Książki na weekend

Na antenie: audycja archiwalna

Audycja archiwalna

Książki dobre na weekend, ale nie tylko! Do poduszki, do kawy, na wolną chwilę. Ciekawe propozycje z rynku wydawniczego. Rozmowy o książkach dotykających najróżniejszej tematyki. Wywiady z autorami i konkursy książkowe dla słuchaczy.

Zaprasza Alicja Dec

Dimitris Xygalatas – „Rytuały. Pozornie bezsensowne czynności, które nadają życiu sens” (Wydawnictwo Poznańskie)

Rytuały to najstarsze i zarazem najbardziej zagadkowe zachowania w dziejach ludzkiej kultury. W dodatku pełne paradoksów! Ludzie przywiązują do nich ogromną wagę, ale nie potrafią wyjaśnić, dlaczego są takie ważne. Klątwy, zaklęcia, tajemnicze gesty i znaki – te pozornie bezsensowne zachowania przenikają historię właściwie każdej społeczności. Zanim ludzie zaczęli uprawiać ziemię, gromadzili się, by odprawiać skomplikowane ceremonie. Rytuały w niezmienionej postaci przetrwały przez stulecia, ale ich logika pozostaje tajemnicą. Dimitris Xygalatas prowadzi nas po królestwie ludzkich zachowań i ujawnia mechanizmy wspólne dla ludzi nawet z najodleglejszych zakątków świata.

Anna Kiedrzynek – „Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem” (Wydawnictwo Poznańskie)

Nie ma jednej schizofrenii, tak samo jak nie ma jednej depresji ani jednej choroby afektywnej dwubiegunowej. Nie ma też jednej właściwej reakcji człowieka, który towarzyszy bliskiej osobie w kryzysie, a medialne tezy o rzekomej szkodliwości leków, przemocy psychiatrii, koszmarze szpitali i samego chorowania kruszą się w konfrontacji z pojedynczymi opowieściami. O Justynie, która ratowała swojego męża przed samobójczą śmiercią. O Rafale, któremu czasami wydaje się, że jest wszechmogący. Albo o Irenie, która bez przerwy wyobrażała sobie, jak zadaje innym ból. „Opowieść o polskiej psychiatrii jest przede wszystkim historią o tym, co dzieje się z pacjentem poza murami instytucji” – pisze Anna Kiedrzynek, laureatka drugiej nagrody European Press Prize 2022, w pierwszym rozdziale swojej książki o życiu osób doświadczających chorób i zaburzeń psychicznych. Jej zaskakujące, empatyczne i odważne reportaże to lekcja rozmowy o innej psychiatrii – wolnej od taniej sensacji, skupionej na przywracaniu cierpiącym normalnego życia.

Wojciech Jędrzejewski OP – „Płomień pasji. Jak rozpalić w sobie radość, twórczość i zaangażowanie” (Wydawnictwo RTCK)

„Jeśli czujesz się wypalony i z nostalgią wspominasz czasy, gdy Twoje serce rozgrzewał żar zaangażowania… – wiedz, że ta historia nie musi się tak skończyć. A jeśli nigdy nie doświadczyłeś życia pełnego pasji – dla Ciebie też jest dobra nowina: pośrodku ludzkich dziejów pali się Ogień, do którego w każdej chwili możesz podejść, by zapalić swoją pochodnię” – tak czytamy w książce Wojciecha Jędrzejewskiego OP. To kaznodzieja, publicysta, rekolekcjonista. Współtworzy Dominikański Ośrodek Kaznodziejski. Publikował w „Więzi”, „W Drodze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przewodniku Katolickim”. Koordynuje warsztaty kaznodziejskie dla kapłanów i zajmuje się indywidualnym coachingiem kaznodziejskim. Prowadzi warsztaty czytania Pisma Świętego, które adresuje do małych grup duszpasterskich. Najnowsza książka autora jest dla wszystkich, którzy z różnych powodów utracili w swoim życiu „rozpęd”, doświadczyli wypalenia w różnych obszarach życia albo też nigdy w nic się jeszcze w pełni nie zaangażowali, w związku z czym czują się nieszczęśliwi – nie wiedzą, co to znaczy z entuzjazmem „robić to, co się kocha”.

Łukasz Drozda – „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” (Wydawnictwo Czarne)

Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie? I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”? Urbanista Łukasz Drozda analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, rozmawia ze specjalistami z tej branży, a także szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów mieszkalnictwa w naszym kraju. Kreśli przy tym krajobraz współczesnej polskiej urbanizacji – od wielkich miast, jak Warszawa, Kraków i Wrocław, po mniejsze, jak Siewierz i Żory. Pokazuje, że niewydolny system kopie dziury sam pod sobą, wciągając do nich przyszłość kolejnych pokoleń.

