Ekosfera

Na antenie: każdy wtorek o 18:00

Audycja poświęcona ekologii.

Podczas programu poruszane są tematy nowoczesnych ekologicznych rozwiązań, dbałości o środowisko, zachodzących zmian klimatycznych, ograniczania użycia plastiku, energetyki, zanieczyszczenia powietrza oraz stanu otaczającej przyrody. Zaglądamy również na wydarzenia związane z ekologią i informujemy o podejmowanych działaniach na rzecz bycia #eko.

Ekosfera – 5.03.2024. Czy noc polarna jest czasem uśpienia?

Czy noc polarna jest czasem uśpienia? By to sprawdzić, wybrałyśmy się… aż nad koło podbiegunowe, przynajmniej w naszej rozmowie. Przez część roku trwa tam noc polarna, podczas której zmniejsza się aktywność żyjących tam organizmów. Ale czy tak naprawdę jest? Czy przyroda wtedy usypia? Zapytałam o to mgr Annę Sowę, biolożkę morza, która prowadzi badania dotyczące zwierząt żyjących na dnie morza w Arktyce. Zastanawiamy się też, czy zmiana klimatu wpływa na te organizmy. Anna Sowa obecnie robi doktorat w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie, w którym bada wieloletnie zmiany w zbiorowiskach gatunków żyjących na dnie morskim w Arktyce. Nasza rozmowa odbyła się podczas warsztatów organizowanych przez Nauka o klimacie. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie wyrzucić dywan, a w Ekomonitorze sprawdzamy, jak modele obliczeniowe mogą pomóc w ocaleniu zwierząt morskich.

Ekosfera – 6.02.2024. Efektywność energetyczna i ochrona powietrza z dofinansowaniem

W tym programie poznamy możliwości dofinansowania inwestycji związanych z efektywnością energetyczną i ochroną powietrza, które proponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. To między innymi te skierowane do domów pomocy społecznej, szpitali i ochotniczych straży pożarnych. Kto może skorzystać z ogłoszonych oraz zaplanowanych na 2024 r. przez Fundusz naborów? Jakiego rodzaju przedsięwzięcia możemy zrealizować? Jaka jest forma i warunki dofinansowania przedsięwzięć? Na czym polega złożenie wniosku o dotację? Na te pytania odpowie Paweł Stanek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 28.11.2023. Ciepłe Mieszkanie

W audycji rozmawialiśmy o Programie Priorytetowym Ciepłe Mieszkanie. Na czym polega? Kto może z niego skorzystać? Co jest objęte zakresem finansowania i jak wysokie dofinansowanie możemy otrzymać? Jak wygląda proces ubiegania się o przyznanie dofinansowania? Jakie zmiany obejmuje nowy nabór programu? Na te pytania odpowiedziała Daria Mroskowiak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 31.10.2023. Młodzieżowy Kongres Klimatyczny zawitał do Gostynia

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu od 2018 r. organizuje Młodzieżowy Kongres Klimatyczny. To wydarzenie adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i dobra okazja do wymiany poglądów oraz poszerzenia przez młodzież wiedzy na temat ekologii. 23 października odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników. W tym roku konkurs skupił się na tematyce świadczeń ekosystemowych dostarczanych przez bioróżnorodność, a zadaniem uczniów było stworzenie filmu pokazującego wybrane zagadnienie. Zwycięzcami zostali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Uczniowie podzielili się ze mną swoimi wrażeniami. W audycji usłyszymy przedstawicieli zwycięskiej drużyny, którzy opowiedzieli o swoim projekcie i emocjach po wygranej. Partnerem audycji jest ⁠⁠Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu⁠⁠.

Ekosfera – 19.09.2023. Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza

We wrześniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Został ustanowiony po to, by podkreślić potrzebę wzmocnienia współpracy międzynarodowej na poziomie globalnym i regionalnym dla czystego powietrza. Program Priorytetowy Czyste Powietrze powstał z myślą o tym, aby przez wymianę źródeł ciepła realnie polepszyć jakość powietrza w naszym kraju. 19 września mija pięć lat od rozpoczęcia programu. Jak możemy wziąć w nim udział? Dla kogo jest przeznaczony? Jakie dofinansowanie możemy otrzymać? Gdzie możemy złożyć wniosek o dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze? Na te pytania odpowiada Dominika Zielińska z Działu Programu Czyste Powietrze w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest ⁠Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu⁠.

