultury na wynos (filmów i serialu) oraz nowości muzycznej od grupy Kolumbia.

Trochę Kultury #70 – „Akt twórczy” według Ricka Rubina. Rozmowa z Mariką Bocewicz – 11 IV 2024r.

W audycji gości Marika Bocewicz – członkini zespołu AMBA, songwriterka, dziennikarka, nauczycielka śpiewu. Przyczynkiem do rozmowy jest wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka książka Ricka Rubina „Akt twórczy. Nowy sposób bycia”. Rozmawiamy o tym, jak to jest być artystką? Gdzie jest źródło kreatywności? Jak pogodzić tworzenie z przyziemnymi sprawami? Oprócz tego zagraliśmy dwa przedpremierowe utwory: singiel „dobranoc” z solowej twórczości Mariki oraz „Horyzont” pochodzący z nadchodzącej płyty zespołu AMBA. Nie zabrakło też kultury na wynos – tym razem dwa muzyczne albumy.

Trochę Kultury #69 – NEXT FEST po raz drugi – 4 IV 2024r.

Powiało wiosną… wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja NEXT FEST Music Showcase & Conference! W audycji rozmowa z dyrektorem artystycznym festiwalu, Michałem Wiraszko, doskonale znanym z zespołu Muchy. Opowiada on o tym, jaką formę ma to wydarzenie, gdzie w centrum Poznania będzie melodyjnie i głośno, jakie zespoły usłyszymy oraz jakie tematy zostaną poruszone podczas konferencji. Gramy też utwór jednego z zespołów, które zabrzmią podczas festiwalu. Tradycyjnie w audycji zapowiadamy też wydarzenia w Wielkopolsce, polecamy kulturę na wynos – książki do poczytania w domu lub plenerze oraz nowość muzyczną od Papa Lizarazu.

Trochę Kultury #68 – Jak świętujemy Wielkanoc? – 28 III 2024r.

W Wielki Czwartek w audycji Trochę kultury nie uciekliśmy od tematyki związanej ze zbliżającą się Wielkanocą. Zastanowiliśmy się, czy umiemy świętować oraz czy nasze świętowanie Wielkanocy wyróżnia się na tle innych świąt w ciągu roku. W trakcie audycji opowiedzieliśmy też o kulturowych aspektach Triduum Paschalnego. Naszym gościem był religioznawca i kulturoznawca prof. Remigiusz Ciesielski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Trochę Kultury #67 – Wiosenne odsłony, czyli teatralnie w Zamku – 21 III 2024r.

Wiosnę rozpoczynamy razem z Festiwalem Wiosenne Odsłony, który jest zarówno powitaniem tej pory roku, jak i wstępem do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru. W programie wydarzenia spektakle, w tym „o Raju!”. Rozmawiamy z Barbarą Prądzyńską ze Studia Teatralnego CK ZAMEK, reżyserką spektaklu, aktorką, pedagożką teatru i animatorką kultury. Zapowiadamy też wydarzenia w Wielkopolsce, polecamy kulturę na wynos i gramy nowość od Kasi Chałdaś.

Trochę Kultury #66 – Wiosna z Fyrtlem Główna – 14 III 2024r.

Co na wiosnę proponuje Fyrtel Główna? Taniec, muzyka, ogród… jest w czym wybierać! O szczegółach aktywności i o tym, jak dobrze mieć sąsiada opowiedzieli animatorzy kultury i koordynatorzy projektów w Fyrtlu – Michalina Szulejko i Daniel Stachuła. W audycji jak zawsze również kultura na wynos (film ciekawy szczególnie ciekawy dla fanów Pawlaka i Kargula oraz książka) oraz nowość muzyczna – tym razem od Oskara Mira.

Trochę Kultury #65 – Christus vincit – Camerata Silesia sings Paweł Łukaszewski – 7 III 2024r.

Opowiadamy o płycie, która jest nominowana do Nagrody Fryderyków w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna. To płyta Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” zatytułowana „Christus Vincit – Camerata Silesia sings Paweł Łukaszewski”, nagrana pod dyrekcją Anny Szostak. Płyta zawiera niezarejestrowane do tej pory utwory czołowego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu artystów klasy mistrzowskiej: Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, saksofonisty Pawła Gusnara, organisty Klaudiusza Jani i perkusisty Michała Żymełki. To ciekawa propozycja nie tylko na Wielki Post. Rozmawiamy o tej płycie z Anną Szostak – dyrygentką i dyrektorką Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Gramy w audycji również nowość od Stashki.

Trochę Kultury #64 – Koncert urodzinowy i nowa płyta Arete – 29 II 2024r.

W marcu zespół Arete będzie świętować swoje 14 urodziny. Z tej okazji odbędzie się koncert, na który zaprosiliśmy w audycji Trochę kultury. Naszym gościem był Jerzy Piotr Struk, który opowiedział o planach na świętowanie, latach grania oraz… najnowszej płycie „Nie dajmy się zwariować”. Oprócz grupy Arete w audycji możecie posłuchać też nowości od Magdy Beredy i Golec uOrkiestry.

Trochę Kultury #63 – 25-lecie Verba Sacra – 22 II 2024r.

W tym roku mija 25 lat od rozpoczęcia Verba Sacra. To projekt artystyczno – naukowo – religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego. To połączenie tradycji ze współczesnością – seria publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów. Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest reżyser Przemysław Basiński. W audycji opowiada o początkach projektu, roli Verba Sacra w kulturze oraz wydarzeniach zaplanowanych na jubileusz 25-lecia cyklu.

Trochę Kultury #62 – O miłości w prostych piosenkach – płyta “Klucz” – 15 II 2024r.