Szymon Opryszek – „Woda. Historia pewnego porwania” (Wydawnictwo Poznańskie)

Doszło do porwania – w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli. Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę. Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody. Książka to reportaż na jeden z najbardziej palących tematów współczesności – światowego kryzysu wodnego.

Marek Szymaniak – „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” (Wydawnictwo Czarne)

Niemal połowie z 250 średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy. Autor próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o szczerą odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej. Podczas podróży po Polsce spotyka się z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością. Szukając odpowiedzi, uważnie wsłuchuje się w głosy tych, którzy wyjechali, jak również tych, którzy pomimo ciężkiej sytuacji postanowili zostać. Z reporterską wnikliwością opisuje zastaną rzeczywistość, tworząc realistyczny portret Polski mniejszych miast i ich mieszkańców. 

Helena Merriman – „Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada: prawdziwa historia niezwykłej ucieczki pod Murem Berlińskim” (Wydawnictwo Insignis)

Lato, rok 1962. Joachim Rudolph, student, kopie tunel pod Murem Berlińskim. Po drugiej stronie – w Berlinie Wschodnim – czekają dziesiątki mężczyzn, kobiet i dzieci. Ci ludzie gotowi są zaryzykować wszystko, nawet życie, byle stamtąd uciec. Opierając się na setkach godzin wywiadów z ocalałymi i tysiącach stron dokumentów Stasi, Helena Merriman w pasjonujący sposób przedstawia historię splatającą losy genialnej grupy studentów kopiących tunel, czarującej rudowłosej kurierki, amerykańskiej sieci informacyjnej, planującej sfilmować śmiałą ucieczkę, i szpiega Stasi, który zagraża całemu przedsięwzięciu. W audycji rozmowa Bartosza Kirchnera z Katarzyną Zegadło – Gałecką.

Sylwia Izabela Schab – „Dania. Tu mieszka spokój” (Wydawnictwo Poznańskie)

W rankingach poziomu szczęścia Dania od lat nie schodzi z podium, tutaj powstało pierwsze ministerstwo środowiska. Znana z designu i architektury, niewymuszonego stylu życia, fascynującej Kopenhagi czy rowerowych autostrad, Dania kojarzona jest jako skandynawski raj. Autorka od 30 lat związana z Danią zabiera nas w podróż po meandrach kraju. Opisuje mieszkańców, zaprasza do duńskiej kuchni i w dzikie niedostępne miejsca oraz zachęca, aby samemu przekonać się, jak wygląda ten mały, ale wyjątkowy kraj po drugiej stronie Bałtyku.

Dmitry Glukhovsky – „Opowieści o ojczyźnie” (Wydawnictwo Insignis)

Gdyby Rosja była normalnym krajem, tę książkę można by umieścić na półce z fantastyką. Rzeczywistość wyprzedza jednak fikcję. A ponieważ trudno być prorokiem we własnym kraju, nic dziwnego, że w swojej ojczyźnie autor został uznany za „agenta obcego wpływu” i jest ścigany listem gończym. Dmitrij Glukhovsky to autor światowych bestsellerów Metro 2033 i Futu.re. „Opowieści o Ojczyźnie” to zbiór zaskakujących i dających do myślenia opowiadań, które pozwalają zajrzeć do wnętrza rosyjskiej duszy. O książce rozmawiamy z Tomaszem Brzozowskim, redaktorem przekładu tej książki.

Elżbieta Cherezińska – „Sydonia. Słowo się rzekło” (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Elżbieta Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? Rozmowa z Elżbietą Cherezińską, jedną z najpopularniejszych polskich pisarek, autorką, która nadała nowy wymiar powieści historycznej. Bohaterką najnowszej książki jest Sydonia von Bork, szlachcianka stracona w Szczecinie w 1620 roku w wyniku procesu o czary.

Anna Szczęsna – „Przystań nad Wisłą” (Wydawnictwo Filia)

Tamara Pawlicka ma za sobą trudne dzieciństwo. Osierocona przez matkę, odizolowana od ukochanej babci i wychowywana przez apodyktycznego ojca, dla którego najważniejsze są praca i pieniądze, nie wie, co to radość i beztroska. Podporządkowana ojcu robi wszystko, by spełnić jego oczekiwania. Po jego niespodziewanej śmierci, musi nauczyć się samodzielności. Początkowo uchyla się od podejmowania decyzji, z czasem jednak postanawia nadrobić stracone lata i odnaleźć własną drogę do szczęścia. Opuszcza Warszawę i wyrusza do tajemniczego domu położonego na skarpie. To historia o tym, jak dzieciństwo wpływa na nasze dorosłe wybory, a także o sile, która drzemie w każdym z nas i pomaga walczyć o spełnienie marzeń. Rozmawiamy z Anną Szczęsną – autorką powieści obyczajowych i opowiadań grozy.