Ekosfera – 8.08.2023. Program Moja Woda

W audycji mówimy o programie Moja Woda. Dla kogo przeznaczony jest program i co można dzięki niemu sfinansować? Jak wysokie dofinansowanie można uzyskać? Czy złożenie wniosku jest trudne? Jak to wygląda w praktyce? Na te pytania odpowiada Anna Romanowska z Działu Ochrony Powietrza, Powierzchni Ziemi i Gospodarki Wodnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 27.06.2023. 30 lat Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

W tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu obchodzi 30-lecie działalności. W audycji gości Prezes Zarządu WFOŚiGW Jolanta Ratajczak. Opowiada o genezie powstania Funduszu, statusie prawnym, funkcjonowaniu, działalności i osiągnięciach, a także dodatkowych aktywnościach. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 16.05.2023. Gospodarka odpadami i usuwanie azbestu

Audycja dotyczyła dwóch naborów. Jeden z nich to nabór na przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami. Drugi dotyczy usuwania azbestu. Kto może skorzystać z tych naborów? Jakie rodzaje przedsięwzięć mogą zostać dofinansowane? Jaka jest forma i warunki dofinansowania? Na te pytania odpowiada Tomasz Werbowski z Działu Ochrony Powietrza, Powierzchni Ziemi i Gospodarki Wodnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 25.04.2023. Ekopracownie

Czym jest ekopracownia i co może się w niej znaleźć? Jak WFOŚiGW wspiera działania związane z utworzeniem lub wyposażeniem ekopracowni? Dla kogo jest dedykowany nabór i jak on wygląda? Jak wysokie dofinansowanie możemy uzyskać? Jakie informacje znajdziemy w regulaminie naboru? Na te pytania odpowiada Julia Świokła – Chmielewska z Działu Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 28.03.2023. Adaptacja do zmian klimatu i ochrona środowiska gruntowo-wodnego

Jakie rodzaje przedsięwzięć mogą zostać dofinansowane w ramach ogłoszonego przez WFOŚiGW naboru na adaptację do zmian klimatu i ochronę środowiska gruntowo-wodnego? Do kogo kierowany jest nabór oraz jaki jest termin składania wniosków? Jaka jest forma i warunki dofinansowania przedsięwzięć? Na te pytania odpowiada Tomasz Werbowski z Działu Ochrony Powietrza, Powierzchni Ziemi i Gospodarki Wodnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 7.03.2023. Innowacyjna zielona infrastruktura oraz bioróżnorodność

Jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wspiera działania związane z innowacyjną zieloną infrastrukturą oraz bioróżnorodnością? Jaki rodzaj przedsięwzięć pomaga finansować? Jaka jest wysokość dofinansowania? Kto może się ubiegać o takie dofinansowanie? Na te pytania odpowiada Julia Świokła – Chmielewska z Działu Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 21.02.2023. Efektywność energetyczna i ochrona powietrza

Rozmawiamy o naborze na efektywność energetyczną i ochronę powietrza. Do kogo kierowany jest nabór? Jaki jest termin składania wniosków? Jakiego rodzaju przedsięwzięcia możemy dzięki niemu zrealizować? Jaka jest forma i warunki dofinansowania przedsięwzięć? Na te pytania odpowiada Paweł Stanek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 27.12.2022. Zmiany w programie Czyste Powietrze

Tematem audycji był program Czyste Powietrze. Jakie zmiany obejmuje nowy nabór do programu? Jak wysokie dofinansowanie możemy otrzymać? Jakie warunki musimy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację budynku? Jak długo trwa rozpatrywanie wniosku i jaki jest okres realizacji przedsięwzięcia? Na te pytania odpowiada Eryka Buszkiewicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 4.10.2022. Młodzieżowy Kongres Klimatyczny

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu od 2018 r. pełni rolę organizatora Młodzieżowego Kongresu Klimatycznego – wydarzenia adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Kongres stanowi doskonałą okazję do wymiany poglądów oraz poszerzenia przez młodzież wiedzy na temat ekologii. O tegorocznej edycji kongresu rozmawiamy z Justyną Zwolińską. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 6.09.2022. Program Ciepłe Mieszkanie

Tematem audycji był Program Ciepłe Mieszkanie. Na czym polega ten program? Kto może z niego skorzystać? Co jest objęte zakresem finansowania i jakie środki możemy otrzymać? Jak przebiega proces ubiegania się o przyznanie dofinansowania? Na te pytania odpowiedziała Daria Mroskowiak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 2.08.2022. Czyste Powietrze Plus

W audycji mówimy o rozpoczętym naborze do programu Czyste Powietrze Plus. Na czym polega ten program? Kto może z niego skorzystać? Jakie należy spełnić warunki? W jaki sposób złożyć wniosek? Jakie przedsięwzięcia kwalifikują się do Programu Czyste Powietrze Plus oraz jaki jest termin realizacji? Na te pytania odpowiada Paulina Szymańska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 5.07.2022. Unieszkodliwianie odpadów

W tym odcinku przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące naboru wniosków w Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z unieszkodliwianiem odpadów. Na co dokładnie można otrzymać pożyczkę lub dotację? Kto i jak może złożyć wniosek? Jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania? Na te i inne pytania odpowie Anna Romanowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 31.05.2022. OZE i elektromobilność

