Ekosfera

Na antenie: każdy wtorek o 19.20

Audycja poświęcona ekologii.

Podczas programu poruszane są tematy nowoczesnych ekologicznych rozwiązań, dbałości o środowisko, zachodzących zmian klimatycznych, ograniczania użycia plastiku, energetyki, zanieczyszczenia powietrza oraz stanu otaczającej przyrody. Zaglądamy również na wydarzenia związane z ekologią i informujemy o podejmowanych działaniach na rzecz bycia #eko.

Ekosfera – 6.09.2022. Program Ciepłe Mieszkanie

Tematem audycji był Program Ciepłe Mieszkanie. Na czym polega ten program? Kto może z niego skorzystać? Co jest objęte zakresem finansowania i jakie środki możemy otrzymać? Jak przebiega proces ubiegania się o przyznanie dofinansowania? Na te pytania odpowiedziała Daria Mroskowiak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 2.08.2022. Czyste Powietrze Plus

W audycji mówimy o rozpoczętym naborze do programu Czyste Powietrze Plus. Na czym polega ten program? Kto może z niego skorzystać? Jakie należy spełnić warunki? W jaki sposób złożyć wniosek? Jakie przedsięwzięcia kwalifikują się do Programu Czyste Powietrze Plus oraz jaki jest termin realizacji? Na te pytania odpowiada Paulina Szymańska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 5.07.2022. Unieszkodliwianie odpadów

W tym odcinku przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące naboru wniosków w Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z unieszkodliwianiem odpadów. Na co dokładnie można otrzymać pożyczkę lub dotację? Kto i jak może złożyć wniosek? Jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania? Na te i inne pytania odpowie Anna Romanowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 31.05.2022. OZE i elektromobilność

W programie przedstawimy podstawowe informacje dotyczące naboru wniosków w Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z odnawialnymi źródłami energii i elektromobilnością. Do kogo jest kierowany nabór i kto może być beneficjentem? Jaka jest forma wniosku i termin składania wniosków? Jak wysokie dofinansowanie możemy uzyskać? Co zalicza się do kosztów kwalifikowanych? Na pytania odpowiada Paweł Stanek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 10.05.2022. Bioróżnorodność i edukacja ekologiczna

W programie rozmawiamy o edukacji ekologicznej i bioróżnorodności. Jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wspiera działania związane z edukacją ekologiczną i bioróżnorodnością? Jaki rodzaj przedsięwzięć Fundusz może sfinansować? Jaka jest wysokość dofinansowywania i kto może się o nie ubiegać? Na pytania odpowiada Julia Świokła – Chmielewska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 26.04.2022. Geotermia
W programie porozmawiamy o energii geotermalnej. Czy w województwie wielkopolskim są odpowiednie warunki do realizacji przedsięwzięć z zakresu geotermii? Czy instalacje wykorzystujące energię geotermalną są korzystnym i efektywnym systemem ogrzewania? Jakie projekty można zrealizować w ramach prowadzonych przez WFOŚiGW naborów? Na pytania odpowiada Paulina Palicka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 12.04.2022. Agroenergia

Rozmawiamy o programie, którego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Kto może skorzystać z programu? Jak wysokie dofinansowanie możemy uzyskać? Czy możemy sfinansować kilka instalacji w ramach jednego wniosku? Na te i inne pytania odpowie Anna Romanowska z Działu Ochrony Powietrza, Powierzchni Ziemi i Gospodarki Wodnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 29.03.2022. Program Czyste Powietrze

Rozmawiamy o programie, który ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Na czym on polega? Kto może skorzystać z programu? Jaka jest wysokość dofinansowania w programie? Jak długo trwa rozpatrywanie wniosku? Na te pytania odpowiada Marianna Kortus, Starszy Inspektor Działu Programu Czyste Powietrze w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerem audycji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ekosfera – 11.01.2022. Jak zobaczyć ptaka?

Zaglądamy do świata ptaków razem z przyrodnikiem Jackiem Karczewskim. O tym, jak je dostrzec, dowiemy się w jego książce „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie wyrzucić pinezki, a w Ekomonitorze mówimy o baterii, którą można rozciągnąć i wyprać.