Małgorzata Wryk – „Opowieść mojej mamy” (Wydawnictwo Znak Horyzont)

Obóz. Marsz śmierci. Rzeź Woli. Ubeckie tortury. Słowa te były wypowiadane w jej domu – szeptem lub krzykiem – odkąd pamięta. Wsiąkły w nią tak jak tusz w numerze wytatuowanym na przedramieniu matki. Małgorzata zaczyna pisać. Czas przekazać tę historię dalej. Rozmawiamy z Małgorzatą Wryk, filolożką i tłumaczką. To przedstawicielka pierwszego powojennego pokolenia. Jej matka, Wanda Serwańska-Krawiec była więźniarką kilku nazistowskich obozów, w tym Auschwitz – Birkenau. Ojciec Edward Serwański walczył w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie pracował jako badacz dziejów okupacji hitlerowskiej w Polsce.

Joanna Szelągowska – „Anioł z rubinowym sercem” (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Gdy ciszę mglistego poranka przerywa klangor żurawi, w podróż nad wschodnią granicę z drugiego końca kraju wyrusza Kazik, rowerzysta w zawadiackim kapeluszu. Pragnie zrealizować wreszcie marzenie, by dojechać o własnych siłach w rodzinne strony. Po rowerzyście wyruszają w podróż inni. Najpierw Fabian i jego córka Kasia, potem Klara, a także przyjaciel rodziny, para turystów… Wszyscy jadą w to samo miejsce, do pewnej samotnej i oschłej kobiety. Jadą z własnej i nie z własnej woli. Nie każda wędrówka zakończy się tam, gdzie planowano. Wszyscy wpadają w wir wydarzeń i ich losy splatają się ze sobą coraz mocniej. O podróży przez Polskę oraz innej podróży – przez swoje wspomnienia – rozmawiamy z autorką książki Joanną Szelągowską.

Tomasz „Pan Winyl” Olszewski – „Książka o winylach”

Świat winyli to nie tylko płyty. To też igły, gramofony, wzmacniacze i głośniki. Jednak przede wszystkim to ludzie. Osoby kolekcjonujące, słuchające, produkujące muzykę i nośniki, masteringujące, miksujące, śpiewające, grające, tworzące grafiki, odpowiadające za koncerty, zarządzające, piszące o muzyce, mówiące o niej. Jest nas w tym procesie dziesiątki, jeśli nie setki. O tym, czym jest płyta winylowa i jakie środowisko wokół siebie wytworzyła na przestrzeni ostatnich pięciu wieków, od jej zarania do przyszłości jutra, Tomasz Olszewski opowiada na łamach tej publikacji.

Janice Kaplan – „Dzienniki wdzięczności” (Wydawnictwo Rebis)

Janice Kaplan, dziennikarka i była redaktorka pisma „Parade”, w sylwestrową noc obiecuje sobie, że od tej pory będzie odczuwać wdzięczność i dostrzegać pozytywną stronę wszystkiego, co przytrafia jej się w życiu. Uświadamia sobie, że zmiana nastawienia da jej moc kształtowania własnego samopoczucia, niezależnie od okoliczności. Bazując na swoich doświadczeniach i szeroko zakrojonych badaniach, autorka zgłębia dobroczynny wpływ wdzięczności na każdy aspekt życia, w tym małżeństwo i przyjaźnie, finanse i ambicje zawodowe oraz zdrowie i sprawność fizyczną. O książce rozmawiamy z Danielą Skowronek z Wydawnictwa Rebis.