W programie przedstawimy podstawowe informacje dotyczące naboru wniosków w Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z odnawialnymi źródłami energii i elektromobilnością. Do kogo jest kierowany nabór i kto może być beneficjentem? Jaka jest forma wniosku i termin składania wniosków? Jak wysokie dofinansowanie możemy uzyskać? Co zalicza się do kosztów kwalifikowanych? Na pytania odpowiada Paweł Stanek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 10.05.2022. Bioróżnorodność i edukacja ekologiczna

W programie rozmawiamy o edukacji ekologicznej i bioróżnorodności. Jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wspiera działania związane z edukacją ekologiczną i bioróżnorodnością? Jaki rodzaj przedsięwzięć Fundusz może sfinansować? Jaka jest wysokość dofinansowywania i kto może się o nie ubiegać? Na pytania odpowiada Julia Świokła – Chmielewska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 26.04.2022. Geotermia
W programie porozmawiamy o energii geotermalnej. Czy w województwie wielkopolskim są odpowiednie warunki do realizacji przedsięwzięć z zakresu geotermii? Czy instalacje wykorzystujące energię geotermalną są korzystnym i efektywnym systemem ogrzewania? Jakie projekty można zrealizować w ramach prowadzonych przez WFOŚiGW naborów? Na pytania odpowiada Paulina Palicka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 12.04.2022. Agroenergia

Rozmawiamy o programie, którego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Kto może skorzystać z programu? Jak wysokie dofinansowanie możemy uzyskać? Czy możemy sfinansować kilka instalacji w ramach jednego wniosku? Na te i inne pytania odpowie Anna Romanowska z Działu Ochrony Powietrza, Powierzchni Ziemi i Gospodarki Wodnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 29.03.2022. Program Czyste Powietrze

Rozmawiamy o programie, który ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Na czym on polega? Kto może skorzystać z programu? Jaka jest wysokość dofinansowania w programie? Jak długo trwa rozpatrywanie wniosku? Na te pytania odpowiada Marianna Kortus, Starszy Inspektor Działu Programu Czyste Powietrze w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 11.01.2022. Jak zobaczyć ptaka?

Zaglądamy do świata ptaków razem z przyrodnikiem Jackiem Karczewskim. O tym, jak je dostrzec, dowiemy się w jego książce „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie wyrzucić pinezki, a w Ekomonitorze mówimy o baterii, którą można rozciągnąć i wyprać.

Ekosfera 4.01.2022. Ekologiczne postanowienia noworoczne

W pierwszym programie w 2022 roku mówimy o postanowieniach noworocznych. Gościem jest Eliza Sobczuk, autorka bloga Pokolenie Zero Waste, podejmująca tematy recyklingu, minimalizmu, odpowiedzialnej mody, zmian klimatu i nurtu zero waste. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić karmę dla psów i opakowanie po niej, a w Ekomonitorze wybierzemy się do Kanady, gdzie płynie najczystsza woda na świecie.

Ekosfera – 28.12.2021. Transformacja energetyczna Niemiec i Polski

Kiedy możemy powiedzieć o początkach transformacji energetycznej w Niemczech? Jak przebiegała ona na przestrzeni lat? Jakie są plany i prognozy na przyszłość? I czy da się porównać transformację energetyczną Polski i Niemiec? Gościem programu jest Jakub Wiech – prawnik, dziennikarz i publicysta, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24, który w swojej pracy zajmuje się zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i informacyjnego. W 2019 roku opublikował książkę pt. „Energiewende. Nowe niemieckie imperium”, w której opisał strategię energetyczną Niemiec.

Ekosfera – 21.12.2021. Żywa czy sztuczna choinka?

Jakie zalety i wady mają żywe choinki? Lepiej wybrać tę żywą czy sztuczną? O tym porozmawiamy z naszym gościem Tomaszem Maćkowiakiem – rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić pieluchy, a w Ekomonitorze zajrzymy do na holenderską linię brzegową, gdzie wkrótce poziom morza może się zwiększyć.

Ekosfera – 14.12.2021. Ekologiczne prezenty

Tematem programu są ekologiczne prezenty, o których rozmawiamy z Małgorzatą Zawilską – Rospędek, prowadzącą stronę „Inżynier w zielonych okularach”. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić czajnik, a w Ekomonitorze zajrzymy na wybrzeża kraju, gdzie żyje najwięcej niedźwiedzi polarnych.

Ekosfera – 7.12.2021. Black Friday i świąteczna odzież

Za nami Black Friday, przed nami świąteczny szał zakupów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jakie taktyki stosują na nas producenci, byśmy kupili jak najwięcej? Na czym polega fenomen świątecznej odzieży? Jak działa mechanizm zwrotów ubrań i… dlaczego właściwie nie działa? O eko podejściu do zakupów, w tym ubraniowych, rozmawiamy z Agnieszką Wąsowską z Fashion Revolution Poland. W Zakątku Śmieciowym sprawdzimy, gdzie wyrzucić karton po mleku, a w Ekomonitorze zajrzymy do Kenii, która zmaga się z niedoborem wody.