Ekosfera 4.01.2022. Ekologiczne postanowienia noworoczne

W pierwszym programie w 2022 roku mówimy o postanowieniach noworocznych. Gościem jest Eliza Sobczuk, autorka bloga Pokolenie Zero Waste, podejmująca tematy recyklingu, minimalizmu, odpowiedzialnej mody, zmian klimatu i nurtu zero waste. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić karmę dla psów i opakowanie po niej, a w Ekomonitorze wybierzemy się do Kanady, gdzie płynie najczystsza woda na świecie.

Ekosfera – 28.12.2021. Transformacja energetyczna Niemiec i Polski

Kiedy możemy powiedzieć o początkach transformacji energetycznej w Niemczech? Jak przebiegała ona na przestrzeni lat? Jakie są plany i prognozy na przyszłość? I czy da się porównać transformację energetyczną Polski i Niemiec? Gościem programu jest Jakub Wiech – prawnik, dziennikarz i publicysta, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24, który w swojej pracy zajmuje się zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i informacyjnego. W 2019 roku opublikował książkę pt. „Energiewende. Nowe niemieckie imperium”, w której opisał strategię energetyczną Niemiec.

Ekosfera – 21.12.2021. Żywa czy sztuczna choinka?

Jakie zalety i wady mają żywe choinki? Lepiej wybrać tę żywą czy sztuczną? O tym porozmawiamy z naszym gościem Tomaszem Maćkowiakiem – rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić pieluchy, a w Ekomonitorze zajrzymy do na holenderską linię brzegową, gdzie wkrótce poziom morza może się zwiększyć.

Ekosfera – 14.12.2021. Ekologiczne prezenty

Tematem programu są ekologiczne prezenty, o których rozmawiamy z Małgorzatą Zawilską – Rospędek, prowadzącą stronę „Inżynier w zielonych okularach”. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić czajnik, a w Ekomonitorze zajrzymy na wybrzeża kraju, gdzie żyje najwięcej niedźwiedzi polarnych.

Ekosfera – 7.12.2021. Black Friday i świąteczna odzież

Za nami Black Friday, przed nami świąteczny szał zakupów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jakie taktyki stosują na nas producenci, byśmy kupili jak najwięcej? Na czym polega fenomen świątecznej odzieży? Jak działa mechanizm zwrotów ubrań i… dlaczego właściwie nie działa? O eko podejściu do zakupów, w tym ubraniowych, rozmawiamy z Agnieszką Wąsowską z Fashion Revolution Poland. W Zakątku Śmieciowym sprawdzimy, gdzie wyrzucić karton po mleku, a w Ekomonitorze zajrzymy do Kenii, która zmaga się z niedoborem wody.

Ekosfera – 30.11.2021. Tydzień bez futra

25 listopada obchodzony jest Dzień bez futra. Z tej okazji Stowarzyszenie Otwarte Klatki organizuje Tydzień bez Futra, o którym rozmawiamy z Martą Korzeniak. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, co zrobić ze zużytymi płytami CD, a w Ekomonitorze dowiemy się, dlaczego projekt o nazwie Wielki Zielony Mur nie odniósł sukcesu.

Ekosfera – 23.11.2021. Podsumowanie COP26

W programie mowa o zakończonym szczycie COP26. Co udało się ustalić w trakcie konferencji klimatycznej? Czy możemy mówić o sukcesie? Czy uda się zahamować wzrost globalnej średniej temperatury? Czy państwa będą konsekwentnie i skutecznie działać na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych? O tym rozmawiamy z Katarzyną Karpą-Świderek z WWF Polska. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie wyrzucić długopisy, a w Ekomonitorze mówimy o recyklingu szkła.

Ekosfera – 16.11.2021. Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień Ubogich. Jak możemy pomagać potrzebującym i dzielić się tym co mamy, również z punktu widzenia ekologii? Rozmawiamy ze specjalistą ds. komunikacji w Caritas Laudato Si, Dominiką Chylewską. Zajrzymy również na poznańskie Rataje, gdzie pojawiły się innowacyjne urządzenia do odzysku ciepła. W Zakątku Śmieciowym zastanawiamy się, co zrobić ze styropianem, a w Ekomonitorze sprawdzamy, czy da się zrobić baterię z cementu.

Ekosfera – 9.11.2021. Przegląd Filmów Klimatycznych

W programie mówimy o trwającym w Glasgow szczycie klimatycznym oraz o Przeglądzie Filmów Klimatycznych, który mu towarzyszy. Rozmawiamy ze Stephenem Steele – pierwszym Sekretarzem i Szefem Działu Ekonomicznego w Ambasadzie Brytyjskiej. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, co zrobić ze starymi farbami, a w Ekomonitorze wybieramy się na dryfujące żywe wyspy na oceanie.