Proste piosenki – tak swoją twórczość opisuje Jakub Paluszkiewicz. Niedawno wydał płytę zatytułowaną „Klucz”. Rozmawiamy o jego twórczości, spokoju morskich fal oraz relacji z… szantami. A wszystko to przed koncertem „Piosenki o miłości – piosenki Jakuba i nie tylko”. W audycji nie zabraknie „kultury na wynos” z propozycjami płytowymi na rozpoczęty Wielki Post. Gramy też muzyczną nowość od Lou Lou Safran.

Trochę Kultury #61 – Przedwiośnie Baletowe w Teatrze Wielkim – 8 II 2024r.

Zbliża się Festiwal Przedwiośnie Baletowe. Na Scenie pod Pegazem pojawią się debiutujący choreografowie i najbardziej nowatorskie spektakle baletowe. To kontynuacja Poznańskiej Wiosny Baletowej, dzięki której poznański Teatr Wielki stał się ważnym miejscem prezentującym refleksję nad sztuką tańca. O programie festiwalu opowiedziała w audycji Anna Czajkowska-Zimnicka z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Będzie też kultura na wynos i muzyka od Patrycji Woźniak.

Trochę Kultury #60 – Ach te koty! O tańcu z Anną Niedźwiedź – 1 II 2024r.

„Ach, te koty!” to spektakl, który w najbliższy weekend można zobaczyć w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź. To powietrzne akrobacje, efekty pirotechniczne i spektakularne, cyrkowe numery i nie tylko. Jak wygląda praca nad takim spektaklem? Jak się pracuje z młodszymi, a jak ze starszymi artystami? Jak przekuć wizję w realną choreografię, kostiumy? Jakie kolejne premiery teatr planuje na ten rok? O to pytamy Annę Niedźwiedź – dyrektor Teatru Cortiqué, założycielkę pierwszej w Poznaniu prywatnej szkoły baletowej. W programie też nowość muzyczna od Ramisza.

Trochę Kultury #59 – Świąteczny Maraton Impro & o improwizacji z Leniwe Raz – 25 I 2024r.

Zapowiadamy „Świąteczny Maraton Impro – gramy dla WOŚP”. Poznańscy improwizatorzy zaprezentują spektakle, które powstaną w oparciu o sugestie publiczności. Wystąpi aż 6 grup, które będą śpiewać, rymować, opowiadać historie, tworzyć baśnie. W audycji rozmawiamy z reprezentantkami jednej z tych grup – Leniwe Raz, Agnieszką Rogaczewską – Foryś i Anną Siedlewską. O maratonie, ale też o tym, czym jest improwizacja, co nam daje, a także czy odczuwają zmęczenie po występie na żywo? Jak to jest zagrać spektakl, który nigdy się nie powtórzy? Zagramy też muzyczną nowość od Muski.

Trochę Kultury #58 – Koncert „Kolędy Świata” – 18 I 2023r.

Trwa czas radości z Bożego Narodzenia. Tym razem opowiedzieliśmy Wam o nadchodzącym koncercie „Kolędy Świata”, podczas którego wystąpi chór TGD wraz z Kasią Cerekwicką i Mateuszem Ziółką. Artyści wykonają znane i lubiane utwory w nowych, nietuzinkowych aranżacjach. Kogo tym razem zobaczymy na scenie? Jaki repertuar artyści przygotowali na poznański koncert? O to zapytaliśmy Piotra Nazaruka z TGD, który był gościem „Trochę Kultury”.

Trochę Kultury #57 – Salon Poezji na XXVII Dzień Judaizmu – 11 I 2023r.

W ramach XXVII Dnia Judaizmu Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował wyjątkową odsłonę Salonu Poezji Anny Dymnej. Wystąpi Aleksandra Samelczak, aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu, która przeczyta Psalmy Dawidowe w przekładach poetów polskich. Aktorka zaprezentuje się z zespołem Wieczornik. Gośćmi w audycji są Aleksandra Samelczak oraz Mateusz Frąckowiak z Teatru Muzycznego w Poznaniu. W programie gramy też utwory: zespołu Wieczornik oraz nowość od Lupermana.

Trochę Kultury #56 – „W tak wielu miejscach są święta” – wspomnienie o Andrzeju Sikorskim – 4 I 2024r.

Pierwszą audycję w 2024r. rozpoczniemy od wspomnień. W grudniu ukazała się kolejna edycja antologii „W tak wielu miejscach są święta”. Pomysłodawcą cyklu był ś.p. Andrzej Sikorski, wieloletni redaktor Radia Emaus. Posłuchamy rozmowy z siostrzenicą Andrzeja, Małgorzatą Mikos, poetką, pisarką i fotografką, która podczas premiery antologii wspominała swojego wujka. Na koniec zabrzmi utwór od Amelii Andryszczyk.

Trochę Kultury #55 – Świątecznie Granie – 28 XII 2023r.

Trwamy w radości Bożego Narodzenia i w tej audycji proponujemy podróż przez… utwory świąteczne! By kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne pozostały z nami dłużej niż do drugiego dnia Świąt. Zagraliśmy utwory Bartłomieja Szopińskiego, Gospel Joy, Gabora, UwielbiajMY, FiśBandy oraz Mirry Rosz i Przyjaciół.

Trochę Kultury #54 – XVI Poznańskie Kolędowanie – 21 XII 2023r.

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż… Zapowiadamy kolejną edycję Poznańskiego Kolędowania. Pierwszy koncert już za nami, ale przed nami jeszcze miesiąc pełen wydarzeń i koncertów. O programie rozmawiamy z Joanną Budzińską z Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Będzie też przedświąteczna kultura na wynos – coś do poczytania oraz do posłuchania (a konkretnie nowość od Karoliny Błońskiej).

Trochę Kultury #53 – Spektakl Apocalypsing – 14 XII 2023r.