Ekosfera – 30.11.2021. Tydzień bez futra

25 listopada obchodzony jest Dzień bez futra. Z tej okazji Stowarzyszenie Otwarte Klatki organizuje Tydzień bez Futra, o którym rozmawiamy z Martą Korzeniak. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, co zrobić ze zużytymi płytami CD, a w Ekomonitorze dowiemy się, dlaczego projekt o nazwie Wielki Zielony Mur nie odniósł sukcesu.

Ekosfera – 23.11.2021. Podsumowanie COP26

W programie mowa o zakończonym szczycie COP26. Co udało się ustalić w trakcie konferencji klimatycznej? Czy możemy mówić o sukcesie? Czy uda się zahamować wzrost globalnej średniej temperatury? Czy państwa będą konsekwentnie i skutecznie działać na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych? O tym rozmawiamy z Katarzyną Karpą-Świderek z WWF Polska. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie wyrzucić długopisy, a w Ekomonitorze mówimy o recyklingu szkła.

Ekosfera – 16.11.2021. Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień Ubogich. Jak możemy pomagać potrzebującym i dzielić się tym co mamy, również z punktu widzenia ekologii? Rozmawiamy ze specjalistą ds. komunikacji w Caritas Laudato Si, Dominiką Chylewską. Zajrzymy również na poznańskie Rataje, gdzie pojawiły się innowacyjne urządzenia do odzysku ciepła. W Zakątku Śmieciowym zastanawiamy się, co zrobić ze styropianem, a w Ekomonitorze sprawdzamy, czy da się zrobić baterię z cementu.

Ekosfera – 9.11.2021. Przegląd Filmów Klimatycznych

W programie mówimy o trwającym w Glasgow szczycie klimatycznym oraz o Przeglądzie Filmów Klimatycznych, który mu towarzyszy. Rozmawiamy ze Stephenem Steele – pierwszym Sekretarzem i Szefem Działu Ekonomicznego w Ambasadzie Brytyjskiej. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, co zrobić ze starymi farbami, a w Ekomonitorze wybieramy się na dryfujące żywe wyspy na oceanie.

Ekosfera – 2.11.2021. System kaucyjny w Polsce

Czy w Polsce powstanie system kaucyjny? Z jakimi wyzwaniami będą musieli poradzić sobie twórcy systemu? Czy Polacy chcą takiego rozwiązania? Rozmawiamy z Piotrem Barczakiem z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie powinniśmy wyrzucić butelki, a w Ekomonitorze sprawdzimy, które zwierzęta wykazują inżynieryjne umiejętności.

Ekosfera – 26.10.2021. Mniej śmieci – więcej pamięci

Czy można ekologicznie podejść do uroczystości Wszystkich Świętych? Caritas Laudato Si organizuje po raz kolejny akcję „Mniej śmieci – więcej pamięci”, o której rozmawiamy z animatorem diecezjalnym Andrzejem Grupą. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, do jakich koszy wyrzucić odpady powstające na cmentarzu. W Ekomonitorze mówimy o tym, jak w Korei Południowej przetwarzana jest wyrzucana żywność.

Ekosfera – 19.10.2021. Początek sezonu smogowego?

W programie sprawdzamy stan powietrza w Poznaniu razem ze strażnikami Ekopatrolu. Wybieramy się również na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO. Dowiemy się także, gdzie powinny trafić zużyte buty, a w Ekomonitorze zajrzymy na nietkniętą przez człowieka wyspę na Morzu Karaibskim.

Ekosfera – 12.10.2021. Ciuch za ciuch

W programie rozmawiamy z Anną Bartosz-Kosmalą z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna o akcji „Ciuch za ciuch”. Sprawdzamy również, w jakim stopniu w Wielkopolsce marnujemy żywność. W Zakątku Śmieciowym robimy porządki w domowym ogrodzie, a w Ekomonitorze mówimy o zrobotyzowanych deskach surfingowych.

Ekosfera – 5.10.2021. Projekt Doradztwa Energetycznego

Czym jest projekt doradztwa energetycznego? Jakie działania w tym roku wykonywali doradcy energetyczni? Jakie programy oferuje Fundusz dla osób fizycznych? Na czym polega Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków? Na pytania odpowiada Magdalena Żelichowska – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 28.09.2021. Czas dla Stworzenia

W programie o Czasie dla Stworzenia i Niedzieli św. Franciszka. Rozmawiamy z animatorem diecezjalnym Caritas Laudato Si, Andrzejem Grupą. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, co zrobić z odpadami po remoncie, a w Ekomonitorze mówimy o biodegradowalnym materiale na bazie odpadów rybnych.