Ekosfera – 2.11.2021. System kaucyjny w Polsce

Czy w Polsce powstanie system kaucyjny? Z jakimi wyzwaniami będą musieli poradzić sobie twórcy systemu? Czy Polacy chcą takiego rozwiązania? Rozmawiamy z Piotrem Barczakiem z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie powinniśmy wyrzucić butelki, a w Ekomonitorze sprawdzimy, które zwierzęta wykazują inżynieryjne umiejętności.

Ekosfera – 26.10.2021. Mniej śmieci – więcej pamięci

Czy można ekologicznie podejść do uroczystości Wszystkich Świętych? Caritas Laudato Si organizuje po raz kolejny akcję „Mniej śmieci – więcej pamięci”, o której rozmawiamy z animatorem diecezjalnym Andrzejem Grupą. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, do jakich koszy wyrzucić odpady powstające na cmentarzu. W Ekomonitorze mówimy o tym, jak w Korei Południowej przetwarzana jest wyrzucana żywność.

Ekosfera – 19.10.2021. Początek sezonu smogowego?

W programie sprawdzamy stan powietrza w Poznaniu razem ze strażnikami Ekopatrolu. Wybieramy się również na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO. Dowiemy się także, gdzie powinny trafić zużyte buty, a w Ekomonitorze zajrzymy na nietkniętą przez człowieka wyspę na Morzu Karaibskim.

Ekosfera – 12.10.2021. Ciuch za ciuch

W programie rozmawiamy z Anną Bartosz-Kosmalą z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna o akcji „Ciuch za ciuch”. Sprawdzamy również, w jakim stopniu w Wielkopolsce marnujemy żywność. W Zakątku Śmieciowym robimy porządki w domowym ogrodzie, a w Ekomonitorze mówimy o zrobotyzowanych deskach surfingowych.

Ekosfera – 5.10.2021. Projekt Doradztwa Energetycznego

Czym jest projekt doradztwa energetycznego? Jakie działania w tym roku wykonywali doradcy energetyczni? Jakie programy oferuje Fundusz dla osób fizycznych? Na czym polega Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków? Na pytania odpowiada Magdalena Żelichowska – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 28.09.2021. Czas dla Stworzenia

W programie o Czasie dla Stworzenia i Niedzieli św. Franciszka. Rozmawiamy z animatorem diecezjalnym Caritas Laudato Si, Andrzejem Grupą. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, co zrobić z odpadami po remoncie, a w Ekomonitorze mówimy o biodegradowalnym materiale na bazie odpadów rybnych.

Ekosfera – 21.09.2021. Traktat roślinny

W programie mówimy o Traktacie roślinnym. Jakie są jego założenia? O to pytamy Szymona Bujalskiego, dziennikarza dla klimatu, który na co dzień edukuje w internecie o ekologii i zmianach klimatycznych. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, co zrobić z gumkami recepturkami, a w Ekomonitorze zaglądamy do Kenii, gdzie pojawią się słonie przetransportowane z Wielkiej Brytanii.

Ekosfera – 14.09.2021. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W audycji o programie usuwania azbestu w Poznaniu. Zapraszamy również na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Poznaniu i gminie Czerwonak. W Ekomonitorze zaglądamy do Wielkiej Brytanii, gdzie na wolność wypuszczono bobry.

Ekosfera – 7.09.2021

W programie rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii w gospodarce komunalnej. W jakich obiektach warto wykorzystywać odnawialne źródła energii? Gdzie sprawdzą się one najlepiej? Jakie projekty przedstawiają wnioskodawcy na terenie Wielkopolski? Na pytania odpowiada Marcin Lis – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 24.08.2021

Czym jest fotowoltaika? Jakie mamy rodzaje instalacji fotowoltaicznych? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Jak dobrać instalację do swojego domu, czym się kierować? O tym rozmawiamy z Łukaszem Olejarczykiem z GetFree Fotowoltaika Suchy Las.

Ekosfera – 17.08.2021

W programie mówimy o najnowszym raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu z profesorem Bogdanem Chojnickim z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Sprawdzamy również, które odpady szklane rzeczywiście wyrzucamy do pojemnika na szkło, a w Ekomonitorze dowiemy się, na czym polega echolokacja nietoperzy.