W audycji zabrzmi prawdziwa apokalipsa… no, prawie. Rozmawiamy z Arkadiuszem Borzdyńskim – założycielem studia Czarno Na Białych, wokalistą, tancerzem, choreografem, aktorem scen muzycznych i pianistą, a wreszcie autorem APOCALYPSING – spektaklu teatralnego z muzyką zespołu Muse. To opowieść o przetrwaniu i sile ludzkiego ducha w obliczu apokaliptycznych wydarzeń. Artyści chcą przenieść widza w świat pełen napięcia, nadziei i inspiracji za pomocą muzyki, tańca i historii o ludzkich pragnieniach. W programie również zapowiedzi wydarzeń w Wielkopolsce oraz kultura na wynos, a także muzyka od Roshko Brothers.

Trochę Kultury #52 – Polski Teatr Tańca – „Historiae Vivae” – 7 XII 2023r.

Tym razem staniemy na pograniczu filmu i tańca. 28 listopada, podczas Inshadow Lisbon ScreenDance Festival odbyła się światowa premiera siódmego projektu filmowego Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej pt. „Historiae vivae”. Projekt, czerpiąc z różnych form wyrazu, od kreski przez wyklejankę, patchwork i kreskówkę, wskrzesza niepowtarzalny klimat filmu niemego. To przesycone ciepłem, jakim emanuje język ciała, a jednocześnie odrealnione przez czarno-białą tonację, „odpryski codzienności”, które pozwalają nam odbyć podróż w czasie, do początków kina. W lekki i żartobliwy sposób opowiadają o zwykłych rzeczach, które stają się niezwykle dzięki magii srebrnego ekranu. Polska premiera produkcji odbędzie się w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu 16 grudnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund”. O emocjach po zagranicznej premierze projektu, o tym jak się ma film do tańca i procesie tworzenia rozmawialiśmy z dyrektor Polskiego Teatru Tańca i reżyserką projektu „Historiae vivae” Iwoną Pasińską.
W audycji znajdziecie też kulturę na wynos – coś do poczytania i do posłuchania z akcentem francuskim, a także singiel od Lou Lou Safran.

Trochę Kultury #51 – Migawki ze świata minionego. Leszczyńskie atelier fotograficzne w latach 1861 – 1939 – 30 XI 2023r.

W Muzeum Okręgowym w Lesznie można zwiedzać wystawę „Migawki ze świata minionego. Leszczyńskie atelier fotograficzne w latach: 1861 – 1939” Wystawa opiera się na pracach wykonanych w leszczyńskich atelier fotograficznych od 1861 r. do lat 40 XX w. To przegląd twórczości fotografów działających w Lesznie na przestrzeni lat. Od prac niesygnowanych po te, które pochodzą z atelier Tadeusza Semrau i Małgorzaty Kochowicz z okresu międzywojennego. O wystawie opowiada Jakub Piwoński z Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Trochę Kultury #50 – Grand Prix Polskiej Chóralistyki – 23 XI 2023r.

Lubicie śpiewać? A może słuchać pięknego śpiewu innych? Pełną parą rozpoczyna się kolejna edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Który chór okaże się tym najlepszym? Przekonamy się już w ten weekend. O programie festiwalu rozmawialiśmy w audycji z Krzysztofem Pankiem, dyrektorem organizacyjnym wydarzenia.

Trochę Kultury #49 – Tak Brzmi Miasto – 9 XI 2023r.

W tej audycji wyruszamy w podróż do Krakowa. Konferencja „Tak Brzmi Miasto” to wydarzenie łączące spotkania, warsztaty i dyskusje z festiwalem showcase’owym. Od dziesięciu lat przyciąga ono artystów oraz profesjonalistów branży muzycznej: menedżerów, producentów, organizatorów wydarzeń i festiwali, pracowników firm fonograficznych i dziennikarzy muzycznych. W tym roku motywem przewodnim jest kariera. Jak zbudować dobrą, zrównoważoną i długotrwałą karierę? Jak rozpocząć przygodę z branżą muzyczną i jaką rolę w niej dla siebie wybrać? O tym porozmawiamy z głównym koordynatorem konferencji Michałem Wójcikiem. Jak zawsze zapowiemy też wydarzenia w regionie, polecimy też coś do poczytania i do posłuchania. Zabrzmi także nowość od Koti Dykiel.

Trochę Kultury #48 – Wolsztyńskie Zaduszki Jazzowe – 2 XI 2023r.

Przy okazji Dnia Zadusznego w audycji nie zabrakło nostalgicznego klimatu. Zaprosiliśmy na sobotni koncert z cyklu „Wolsztyńskie Zaduszki Jazzowe”. O tradycji zaduszkowej i tegorocznym koncercie, podczas którego posłuchamy grupy Bibobit i DIXIE KINGS porozmawialiśmy z Jarosławem Świrszczem, dyrektorem Wolsztyńskiego Dom Kultury. Opowiedzieliśmy również o wydarzeniach w Obornickim Ośrodku Kultury, Domu Tramwajarza i Gostyńskim Ośrodku Kultury Hutnik. Poleciliśmy „kulturę na wynos” do poczytania i posłuchania, w tym zaduszkową nowość od Magdy Beredy.

Trochę Kultury #47 – „Powiadacze” w Muzeum Narodowym w Poznaniu – 26 X 2023r.

Tym razem zaglądamy do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wystawa „POWIADACZE. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną” wkracza w przestrzeń Galerii Sztuki Średniowiecznej, by tymczasowo odmienić jej jednolitą strukturę. Przedstawia ona wybrane zagadnienia z dziedziny sztuki, które łączą prace artystów współczesnych z zabytkami średniowiecznymi. Dzieła odległe od siebie czasowo w przestrzeni wystawy inicjują dialog, który sprawia, że dystans między nimi się zaciera Zaintrygowani takim połączeniem? Posłuchajcie naszej rozmowy z kuratorkami wystawy, dr Patrycją Łobodzińską i Katarzyną Sinoracką.