Ekosfera – 21.09.2021. Traktat roślinny

W programie mówimy o Traktacie roślinnym. Jakie są jego założenia? O to pytamy Szymona Bujalskiego, dziennikarza dla klimatu, który na co dzień edukuje w internecie o ekologii i zmianach klimatycznych. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, co zrobić z gumkami recepturkami, a w Ekomonitorze zaglądamy do Kenii, gdzie pojawią się słonie przetransportowane z Wielkiej Brytanii.

Ekosfera – 14.09.2021. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W audycji o programie usuwania azbestu w Poznaniu. Zapraszamy również na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Poznaniu i gminie Czerwonak. W Ekomonitorze zaglądamy do Wielkiej Brytanii, gdzie na wolność wypuszczono bobry.

Ekosfera – 7.09.2021

W programie rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii w gospodarce komunalnej. W jakich obiektach warto wykorzystywać odnawialne źródła energii? Gdzie sprawdzą się one najlepiej? Jakie projekty przedstawiają wnioskodawcy na terenie Wielkopolski? Na pytania odpowiada Marcin Lis – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 24.08.2021

Czym jest fotowoltaika? Jakie mamy rodzaje instalacji fotowoltaicznych? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Jak dobrać instalację do swojego domu, czym się kierować? O tym rozmawiamy z Łukaszem Olejarczykiem z GetFree Fotowoltaika Suchy Las.

Ekosfera – 17.08.2021

W programie mówimy o najnowszym raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu z profesorem Bogdanem Chojnickim z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Sprawdzamy również, które odpady szklane rzeczywiście wyrzucamy do pojemnika na szkło, a w Ekomonitorze dowiemy się, na czym polega echolokacja nietoperzy.

Ekosfera – 10.08.2021

W programie mówimy o projekcie Elektryczne Śmieci, do którego dołączył Związek Międzygminny GOAP, a który umożliwia mieszkańcom bezpłatne oddawanie elektrośmieci.  W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić tusze i tonery do drukarek, a w Ekomonitorze wybieramy się do Afryki w poszukiwaniu odnawialnych źródeł energii.

Ekosfera – 3.08.2021

Na czym polega termomodernizacja budynku? Jakiego rodzaju dofinansowanie na te inwestycje możemy otrzymać z WFOŚiGW? Czym jest audyt energetyczny? Na pytania odpowiada Marek Korcz – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.


Ekosfera – 06.07.2021

W programie mówimy o uchwałach antysmogowych i powinnościach z nich wynikających. Mowa jest również o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – nowym obowiązku dla właścicieli i zarządców budynków. Na pytania odpowiada Kinga Świtalska – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 29.06.2021

W programie podejmujemy temat ostatniej nawałnicy, która przeszła przez Poznań i wyrządziła sporo szkód. Rozmawiamy z prof. Bogdanem Chojnickim z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić odpady po malowaniu mieszkania, a w Ekomonitorze mówimy o cofającym się lodowcu na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga.

Ekosfera – 22.06.2021

Ten odcinek zdominował psi temat – osiem wyszkolonych psów przewodników trafiło do osób potrzebujących. Labradory przygotowała Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik, która zajmuje się wychowywaniem, szkoleniem i nieodpłatnym przekazywaniem psów.  Zwierzęta pomagają swoim opiekunom bezpiecznie poruszać się po mieście, zwiększają też ich niezależność. W Zakątku Śmieciowym sprawdzimy, co zrobić z płytami i kasetami, a w Ekomonitorze zajrzymy do farm miejskich w Singapurze.

Ekosfera – 15.06.2021

W programie kontynuujemy wątek krytyki rozwoju w rozmowie z dr hab. Bogumiłą Lisocką-Jaegermann. U progu wakacji zastanawiamy się też, gdzie wyrzucić opakowania po lodach, a w Ekomonitorze sprawdzamy, jakie polityczne skutki może mieć zjawisko topnienia lodu.

Ekosfera – 8.06.2021

Czy rozwój może być nieskończony? I czy w obecnej formie pozwala żyć w harmonii ludziom, zwierzętom i całemu środowisku? Krytyczne spojrzenie na to zagadnienie zawarła dr hab. Bogumiła Lisocka – Jaegermann w swoim artykule „Krytyka rozwoju”. Sprawdzamy również, jaki konkurs przygotował Urząd Miasta Poznania, a w Ekomonitorze dowiemy się, co ułatwia popełnianie przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie.