Ekosfera – 10.08.2021

W programie mówimy o projekcie Elektryczne Śmieci, do którego dołączył Związek Międzygminny GOAP, a który umożliwia mieszkańcom bezpłatne oddawanie elektrośmieci.  W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić tusze i tonery do drukarek, a w Ekomonitorze wybieramy się do Afryki w poszukiwaniu odnawialnych źródeł energii.

Ekosfera – 3.08.2021

Na czym polega termomodernizacja budynku? Jakiego rodzaju dofinansowanie na te inwestycje możemy otrzymać z WFOŚiGW? Czym jest audyt energetyczny? Na pytania odpowiada Marek Korcz – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.


Ekosfera – 06.07.2021

W programie mówimy o uchwałach antysmogowych i powinnościach z nich wynikających. Mowa jest również o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – nowym obowiązku dla właścicieli i zarządców budynków. Na pytania odpowiada Kinga Świtalska – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 29.06.2021

W programie podejmujemy temat ostatniej nawałnicy, która przeszła przez Poznań i wyrządziła sporo szkód. Rozmawiamy z prof. Bogdanem Chojnickim z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić odpady po malowaniu mieszkania, a w Ekomonitorze mówimy o cofającym się lodowcu na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga.

Ekosfera – 22.06.2021

Ten odcinek zdominował psi temat – osiem wyszkolonych psów przewodników trafiło do osób potrzebujących. Labradory przygotowała Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik, która zajmuje się wychowywaniem, szkoleniem i nieodpłatnym przekazywaniem psów.  Zwierzęta pomagają swoim opiekunom bezpiecznie poruszać się po mieście, zwiększają też ich niezależność. W Zakątku Śmieciowym sprawdzimy, co zrobić z płytami i kasetami, a w Ekomonitorze zajrzymy do farm miejskich w Singapurze.

Ekosfera – 15.06.2021

W programie kontynuujemy wątek krytyki rozwoju w rozmowie z dr hab. Bogumiłą Lisocką-Jaegermann. U progu wakacji zastanawiamy się też, gdzie wyrzucić opakowania po lodach, a w Ekomonitorze sprawdzamy, jakie polityczne skutki może mieć zjawisko topnienia lodu.

Ekosfera – 8.06.2021

Czy rozwój może być nieskończony? I czy w obecnej formie pozwala żyć w harmonii ludziom, zwierzętom i całemu środowisku? Krytyczne spojrzenie na to zagadnienie zawarła dr hab. Bogumiła Lisocka – Jaegermann w swoim artykule „Krytyka rozwoju”. Sprawdzamy również, jaki konkurs przygotował Urząd Miasta Poznania, a w Ekomonitorze dowiemy się, co ułatwia popełnianie przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie.

Ekosfera – 01.06.2021

Rozwój fotowoltaiki w Polsce – stan aktualny i perspektywy. Rozmawiamy o tym, jaka jest strategia państwa w obszarze fotowoltaiki; jakie są założenia polityki energetycznej Polski do 2040 roku? Jak prezentuje się rozwój fotowoltaiki w Polsce w ostatnich latach? Jakie są prognozy na przyszłość? Na pytania odpowiada Łukasz Dranikowski – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 25.05.2021

W programie mówimy o zakończonym Tygodniu Laudato Si. Jakie inicjatywy miały miejsce z okazji kolejnej rocznicy publikacji encykliki? O tym rozmawiam z Andrzejem Grupą, animatorem Caritas Laudato Si. O powstaniu Ludzielni rozmawiam z Joanną Horecką z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubonieczku. W Ekosferze również o tym, gdzie wyrzucić torebki po herbacie, a w Ekomonitorze sprawdzimy, jak szkodliwe jest zjawisko trałowania dennego. Zapraszam, AD.

Ekosfera – 18.05.2021

W programie mówimy o ostrzegawczych znakach drogowych ze zwierzętami w roli głównej. Gościem jest jeden z autorów artykułu „On the origin of species on road warning signs: A global perspective”, prof. dr hab. Piotr Tryjanowski – kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, co zrobić z odpadami po grillowaniu, a w Ekomonitorze o tym, jaki procent światowej energii elektrycznej wytwarzają elektrownie jądrowe.