Trochę Kultury #46 – OFF CINEMA 2023 – 19 X 2023r.

W tej audycji zaglądamy do świata filmu. 24 października rozpoczyna się OFF CINEMA 2023. W salach kinowych Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i Teatru Polskiego pojawi się 45 pełnometrażowych filmów dokumentalnych w 10 sekcjach tematycznych Jakie to sekcje? Co nowego pojawi się w tegorocznej edycji? Na co szczególnie warto się wybrać? W jaki sposób festiwal bada trendy, komentuje rzeczywistość i podejmuje dyskusję o przekraczaniu granic? O tym porozmawialiśmy z Adrianną Skórnicką, specjalistką do spraw filmu w CK Zamek i współorganizatorką OFF CINEMA.

Trochę Kultury #45 – Poznań Katharsis Festival – 12 X 2023r.

W najbliższych dniach Poznaniem zawładnie muzyka dawna! A to za sprawą Poznań Katharsis Festival 2023. Poznań Katharsis Festival to koncerty, warsztaty, potańcówki, spotkania z artystami. O pełnym programie opowiedział nam dyrektor festiwalu Jan Kiernicki.

Trochę Kultury #44 – Festiwal Muzyki Kameralnej im. ks. dra Józefa Surzyńskiego – 5 X 2023r.

Już po raz trzeci organizowany jest Festiwal Muzyki Kameralnej im. ks. dra Józefa Surzyńskiego. To cykl koncertów organowych i chóralnych wykonywanych w zabytkowych wnętrzach Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej w Buku. Kim był patron wydarzenia, ks. dr Józef Surzyński? Jaki miał związek z Bukiem? Jakie koncerty odbędą się w tegorocznej edycji festiwalu? Na te pytania odpowiedzieli goście: dyrektor Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Buku Agnieszka Skałecka wraz z kierownikiem artystycznym dr Leszkiem Górką. Tradycyjnie zapowiedzieliśmy też wydarzenia na najbliższy tydzień, m.in. w Obornickim Ośrodku Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz Teatrze Animacji i Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W audycji znalazło się też miejsce na „kulturę na wynos” oraz utwór od Sylwii Milińskiej.

Trochę Kultury #43 – Poznański Teatr Tańca kończy 50 lat – 28 IX 2023r.

Sto lat, sto lat! Tyle możemy życzyć Polskiemu Teatrowi Tańca, który póki co jest na półmetku tej drogi. O ostatnim półwieczu Polskiego Teatru Tańca, o tym, jak postrzegamy taniec, jaka jest rola choreografa w kształtowaniu rozwoju tancerza, a także o tym, czy teatr tańca ma przed sobą przyszłość i co znajdziemy w urodzinowym Kapeluszu… rozmawialiśmy z Anną Koczorowską, specjalistką do spraw PR w tej instytucji. W audycji znajdziecie także coś do poczytania oraz muzyczną nowość od Black Radio.

Trochę Kultury #42 – Poznań Design Festiwal – 21 IX 2023r.

„Rozmowy w czasie niepewności” – to hasło przewodnie tegorocznej edycji Poznań Design Festiwalu. Już po raz dziesiąty w Poznaniu odbywa się wydarzenie prezentujące polskie wzornictwo przemysłowe. O wystawach, dyskusjach, panelach, warsztatach, wykładach i poznańskich rzemieślnikach opowiedziała nam Martyna Nicińska, rzeczniczka wydarzenia. Wybraliśmy się też w podróż po wydarzeniach w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie, Kościańskim Ośrodku Kultury czy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Poleciliśmy też coś do posłuchania od ZORII.

Trochę Kultury #41 – Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel” – 14 IX 2023r.

Lubicie czytać kryminały? A kryminały retro? W audycji przyjrzeliśmy się temu gatunkowi za sprawą Festiwalu Kryminału Retro Kryminalny Magiel. Sprawdziliśmy, jacy autorzy pojawią się w tegorocznej edycji i jakie atrakcje czekają na przybyłych. Szczegóły tej sprawy przybliżyła nam Paulina Skrzypczak, kierownik Działu Projektów Specjalnych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Na koniec audycji zabrzmiał utwór od Gabi Gąsior.

Trochę Kultury #40 – Dni Poznańskich Kinomanów vol. 3 – 7 IX 2023r.

Filmy same się nie obejrzą! 🎞Tak mawiała pani Maria Kalinowska. Tym razem porozmawialiśmy o trzeciej edycji Dni Poznańskich Kinomanów. Wspomnimy najbardziej znanych poznańskich kinomaniaków i sprawdzimy, co warto obejrzeć w ramach przeglądu. O szczegółach opowiedziała nam pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia Małgorzata Kuzdra. Poleciliśmy też coś do obejrzenia, poczytania i posłuchania – konkretnie utwór od Magdy Beredy.

Trochę Kultury #39 – O Poznaniu i jego patronach – 29 VI 2023r.

Z czym kojarzy Wam się Poznań? Ze Starym Rynkiem, Bałtykiem, Areną, Cytadelą, a może z remontami? Ta audycja poświęcona jest patronom miasta Poznania – świętym Piotrowi i Pawłowi. Porozmawiamy zarówno o patronach, jak i historii stolicy Wielkopolski i jej symbolach. Gościem jest prof. Przemysław Matusik, autor czterotomowej „Historii Poznania”. Polecimy też kulturę na wynos oraz nowość od Izy Połońskiej.

Trochę Kultury #38 – Edison Festival – 22 VI 2023r.