Ekosfera – 01.06.2021

Rozwój fotowoltaiki w Polsce – stan aktualny i perspektywy. Rozmawiamy o tym, jaka jest strategia państwa w obszarze fotowoltaiki; jakie są założenia polityki energetycznej Polski do 2040 roku? Jak prezentuje się rozwój fotowoltaiki w Polsce w ostatnich latach? Jakie są prognozy na przyszłość? Na pytania odpowiada Łukasz Dranikowski – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 25.05.2021

W programie mówimy o zakończonym Tygodniu Laudato Si. Jakie inicjatywy miały miejsce z okazji kolejnej rocznicy publikacji encykliki? O tym rozmawiam z Andrzejem Grupą, animatorem Caritas Laudato Si. O powstaniu Ludzielni rozmawiam z Joanną Horecką z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubonieczku. W Ekosferze również o tym, gdzie wyrzucić torebki po herbacie, a w Ekomonitorze sprawdzimy, jak szkodliwe jest zjawisko trałowania dennego. Zapraszam, AD.

Ekosfera – 18.05.2021

W programie mówimy o ostrzegawczych znakach drogowych ze zwierzętami w roli głównej. Gościem jest jeden z autorów artykułu „On the origin of species on road warning signs: A global perspective”, prof. dr hab. Piotr Tryjanowski – kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, co zrobić z odpadami po grillowaniu, a w Ekomonitorze o tym, jaki procent światowej energii elektrycznej wytwarzają elektrownie jądrowe.

Ekosfera – 11.05.2021

Dlaczego mamy tyle butelek i plastikowych opakowań w naszym otoczeniu, w tym parkach i lasach? Czy rozwiązaniem może być system kaucyjny, który pozwoliłby na oddawanie butelek w każdym miejscu w kraju? O akcji „Kaucja wraca” rozmawiamy z Patrycją Kitą i Filipem Piotrowskim z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić formy do pieczenia, a w Ekomonitorze mówimy o tym, czy samochody elektryczne są szkodliwe dla środowiska.

Ekosfera – 04.05.2021

W programie mówimy o budownictwie szkieletowym. Na czym polega i czy jest ekologiczne? Mówimy również o tym, jak dobrać odpowiednią fotowoltaikę i firmę realizującą takie zadania dla swojego domu. Na pytania odpowiada Maciej Kołowski – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 27.04.2021

W programie rozmawiamy o książce, która mówi o zmniejszaniu się bioróżnorodności na Ziemi: „Życie na naszej planecie – moja historia, wasza przyszłość”, której autorem jest David Attenborough – najbardziej znany twórca filmów przyrodniczych w Wielkiej Brytanii. Zajrzymy też do zakątka śmieciowego, gdzie spróbujemy wyrzucić opakowanie po mięsie, a w Ekomonitorze sprawdzamy, czy można wykorzystać panele fotowoltaiczne w przestrzeni kosmicznej.

Ekosfera – 20.04.2021

Jakie akcje organizowane są z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi? O akcji „Czuwam! dla Ziemi” rozmawiamy z harcmistrz Agatą Erhardt – Wojciechowską, zachęcamy również do wzięciu udziału w konkursie organizowanym przez GOAP „Działaj EKOlogicznie”. Sprawdzamy również, gdzie powinny trafić zużyte butelki po oleju, a w Ekomonitorze mówimy, jak pomarańcze można zamienić w energię elektryczną.

Ekosfera – 13.04.2021

W programie mówimy o nowych uchwałach, które zostały przyjęte przez Radę Miasta Poznania. Czego dotyczą i co to oznacza dla Poznaniaków? Sprawdzamy również co zrobić z zużytymi kopertami, a w Ekomonitorze zajrzymy do kraju, który zakazał importu oleju palmowego i tworzenia nowych plantacji na swoich ziemiach.

Ekosfera – 6.04.2021

Na czym polega Program Czyste Powietrze? Jak złożyć wniosek i kiedy najlepiej to zrobić? Co możemy sfinansować w ramach Programu? Na pytania odpowiada Marcin Lis – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 30.03.2021

Jak przebiega jej uprawa kawy i czy jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego? O to pytamy Elizę Sobczuk prowadzącą bloga Pokolenie Zero Waste. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie powinny trafić rybie ości, a w Ekomonitorze sprawdzamy, kto wierci półkilometrowe otwory w wygasłym wulkanie.

Ekosfera – 23.03.2021

Czy da się połączyć rekolekcje z ekologią? O rekolekcjach „Troska jest boska” rozmawiam z ojcem Cordianem Szwarcem, animatorem krajowym projektu Laudato Si. Opowiadamy też z Magdaleną Kadziak o akcji „Bóg daje życie – smog je odbiera”, której autorami są Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska wraz z Polskim Alarmem Smogowym. Sprawdzamy również sytuację hydrologiczną na świecie.

Ekosfera16.03.2021

Czujemy zbliżającą się wiosnę, a to za sprawą ekologicznej inicjatywy „Akcja czysty las”, o której opowiada jej inicjatorka, projektantka Kaja Gościniak. Zachęcamy również mieszkańców Poznania do odmiany swoich podwórek i mówimy o ogrodach miododajnych, które powstaną na Cytadeli. W Zakątku Śmieciowym informujemy, gdzie wyrzucić zużyte opony zimowe, a w Ekomonitorze sprawdzimy stan mokradeł w Europie i na świecie.