Ekosfera – 11.05.2021

Dlaczego mamy tyle butelek i plastikowych opakowań w naszym otoczeniu, w tym parkach i lasach? Czy rozwiązaniem może być system kaucyjny, który pozwoliłby na oddawanie butelek w każdym miejscu w kraju? O akcji „Kaucja wraca” rozmawiamy z Patrycją Kitą i Filipem Piotrowskim z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. W Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, gdzie wyrzucić formy do pieczenia, a w Ekomonitorze mówimy o tym, czy samochody elektryczne są szkodliwe dla środowiska.

Ekosfera – 04.05.2021

W programie mówimy o budownictwie szkieletowym. Na czym polega i czy jest ekologiczne? Mówimy również o tym, jak dobrać odpowiednią fotowoltaikę i firmę realizującą takie zadania dla swojego domu. Na pytania odpowiada Maciej Kołowski – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 27.04.2021

W programie rozmawiamy o książce, która mówi o zmniejszaniu się bioróżnorodności na Ziemi: „Życie na naszej planecie – moja historia, wasza przyszłość”, której autorem jest David Attenborough – najbardziej znany twórca filmów przyrodniczych w Wielkiej Brytanii. Zajrzymy też do zakątka śmieciowego, gdzie spróbujemy wyrzucić opakowanie po mięsie, a w Ekomonitorze sprawdzamy, czy można wykorzystać panele fotowoltaiczne w przestrzeni kosmicznej.

Ekosfera – 20.04.2021

Jakie akcje organizowane są z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi? O akcji „Czuwam! dla Ziemi” rozmawiamy z harcmistrz Agatą Erhardt – Wojciechowską, zachęcamy również do wzięciu udziału w konkursie organizowanym przez GOAP „Działaj EKOlogicznie”. Sprawdzamy również, gdzie powinny trafić zużyte butelki po oleju, a w Ekomonitorze mówimy, jak pomarańcze można zamienić w energię elektryczną.

Ekosfera – 13.04.2021

W programie mówimy o nowych uchwałach, które zostały przyjęte przez Radę Miasta Poznania. Czego dotyczą i co to oznacza dla Poznaniaków? Sprawdzamy również co zrobić z zużytymi kopertami, a w Ekomonitorze zajrzymy do kraju, który zakazał importu oleju palmowego i tworzenia nowych plantacji na swoich ziemiach.

Ekosfera – 6.04.2021

Na czym polega Program Czyste Powietrze? Jak złożyć wniosek i kiedy najlepiej to zrobić? Co możemy sfinansować w ramach Programu? Na pytania odpowiada Marcin Lis – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera – 30.03.2021

Jak przebiega jej uprawa kawy i czy jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego? O to pytamy Elizę Sobczuk prowadzącą bloga Pokolenie Zero Waste. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie powinny trafić rybie ości, a w Ekomonitorze sprawdzamy, kto wierci półkilometrowe otwory w wygasłym wulkanie.

Ekosfera – 23.03.2021

Czy da się połączyć rekolekcje z ekologią? O rekolekcjach „Troska jest boska” rozmawiam z ojcem Cordianem Szwarcem, animatorem krajowym projektu Laudato Si. Opowiadamy też z Magdaleną Kadziak o akcji „Bóg daje życie – smog je odbiera”, której autorami są Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska wraz z Polskim Alarmem Smogowym. Sprawdzamy również sytuację hydrologiczną na świecie.

Ekosfera16.03.2021

Czujemy zbliżającą się wiosnę, a to za sprawą ekologicznej inicjatywy „Akcja czysty las”, o której opowiada jej inicjatorka, projektantka Kaja Gościniak. Zachęcamy również mieszkańców Poznania do odmiany swoich podwórek i mówimy o ogrodach miododajnych, które powstaną na Cytadeli. W Zakątku Śmieciowym informujemy, gdzie wyrzucić zużyte opony zimowe, a w Ekomonitorze sprawdzimy stan mokradeł w Europie i na świecie.

Ekosfera – 9.03.2021

W programie mówimy o tym, jaki wpływ na środowisko ma korzystanie z Internetu. Pytamy o to Elizę Sobczuk prowadzącą bloga Pokolenie Zero Waste. Sprawdzamy również, co można wiosną zrobić z rolkami po papierze toaletowym, a w Ekomonitorze dowiadujemy się, jaki gatunek podwodnej trawy morskiej oczyszcza wody morskie z odpadów z tworzyw sztucznych.

Ekosfera 02.03.2021

W programie mówimy o Projekcie Doradztwa Energetycznego. Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? Jakie inwestycje w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii możemy wdrożyć przy wsparciu programu? Na pytania odpowiada Magdalena Żelichowska – doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”.