W audycji wybieramy się na pierwsze letnie festiwale… konkretnie zapowiadamy nadchodzący Edison Festival 2023. Kto wystąpi na scenie? Jak organizatorzy będą świętować piątą edycję wydarzenia? Jakie atrakcje czekają na uczestników? O tym porozmawiamy dziś z Markiem Rasskiem z Good Taste Production. Zabrzmi też nowość od Skveee.

Trochę Kultury #37 – Ethno Port – 15 VI 2023r.

Zdarza Wam się słuchać muzyki świata? O pięknie muzyki z wielu krajów przekonuje corocznie festiwal Ethno Port. Ideą festiwalu jest poznawanie różnorodności artystycznej oraz budowanie otwartości na niezwykłość i oryginalność brzmień wielu twórców. O programie tegorocznej edycji rozmawiamy z Bożeną Szotą, kierowniczką działu programów muzycznych i performatywnych. W audycji zabrzmi też nowość od Boogie Boys.

Trochę Kultury #36 – Boże Ciało – 8 VI 2023r.

Tematem audycji jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało. O jej pochodzeniu i znaczeniu opowiedział nam dr hab. prof. UAM Remigiusz Ciesielski. Na koniec audycji zabrzmiały pieśni na Boże Ciało od Modlitwy w drodze.

Trochę Kultury #35 – Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki – 1 VI 2023r.

Byliście już na wystawie „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki” w Muzeum Narodowym w Poznaniu? Jeśli nie, a szukacie zachęty, posłuchajcie tej audycji! O wystawie porozmawialiśmy z jej kuratorem Pawłem Napierałą. Nie zabrakło też „kultury na wynos”, czegoś do obejrzenia i poczytania, a także akcentu muzycznego – tym razem zabrzmi Slow’mo.

Trochę Kultury #34 – 24. Biennale Sztuki dla Dziecka – 25 V 2023r.

W audycji zapowiadamy 24. Biennale Sztuki dla Dziecka. Na najmłodszych czeka sporo atrakcji. „Przyszłość”, która jest hasłem wydarzenia, ma zostać ujęta w takich zagadnieniach jak: zmiana, eksperyment, klimat, technologia i różnorodność. O programie wydarzenia rozmawialiśmy z rzeczniczką medialną festiwalu i koordynatorką projektów Biennale Agnieszką Waligórą. Zagraliśmy też nowy utwór dla wszystkich Mam od duetu Jaśmin.

Trochę Kultury #33 – Festiwal Bezsenność – 18 V 2023r.

Nie mogliście kiedyś spać, bo dopadła Was w nocy jakaś melodia lub usłyszana fraza i nie chciała wyjść z głowy? Tym razem rozmawialiśmy o Festiwalu Bezsenność, który odbędzie się w Poznaniu od 22 do 27 maja. To podróż przez autorskie interpretacje dobrze znanych utworów muzyki klasycznej i popularnej. Co czeka na uczestników? O tym opowiedziała nam Martyna Nicińska, rzeczniczka prasowa Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego. Na koniec może usłyszeć muzyczną nowość od Kamili Krawczyk.

Trochę Kultury #32 – Noc Muzeów w Lesznie – 11 V 2023r.

Wybieramy się do Muzeum Okręgowego w Lesznie, gdzie odbędzie się Noc Muzeów. Na jakie atrakcje mogą liczyć odwiedzający dawną synagogę? Czym jest muzealny „szpital”? Czy podczas leszczyńskiej Nocy Muzeów zabrzmi muzyka na żywo? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy poza murami Muzeum Okręgowego? O Nocy Muzeów opowie specjalista ds. promocji leszczyńskiego muzeum, Jakub Piwoński. Na koniec zabrzmi muzyczna nowość od Magdy Beredy.

Trochę kultury #31 – Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja – 4 V 2023r.

Tym razem odwiedziliśmy Fundację Akademia Jana Lubrańskiego i Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. W tamtejszej Galerii Sztuki Współczesnej można już oglądać wystawę „Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja”. Z dyrektorem Muzeum i szefem Fundacji, ks. Jerzym Stranzem opowiedzieliśmy m.in. o trwającym roku Nowosielskiego, o dziełach które są prezentowane na wystawie, a także o tym jak Nowosielski łączył w swej twórczości ikonę z abstrakcją. Ekspozycję swoim patronatem objęło Radio Emaus. W audycji zabrzmiał też utwór z pokojowym przesłaniem od ks. Andrzeja Krasowskiego i Rewelersów.

Trochę kultury #30 – Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – 27 IV 2023r.

Tym razem przyjrzeliśmy się biżuterii. Konkretnie tej pochodzącej z PRL-u, przedstawionej na wystawie „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz” w Galerii YES. Rozmawialiśmy z kuratorem wystawy, dr hab. Michałem Myślińskim z Instytutu Sztuki PAN. Opowiedzieliśmy też o wrażeniach z zakończonej pierwszej edycji NEXT FEST Music Showcase & Conference, i zagraliśmy jednego wykonawcę, który szczególnie nam się spodobał. Na koniec zabrzmiała nowość muzyczna od grupy KAST.

Trochę kultury #29 – Film “Święty” – 20 IV 2023r.

Rozmawiamy o filmie „Święty”, który od końca marca można oglądać w kinach. Film opowiada o prawdziwej historii z 1986 roku, kiedy doszło do kradzieży srebrnych elementów sarkofagu św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. Czy „Święty” to tylko historia kryminalna? Jak podczas kręcenia „spisały się” wielkopolskie plenery? Jak wygląda współpraca z aktorami? Między innymi na te pytania odpowiadał reżyser „Świętego” Sebastian Buttny. Na koniec audycji zabrzmi muzyczna nowość od Ramisza.

Trochę kultury #28 – Granice natury – granice kultury – 13 IV 2023r.