Ekosfera – 9.03.2021

W programie mówimy o tym, jaki wpływ na środowisko ma korzystanie z Internetu. Pytamy o to Elizę Sobczuk prowadzącą bloga Pokolenie Zero Waste. Sprawdzamy również, co można wiosną zrobić z rolkami po papierze toaletowym, a w Ekomonitorze dowiadujemy się, jaki gatunek podwodnej trawy morskiej oczyszcza wody morskie z odpadów z tworzyw sztucznych.

Ekosfera 02.03.2021

W programie mówimy o Projekcie Doradztwa Energetycznego. Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? Jakie inwestycje w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii możemy wdrożyć przy wsparciu programu? Na pytania odpowiada Magdalena Żelichowska – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera 23.02.2021

W programie o katastrofalnej powodzi, która wydarzyła się na początku miesiąca w indyjskiej części Himalajów, a która spowodowała ogromne zniszczenia. Jak zmiany klimatyczne wpływają na topnienie lodowców? Rozmawiamy z dr Jakubem Małeckim, glacjologiem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W Ekosferze zapraszamy na szkolenia dotyczące segregacji odpadów organizowane przez GOAP, a w Ekomonitorze sprawdzamy, gdzie odkryto nowy gatunek czarno-pomarańczowego nietoperza.

Ekosfera – 16.02.2021

Jakie przygody czekają na fotografów przyrody i jak fotografować, by nikomu nie przeszkadzać? O czym trzeba pamiętać, wybierając się na łono natury z aparatem? O tym mówią fotografowie: Łukasz Łukasik i Magdalena Sarat, którzy napisali książkę „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?” Sprawdzamy również, gdzie wyrzucić długopisy i flamastry, a w Ekomonitorze dowiemy się, w których amerykańskich miastach jest najbardziej nieprzewidywalna pogoda.

Ekosfera – 9.02.2021

Zima za oknem, a na drogach i chodnikach śnieg i lód, a oprócz nich – sól drogowa. Dlaczego jej używamy i jakie wiążą się z tym zagrożenia? Jaki ma wpływ na środowisko? Odpowiada Agata Kaniewska z ZDM w Poznaniu. W programie również o tym, gdzie wyrzucić zużyte igły i strzykawki, a w Ekomonitorze sprawdzamy, który kraj jest uważany za centrum międzynarodowego nielegalnego handlu sokołami.”

Ekosfera – 2.02.2021

W Ekosferze mówimy o papugarniach. Co to są za miejsca, dlaczego są unikalne w skali świata i czy w ogóle powinny istnieć? W Zakątku Śmieciowym sprawdzimy, co zrobić z pieluchami, a w Ekomonitorze dowiemy się, jakie nowe gatunki zwierząt odkryto w zeszłym roku.

Ekosfera – 26.01.2021

W programie mówimy o diecie zero waste. Na czym polega taki sposób odżywiania i czy wymaga od nas jakichś specjalnych umiejętności? Jak konstruować swój jadłospis tak, by wykorzystywać mądrze swoje zapasy? Gościem jest dietetyk Marzena Kasprzak – Jóźwiak w rozmowie z Krzysztofem Grządzielskim. Sprawdzamy również o ile zwiększają się kary za śmiecenie na ulicy, a w Ekomonitorze mówimy o przełomowym wyroku sądu we Francji dotyczącym smogu.

Ekosfera – 19.01.2021

Jakie konkursy przygotowali Caritas Laudato Si oraz Związek Międzygminny GOAP z okazji Dnia Babci i Dziadka? W Ekosferze również o programie wymiany pieców Kawka Bis. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie wyrzucić odpady po remoncie, a w Ekomonitorze między innymi o tym, które dzikie zwierzęta komunikują się międzygatunkowo.

Ekosfera – 12.01.2021

W programie o postanowieniach noworocznych, które możemy podjąć na rzecz środowiska, zwłaszcza w kontekście kupowania nowych ubrań. Jak zbudować etyczną szafę? O to pytamy Magdalenę Nowak prowadzącą stronę EkoPolska. Sprawdzamy też, gdzie powinniśmy wyrzucić leki, a gdzie opakowania po lekach, zaś w Ekomonitorze wybieramy się do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał najnowszy park narodowy.

Ekosfera – 5.01.2021

W pierwszym noworocznym programie panuje zimowy nastrój, a to za sprawą wyprawy na Antarktydę, gdzie poznańskie firmy budują nową stację badawczo-naukową. Będzie również zielono, a to za sprawą projektu zielonych słupów przystankowych, które mają stanąć w centrum Poznania. W Ekomonitorze zaś sprawdzamy, jak australijscy fryzjerzy robią kompost z obciętych włosów.