Ekosfera 23.02.2021

W programie o katastrofalnej powodzi, która wydarzyła się na początku miesiąca w indyjskiej części Himalajów, a która spowodowała ogromne zniszczenia. Jak zmiany klimatyczne wpływają na topnienie lodowców? Rozmawiamy z dr Jakubem Małeckim, glacjologiem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W Ekosferze zapraszamy na szkolenia dotyczące segregacji odpadów organizowane przez GOAP, a w Ekomonitorze sprawdzamy, gdzie odkryto nowy gatunek czarno-pomarańczowego nietoperza.

Ekosfera – 16.02.2021

Jakie przygody czekają na fotografów przyrody i jak fotografować, by nikomu nie przeszkadzać? O czym trzeba pamiętać, wybierając się na łono natury z aparatem? O tym mówią fotografowie: Łukasz Łukasik i Magdalena Sarat, którzy napisali książkę „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?” Sprawdzamy również, gdzie wyrzucić długopisy i flamastry, a w Ekomonitorze dowiemy się, w których amerykańskich miastach jest najbardziej nieprzewidywalna pogoda.

Ekosfera – 9.02.2021

Zima za oknem, a na drogach i chodnikach śnieg i lód, a oprócz nich – sól drogowa. Dlaczego jej używamy i jakie wiążą się z tym zagrożenia? Jaki ma wpływ na środowisko? Odpowiada Agata Kaniewska z ZDM w Poznaniu. W programie również o tym, gdzie wyrzucić zużyte igły i strzykawki, a w Ekomonitorze sprawdzamy, który kraj jest uważany za centrum międzynarodowego nielegalnego handlu sokołami.”

Ekosfera – 2.02.2021

W Ekosferze mówimy o papugarniach. Co to są za miejsca, dlaczego są unikalne w skali świata i czy w ogóle powinny istnieć? W Zakątku Śmieciowym sprawdzimy, co zrobić z pieluchami, a w Ekomonitorze dowiemy się, jakie nowe gatunki zwierząt odkryto w zeszłym roku.

Ekosfera – 26.01.2021

W programie mówimy o diecie zero waste. Na czym polega taki sposób odżywiania i czy wymaga od nas jakichś specjalnych umiejętności? Jak konstruować swój jadłospis tak, by wykorzystywać mądrze swoje zapasy? Gościem jest dietetyk Marzena Kasprzak – Jóźwiak w rozmowie z Krzysztofem Grządzielskim. Sprawdzamy również o ile zwiększają się kary za śmiecenie na ulicy, a w Ekomonitorze mówimy o przełomowym wyroku sądu we Francji dotyczącym smogu.

Ekosfera – 19.01.2021

Jakie konkursy przygotowali Caritas Laudato Si oraz Związek Międzygminny GOAP z okazji Dnia Babci i Dziadka? W Ekosferze również o programie wymiany pieców Kawka Bis. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie wyrzucić odpady po remoncie, a w Ekomonitorze między innymi o tym, które dzikie zwierzęta komunikują się międzygatunkowo.

Ekosfera – 12.01.2021

W programie o postanowieniach noworocznych, które możemy podjąć na rzecz środowiska, zwłaszcza w kontekście kupowania nowych ubrań. Jak zbudować etyczną szafę? O to pytamy Magdalenę Nowak prowadzącą stronę EkoPolska. Sprawdzamy też, gdzie powinniśmy wyrzucić leki, a gdzie opakowania po lekach, zaś w Ekomonitorze wybieramy się do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał najnowszy park narodowy.

Ekosfera – 5.01.2021

W pierwszym noworocznym programie panuje zimowy nastrój, a to za sprawą wyprawy na Antarktydę, gdzie poznańskie firmy budują nową stację badawczo-naukową. Będzie również zielono, a to za sprawą projektu zielonych słupów przystankowych, które mają stanąć w centrum Poznania. W Ekomonitorze zaś sprawdzamy, jak australijscy fryzjerzy robią kompost z obciętych włosów.

Ekosfera – 29.12. 2020

W tym odcinku mówimy o zjawisku wolonturystyki. Czym jest i dlaczego może stanowić zagrożenie? O tym rozmawiamy z gościem, Alicją Kosińską z projektu Zanim Pomożesz z Fundacji Go and Act. W programie również o innowacyjnych ławkach prosto z Kielc, a w Ekomonitorze sprawdzamy, które państwo stało się rajem dla producentów awokado.