Od 25 do 30 kwietnia w Poznaniu odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”. O programie festiwalu opowiada Anna Koczorowska z Polskiego Teatru Tańca. W audycji swój nowy utwór zaprezentuje też MAN’iek.

Trochę kultury #27 – Tradycje Wielkanocne – 6 IV 2023r.

W Wielki Czwartek zaprosiliśmy słuchaczy na krótką podróż po zwyczajach wielkanocnych. Zajrzeliśmy do tego, co dzieje się w czasie Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. W ciekawy sposób opisała je prof. Marta Kowalczyk w książce „Niech te święta nie będą magiczne… Teologia, historia i obyczaje świąt w Polsce”.

Trochę kultury #26 – Złote Maliny i Węże – 30 III 2023r.

W poprzedniej audycji mówiliśmy o laureatach Oscarów. Tym razem czas na tych, dla których (co najmniej) poprzedni rok był mniej udany… Porozmawialiśmy o Złotych Malinach, czyli nagrodach za najgorsze filmy, które powstały w ubiegłym roku. Tematem audycji były także nominacje do Węży, polskiego odpowiednika Złotych Malin. Jaki polski film uzyskał najwięcej nominacji do „Węży”? Który polski aktor „zasłużył” na własną kategorię za najgorszą rolę? Jaki związek z tymi pytaniami ma widoczny poniżej plakat? Czym twórcy zaskoczyli ekspertów? O tym wszystkim opowiedział nasz ulubiony krytyk filmowy, czyli Maciej Karwowski, CINEMAciej.

Trochę kultury #25 – Podsumowanie Oscarów – 23 III 2023r.

Tym razem w audycji powróciliśmy do wrażeń z oscarowej nocy. Z czego wziął się sukces filmu „Wszystko wszędzie naraz”? Twórcy których obrazów musieli obejść się smakiem? Jak poradził sobie polski reprezentant na gali, czyli film „IO” Jerzego Skolimowskiego? Czy Oscary nadal „grzeją” branżę filmową? Między innymi na te pytania odpowiedział nam Maciej Karwowski, CINEMAciej, krytyk i recenzent filmowy.

Trochę kultury #24 – Koncert pasyjny – 16 III 2023r.

W „Trochę kultury” podejmiemy temat wielkopostny. To za sprawą nadchodzącego koncertu pasyjnego, podczas którego zaprezentowana zostanie kompozycja ,,Siedem słów Chrystusa na krzyżu”. Koncert odbędzie się 2 kwietnia o godz. 20:00 w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu, a wystąpi Chór i Orkiestra Jordan. O koncercie opowiedzieli z kompozytor i autor wspomnianej kompozycji Marek Raczyński oraz dyrygent Tomasz Karwański. Na koniec audycji zabrzmiała nowość od Mateusza Gędka.

Trochę kultury #23 – Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna – 9 III 2023r.

W audycji wybierzemy się na Huculszczyznę. To temat najnowszej wystawy, którą będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Huculszczyzna i jej kultura inspirowała polskich artystów z XIX i XX wieku. To jeden z najciekawszych etnograficznie terenów zachodniej Ukrainy, który zaciekawił także leszczyńskich muzealników. Więcej o ekspozycji opowie w audycji dr Ewa Tomaszewska, etnolog z leszczyńskiego Muzeum, która jest jednym z kuratorów wystawy. Audycję muzycznie wieńczy ANOWA.

Trochę kultury #22 – Kaziuk Wileński – 2 III 2023r.

Wielkimi krokami nadchodzi trzydziesty Kaziuk Wileński. W audycji porozmawialiśmy z Krystyną Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu o tym, co czeka na przybyłych podczas jubileuszowej edycji wydarzenia. W programie zajrzeliśmy również do wydarzeń m.in. w Kościańskim Ośrodku Kultury i Teatrze Muzycznym w Poznaniu, gdzie ostatnio zadebiutowała „Piękna i bestia”. Na koniec muzycznie zaskoczyli nas The Goldbricks.

Trochę kultury #21 – Bartłomiej Marusik – 23 II 2023r.

W audycji rozmawiamy na temat płyty „Meditatio”, której twórcą jest Bartłomiej Marusik – gitarzysta, wykładowca akademicki, nauczyciel w szkołach muzycznych, kompozytor, aranżer, muzyk o szerokich zainteresowaniach. Jak powstawała ta płyta, jakie emocje chciał przekazać jej twórca i dlaczego to wartościowa propozycja nie tylko na czas rozpoczynającego się Wielkiego Postu – o tym wszystkim na pewno wspomnimy. Zabrzmi też nowość od Francisa Tuana.

Trochę kultury #20 – NEXT FEST – 16 II 2023r.

Tym razem w audycji przedstawiamy najnowsze informacje dotyczące NEXT FEST-u. NEXT FEST Music Showcase & Conference to „spadkobierca” dorobku Spring Breaka, jednego z najważniejszych festiwali showcase’owych i konferencji, które odbywały się w Polsce. Jego główna myśl to stworzenie jak najlepszej przestrzeni i warunków do spotkania przedstawicieli szeroko rozumianej branży muzycznej. W audycji nowości dotyczące imprezy przedstawił programer festiwalu Michał Wiraszko. Na koniec zabrzmiała nowość od duetu KiM.

Trochę kultury #19 – Film „Opiekun” – 9 II 2023r.

W audycji „Trochę kultury” zapraszamy do świata filmu. W poznańskim Multikinie 51 odbędą się przedpremierowe pokazy filmu „Opiekun” o św. Józefie. Obraz zostanie wyświetlony w ramach cyklu Seans z Wartościami, a organizatorem wydarzenia jest Inicjatywa Poznaj Ludzi. Więcej na ten temat opowiedziała nam Anna Zielińska z Multikina Poznań 51. Na koniec audycji wybrzmiała nowość od Mateusza Gędka.