Ekosfera – 29.12. 2020

W tym odcinku mówimy o zjawisku wolonturystyki. Czym jest i dlaczego może stanowić zagrożenie? O tym rozmawiamy z gościem, Alicją Kosińską z projektu Zanim Pomożesz z Fundacji Go and Act. W programie również o innowacyjnych ławkach prosto z Kielc, a w Ekomonitorze sprawdzamy, które państwo stało się rajem dla producentów awokado.

Ekosfera – 22.12.2020

W przedświątecznej Ekosferze o karpiach i o procederze ich niehumanitarnej sprzedaży. Gościem w programie jest Barbara Niedźwiedzka, autorka strony opowiedzzwierze.pl. Sprawdzimy również, gdzie wyrzucić zepsute ozdoby świąteczne, a w Ekomonitorze dowiemy się, gdzie powstała pierwsza w historii mapa globalnej bioróżnorodności pszczół.

Ekosfera – 15.12.2020

Jak przygotować się do świąt, by nie marnować żywności? Czym jest furoshiki i jaki ma związek z prezentami? W programie również o skrzydłach pewnego motyla, które działają jak pryzmaty.

Ekosfera – 8.12.2020

Gra planszowa, ekoworeczki i nauka ochrony środowiska razem z Kubusiem Puchatkiem – to projekty zwycięzców piątej edycji konkursu ‚Nasz pomysł na ochronę środowiska. O tym konkursie, o pomyśle na „rozjechanie szkodliwych emisji rowerem”, a także o pierwszym dopuszczonym do sprzedaży mięsie wyprodukowanym nie w wyniku uboju, a wyhodowanym w laboratorium mówimy w Ekosferze.

Ekosfera – 1.12.2020

W programie rozmawiamy o Living Planet Report 2020 – analizie stanu środowiska naturalnego. Według jego wyników średnia liczebność populacji kręgowców od 1970 roku spadła o 68%. O tym, jakie gatunki są szczególnie zagrożone i jakie są przyczyny tego zjawiska rozmawiamy z Katarzyną Karpą-Świderek, rzeczniczką prasową WWF Polska. W tym odcinku mówimy również o cyklu „Dwugłos Nauki”, a w Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, do jakiego kosza wyrzucić zużyte ręczniki papierowe.

Czyste Powietrze

O programie, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany starych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowoczesne źródła, które spełniają najwyższe normy dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych rozmawiamy z gościem, doradcą energetycznym Maciejem Kołowskim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Słoneczne Dachy

W tym odcinku mowa jest o programie Słoneczne Dachy, który polega na wsparciu w formie niskooprocentowanych pożyczek z częściowym umorzeniem budowy odnawialnych źródeł energii ze szczególnym naciskiem na instalacje fotowoltaiczne służące potrzebom wspólnym budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Obejmuje on też termomodernizację takich obiektów. O programie rozmawiamy z gościem, doradcą energetycznym Łukaszem Dranikowskim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Projekt Doradztwa Energetycznego

W tej audycji usłyszycie o Projekcie Doradztwa Energetycznego. Na czym polega ten projekt i kto może z niego skorzystać? W jakich sprawach pomogą nam doradcy energetyczni? Kim jest Gminny Energetyk i jak można nim zostać? Na te pytania odpowiada Magdalena Żelichowska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Jak oszczędzać energię, a tym samym środowisko?

W programie mówiliśmy o tematyce oszczędzania energii. Którędy energia najczęściej nam ucieka? Jak oszczędzać energię w pracy, a jak w domu? O sposobach oszczędzania energii na co dzień mówi Kinga Świtalska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Programy finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej

Jakie programy oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie OZE i EE? Czym są odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna? Jakie są formy pomocy? Kto może zostać beneficjentem tych programów? Na te pytania odpowiada Marcin Lis, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Nasadzenia drzew i krzewów w aglomeracji miejskiej

Jaką rolę pełnią zadrzewienia i zakrzewienia w aglomeracjach miejskich? Jakie są możliwości dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz przedsięwzięć związanych z ochroną starodrzewia, nasadzeniem drzew i krzewów, tworzeniu ścieżek edukacyjnych i ogrodów dydaktycznych? Kto może starać się o takie dofinansowanie i jak wypełnić wniosek o dotacje? Odpowiada Julia Świokła – pracownik działu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Mechanizm finansowania ochrony środowiska

Jakie zadania spełnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu jako jeden z instrumentów finansowania ochrony środowiska? Na jakiej podstawie udzielane jest takie dofinansowanie? Jakie są prowadzone obecnie nabory wniosków? Na te pytania odpowiada Paweł Stanek – pracownik w zakresie obsługi projektów inwestycyjnych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenterka

Alicja Dec