Ekosfera – 22.12.2020

W przedświątecznej Ekosferze o karpiach i o procederze ich niehumanitarnej sprzedaży. Gościem w programie jest Barbara Niedźwiedzka, autorka strony opowiedzzwierze.pl. Sprawdzimy również, gdzie wyrzucić zepsute ozdoby świąteczne, a w Ekomonitorze dowiemy się, gdzie powstała pierwsza w historii mapa globalnej bioróżnorodności pszczół.

Ekosfera – 15.12.2020

Jak przygotować się do świąt, by nie marnować żywności? Czym jest furoshiki i jaki ma związek z prezentami? W programie również o skrzydłach pewnego motyla, które działają jak pryzmaty.

Ekosfera – 8.12.2020

Gra planszowa, ekoworeczki i nauka ochrony środowiska razem z Kubusiem Puchatkiem – to projekty zwycięzców piątej edycji konkursu ‚Nasz pomysł na ochronę środowiska. O tym konkursie, o pomyśle na „rozjechanie szkodliwych emisji rowerem”, a także o pierwszym dopuszczonym do sprzedaży mięsie wyprodukowanym nie w wyniku uboju, a wyhodowanym w laboratorium mówimy w Ekosferze.

Ekosfera – 1.12.2020

W programie rozmawiamy o Living Planet Report 2020 – analizie stanu środowiska naturalnego. Według jego wyników średnia liczebność populacji kręgowców od 1970 roku spadła o 68%. O tym, jakie gatunki są szczególnie zagrożone i jakie są przyczyny tego zjawiska rozmawiamy z Katarzyną Karpą-Świderek, rzeczniczką prasową WWF Polska. W tym odcinku mówimy również o cyklu „Dwugłos Nauki”, a w Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, do jakiego kosza wyrzucić zużyte ręczniki papierowe.

Czyste Powietrze

O programie, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany starych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowoczesne źródła, które spełniają najwyższe normy dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych rozmawiamy z gościem, doradcą energetycznym Maciejem Kołowskim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Słoneczne Dachy

W tym odcinku mowa jest o programie Słoneczne Dachy, który polega na wsparciu w formie niskooprocentowanych pożyczek z częściowym umorzeniem budowy odnawialnych źródeł energii ze szczególnym naciskiem na instalacje fotowoltaiczne służące potrzebom wspólnym budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Obejmuje on też termomodernizację takich obiektów. O programie rozmawiamy z gościem, doradcą energetycznym Łukaszem Dranikowskim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Projekt Doradztwa Energetycznego

W tej audycji usłyszycie o Projekcie Doradztwa Energetycznego. Na czym polega ten projekt i kto może z niego skorzystać? W jakich sprawach pomogą nam doradcy energetyczni? Kim jest Gminny Energetyk i jak można nim zostać? Na te pytania odpowiada Magdalena Żelichowska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Jak oszczędzać energię, a tym samym środowisko?

W programie mówiliśmy o tematyce oszczędzania energii. Którędy energia najczęściej nam ucieka? Jak oszczędzać energię w pracy, a jak w domu? O sposobach oszczędzania energii na co dzień mówi Kinga Świtalska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Programy finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej

Jakie programy oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie OZE i EE? Czym są odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna? Jakie są formy pomocy? Kto może zostać beneficjentem tych programów? Na te pytania odpowiada Marcin Lis, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Nasadzenia drzew i krzewów w aglomeracji miejskiej

Jaką rolę pełnią zadrzewienia i zakrzewienia w aglomeracjach miejskich? Jakie są możliwości dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz przedsięwzięć związanych z ochroną starodrzewia, nasadzeniem drzew i krzewów, tworzeniu ścieżek edukacyjnych i ogrodów dydaktycznych? Kto może starać się o takie dofinansowanie i jak wypełnić wniosek o dotacje? Odpowiada Julia Świokła – pracownik działu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Mechanizm finansowania ochrony środowiska

Jakie zadania spełnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu jako jeden z instrumentów finansowania ochrony środowiska? Na jakiej podstawie udzielane jest takie dofinansowanie? Jakie są prowadzone obecnie nabory wniosków? Na te pytania odpowiada Paweł Stanek – pracownik w zakresie obsługi projektów inwestycyjnych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenter

Alicja Dec