Trochę kultury #18 – Co czyta Poznań? – 2 II 2023r.

Jaka książka przeczytana w 2022 roku była ulubioną poznaniaków? O książkach, statystykach czytelnictwa, najczęściej wybieranych tytułach i autorach rozmawialiśmy dyrektorką Biblioteki Raczyńskich Katarzyną Kamińską. Sprawdźcie, czy Wasze gusta zgadzają się z wyborem większości Poznaniaków! W audycji zajrzeliśmy również do wydarzeń w Śremskim Ośrodku Kultury, Wolsztyńskim Domu Kultury i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Trochę kultury #17 – Oblicza gotyku – 26 I 2023r.

W Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci rozpoczyna się cykl wydarzeń „Oblicza gotyku”. Ten całoroczny projekt ma na celu ukazanie wieloaspektowości tego średniowiecznego dziedzictwa. W projekcie przewidziany jest cykl otwartych, bezpłatnych prelekcji popularnonaukowych, warsztaty letnie dla najmłodszych, koncert i wystawy poświęcone gotyckim zabytkom. O różnych obliczach gotyku rozmawialiśmy z dr Agnieszką Stempin, współpomysłodawczynią i współorganizatorką cyklu, archeolożką i kierowniczką Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, a także dr Pawłem Bleją, współpomysłodawcą i współorganizatorem cyklu i filozofem.

Trochę kultury #16 – Tajemnice miśnieńskiej porcelany – 19 I 2023r.

W audycji Trochę Kultury wybraliśmy się się do Leszna. W tamtejszym Muzeum Okręgowym trwa wystawa „Tajemnice miśnieńskiej porcelany”. Co wspólnego z powstaniem porcelany ma wojna północna? Jakie przedmioty tworzono z miśnieńskiej porcelany? Na te i więcej pytań odpowiedziała kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie, Małgorzata Gniazdowska.

Trochę kultury #15 – Wielkopolska w monetach i medalach – 12 I 2023r.

Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu i pracy trzeba włożyć, by powstała medal lub moneta? Sporo pracy zajmuje też przygotowanie wystawy prezentującej aż… 1500 obiektów! O wystawie „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” w Muzeum Narodowym w Poznaniu i wydarzeniach towarzyszących wystawie rozmawiamy z jej kuratorami – Agnieszką Murawską i Witoldem Garbaczewskim. Audycję zwieńczy muzycznie Stan Zapalny.

Trochę kultury #14 – Koncert kolęd nieznanych „Witaj Jezu ukochany” – 5 I 2023r.

Przełom grudnia i stycznia, to czas wielu koncertów kolędowych. O jednym z nich rozmawiamy audycji Trochę Kultury. W parafii Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu swój repertuar podczas koncertu kolęd nieznanych „Witaj Jezu ukochany” zaprezentują Schola Mikael i Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Naszym gościem jest organizator i dyrygent Scholi Mikael Grzegorz Ręgałek.

Trochę kultury #13 – Sylwestrowe i noworoczne zwyczaje – 29 XII 2022r.

Święta, święta i po świętach… lecz nie u nas! Rozmawiamy z autorką książki „Niech te święta nie będą magiczne. Teologia, historia i obyczaje świąt w Polsce” Martą Kowalczyk. Autorka wybrała dwanaście świąt obchodzonych w Polsce i oddziela kolejne warstwy kulturowe, obyczajowe, społeczne, historyczne, które się przez wieki nakładały. Martę Kowalczyk pytamy o to, jakie znaczenie mają obrzędy w życiu człowieka, a także skąd wziął się Sylwester i zwrot „Do siego roku”. Na koniec audycji prezentujemy nowy utwór Gabrieli Blachy.

Audycja świąteczna. Filmowe święta, czyli jak to z tym Kevinem było? – 26 XII 2022r.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia opowiedzieliśmy z Maciejem Karwowskim (CINEMAciej) o fenomenie filmu „Kevin sam w domu”. Ile części serii o Kevinie zostało nagranych? I dlaczego w kolejnych częściach nie był to Kevin, tylko ktoś inny? Która część najbardziej przypomina dreszczowiec? I kiedy została nagrana ostatnia część? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej świątecznej audycji.

Trochę kultury #12 – Filmy świąteczne – 22 XII 2022r.

W audycji Trochę Kultury przyglądamy się filmom świątecznym. Jaka jest historia filmów świątecznych? Które z nich są najbardziej charakterystyczne? I dlaczego cieszą się ogromną popularnością? O tym rozmawiamy z Maciejem Karwowskim (CINEMAciej). W audycji polecamy Wam również coś do poczytania i posłuchania… a na koniec zabrzmi utwór prosto z Pleszewa, którego autorem jest Karol Pilarski, a za tekst odpowiada Adrianna Zagrodnicka.

Trochę kultury #11 – Biblioteka Jazzu – 15 XII 2022r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie otwarto Czytelnię Muzyczną – miejsce, gdzie powstaje profesjonalne archiwum polskiego jazzu. W planach leszczyńskich miłośników tego gatunku muzyki jest jednak nie tylko archiwizowanie, ale też edukacja muzyczna, organizacja wydarzeń i tworzenie coraz większego środowiska pasjonatów. Więcej o Bibliotece Jazzu opowiada dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie Andrzej Kuźmiński.

Trochę kultury #10 – Tryumf koloru – 8 XII 2022r.

Dobiega końca wystawa „Tryumf koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowe w Krakowie” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. O ekspozycji opowiedział nam Bartosz Wiśniewski z Centrum Kultury Zamek. Na koniec audycji zabrzmiała muzyka, a konkretnie najnowszy utwór od Natalii Szczypuły i Mateusza Krautwursta.

Trochę kultury #9 – Tomasz Raczkiewicz, pomysłodawca mszy za duszę Mozarta – 1 XII 2022r.

W Poznaniu od ponad 20 lat w rocznicę śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta odprawiana jest msza za duszę austriackiego kompozytora. Liturgia jest oprawiona jego Requiem d-moll. W tym roku msza celebrowana w nocy z 4 na 5 grudnia zmienia lokalizację i godzinę rozpoczęcia. Więcej na ten temat, a także o samym Mozarcie opowiedział pomysłodawca poznańskiej modlitwy za jego duszę, Tomasz Raczkiewicz

Trochę kultury #8 – Anna Szymczak, AszTeatr – 24 XI 2022r.

O czym myśli Człowiek Kultury roku 2022? Gościliśmy Annę Szymczak, współzałożycielkę AszTeatru, aktorkę, scenarzystkę i reżyserkę teatralną, która wygrała plebiscyt na Człowieka Kultury 2022. Zapytaliśmy ją o to, jak zareagowała na wieść o nominacji, a potem o wygranej, dlaczego postawiła na reżyserię, a nie aktorstwo oraz co wyjątkowego jest w AszTeatrze i jaki repertuar reżyserka szykuje na najbliższy czas.

Trochę kultury #7 – Dni Poznańskich Kinomanów vol. 2 – 17 XI 2022r.

17 listopada w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się Dni Poznańskich Kinomanów. To już druga edycja wydarzenia, które ma upamiętniać najbardziej znaną poznańską parę fanów kina – Bogdana i Marię Kalinowskich. Gościem audycji jest Małgorzata Kuzdra, pomysłodawczyni Dni Poznańskich Kinomanów. Rozmawiamy o państwu Kalinowskich oraz o programie Dni Kinomanów.

Trochę kultury #6 – Muchy – koncert na 18-tkę – 10 XI 2022r.

W tej audycji świętujemy osiemnastkę. Oczywiście nie naszą. W 2004 roku swoją działalność rozpoczął zespół Muchy. Z tej okazji 26 listopada odbędzie się jubileuszowy koncert. Gościem audycji jest Michał Wiraszko, wokalista zespołu. Rozmawiamy o osiemnastce, ostatniej płycie i o tym, jak zespół wrósł w kulturalną tkankę Poznania.

Trochę kultury #5 – Przemek Mazurek & Teatr Mozaika – płyta “Grajmy w zielone” – 3 XI 2022r.

Jak połączyć muzykę z ekologią? „Trochę kultury” i trochę ekologii (a nawet całkiem sporo) znajdziemy na nowej płycie „Grajmy w zielone. Ekologiczne piosenki dla dzieci i rodziców” przygotowanej przez Teatr Mozaika, Przemka Mazurka i zaproszonych gości (Grzegorza Wasowskiego i Kabaret Hrabi). O tym, czy łatwo jest zmienić się w żarówkę śpiewającą o oszczędzaniu energii lub w jeden z kolorowych pojemników na odpady rozmawiamy z Przemkiem Mazurkiem. W audycji zabrzmi też jeden z utworów, który znalazł się na płycie.

Trochę kultury #4 – 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Marek Lapis – 27 X 2022r.

W naszym regionie trwa 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wydarzenia odbywają się nie tylko w Poznaniu, ale także m.in. w Nowym Tomyślu, Śremie, Trzciance czy Zbąszyniu. W audycji odwiedzamy Mosinę i Gniezno. Tam cały czas można oglądać wystawy: „OdNowa” w Galerii Sztuki w Mosinie, a także „Jerzy Sieczkowski – Mistrz” w Starym Ratuszu w Gnieźnie i „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci” w Centrum Kultury eSTeDe. O wystawach opowiedział nam ich twórca – artysta, fotograf Marek Lapis.

Trochę kultury #3 – Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – 20 X 2022r.

W Poznaniu dobiega końca Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Za nami prawie dwa tygodnie wydarzeń obfitujących w muzyczne wrażenia z najwyższej półki. Jak przebiegał konkurs i co czeka laureatów po jego zakończeniu? O tym opowiedziała nam Martyna Nicińska z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Trochę kultury #2 – OFF CINEMA – 13 X 2022r.

18 października startuje 26. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, czyli sześciodniowe poznańskie święto dokumentu. To okazja do przyjrzenia się współczesnej kondycji kina, które za pomocą ruchomych obrazów z największą i najszczerszą uwagą opowiada o otaczającym nas świecie. W programie znajdziemy 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych w 8 sekcjach tematycznych, takich jak m.in. Bardzo Bliski Wschód, Klasyka dokumentu, Filmy o filmach, Dokumenty górskie, Dźwięki dokumentu czy Eco doc. O szczegółach opowiedział nam dyrektor programowy OFF CINEMA Piotr Szczyszyk.

Trochę kultury #1 – FIGA – 6 X 2022r.

W pierwszym odcinku audycji mówimy o Festiwalu Inicjatyw Górnolotnych Artystycznie (FIGA), który odbywa się w Poznaniu w dniach 14-16.10.2022. To wydarzenie łączące różne odłamy sztuki w jednym miejscu. Uczestnicy festiwalu mogą zobaczyć spektakle teatralne, pokaz kuglarski, warsztaty improwizacji teatralnej, pantomimę i posłuchać koncertu.  O festiwalu opowiadają Agnieszka Rogaczewska-Foryś, którą możecie kojarzyć z Leniwego Impro i Letnich Przesileń Artystycznych, Patrycja Kozyra – prezes Fundacji Obszar Działań Twórczych SOMA oraz Michał Zieliński z Astral Rootz Sound System.

Prezenterzy:

Bartosz Kirchner

Wydawca

Bartosz Kirchner