Mitch Albom – „Wtorki z Morriem” (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Wielu spotkało w swoim życiu kogoś, kto stał się dla nich mądrym i cierpliwym nauczycielem, zawsze służącym radą i pomagającym stawiać pierwsze kroki w dorosłym życiu. Dla Mitcha Alboma taką osobą był Morrie Schwartz, profesor socjologii, który go kiedyś uczył. Po dwudziestu latach spotykają się ponownie w bardzo trudnym dla autora okresie. Jego dawny mistrz jest nieuleczalnie chory, mimo to widują się jak kiedyś co wtorek, a ich rozmowy stają się dla Mitcha bezcenną lekcją życia. O książce rozmawiamy z Magdaleną Janiszewską z Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Katarzyna Zajączkowska – „Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion” (Wydawnictwo Znak Koncept)

Przemysł modowy jest jedną z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Co sekundę na wysypisko trafia śmieciarka wypełniona ubraniami. Fast fashion dewastuje nie tylko naturę, ale i całe społeczeństwa. Katarzyna Zajączkowska bacznie przygląda się przemysłowi modowemu i rozprawia z mitami na temat stylu, kanonów urody i presji social mediów. To nie jest książka o modzie, to zaproszenie do podróży śladami naszych ubrań, a także do wnętrza siebie. Katarzyna Zajączkowska to projektantka, wykładowczyni w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru, przez kilkanaście lat tworzyła kolekcje dla wiodących marek odzieżowych w Polsce. Ten świat poznała od podszewki. Zajmuje się edukacją i wspieraniem branży mody w obszarze zrównoważonego rozwoju, skupiając się na innowacyjnych rozwiązaniach wokół mody cyrkularnej. Prowadzi warsztaty świadomego budowania wizerunku dla firm, organizacji i młodzieży. Autorka bloga OdpowiedzialnaModa.pl i podcastu.

Piotr Bojarski – „Mora” (Wydawnictwo Znak)

Poznań, rok 1934. W tajemniczych okolicznościach ginie dawny towarzysz broni Zbigniewa Kaczmarka. Komisarz nie wie, że to dopiero początek serii brutalnych zbrodni. W mieście grasuje morderca, który wyzywa Kaczmarka na niebezpieczny pojedynek. Śledztwo przeradza się w wyścig z czasem, w którym Kaczmarkowi sekunduje aspirantka z Warszawy. Policjantka Barbara Przysługa zmierzy się z najważniejszą zagadką w swojej dotychczasowej karierze.

Witold Horwath – „Lisica” (Wydawnictwo Replika)

O swoim życiu Hanna Lubochowska mogłaby dużo powiedzieć, ale nie to, że było nudne. Kiedy ogląda się wstecz, z sentymentem myśli, że niektóre rzeczy mogła zrobić inaczej, podjąć inne decyzje. Ale jedno wie na pewno: życie, które spełniło jej marzenia i pozwoliło zostać pełnoprawną funkcjonariuszką amerykańskiej policji – nie mogło być złe. Hanka od zawsze pragnęła zostać policyjnym detektywem, nie zważając na to, że na początku XX wieku nie był to, delikatnie mówiąc, zawód popularny wśród kobiet. O książce rozmawiamy z autorem Witoldem Horwathem – pisarzem i scenarzystą filmów i seriali, w tym kultowej Ekstradycji powstałej na bazie jego bestsellerowego thrillera Święte wilki.

Anna Kapczyńska – „Zbrodnia piętro niżej” (Wydawnictwo Replika)

Gośka, pomoc kuchenna w małej gastronomii, marzy o tym, żeby zostać dziennikarką śledczą. Pewnego dnia los się do niej uśmiecha – jedna z lokatorek zostaje zamordowana. Gosia wyposażona tylko w kobiecą intuicję rozpoczyna prywatne śledztwo, licząc na to, że szybciej niż policja odkryje zabójcę. Tymczasem w wyniku śledztwa poznaje mroczne tajemnice z przeszłości swoich sąsiadów. Niestety, rozwiązanie zagadki nie jest takie proste jak w szwedzkich powieściach kryminalnych. Rozmawiamy z autorką książki Anną Kapczyńską.

Radosław Nawrot – „Gaspar da Gama” (Wydawnictwo Miejskie Posnania)

Boże Narodzenie 1524 roku. W Indiach umiera słynny portugalski żeglarz Vasco da Gama, pozostawiając po sobie testament, w którym nakazuje odnaleźć niezwykle poważanego przezeń człowieka, Gaspara da Gamę. Ślady poszukiwań prowadzą do znanego z handlu miasta Poznania. Odnalezienie Gaspara to jednak nie tylko wykonanie woli admirała, lecz także możliwość wskazania drogi do zdobycia niewyobrażalnej fortuny i władzy. „Gaspar da Gama” to opowieść inspirowana losami wybitnego żeglarza, Polaka i poznaniaka, który miał wielki wkład w odkrycia geograficzne XV i XVI wieku. Autor książki Radosław Nawrot na co dzień pisze o sporcie, historii, geografii, filmie, przyrodzie i zoologii. Zwycięzca teleturnieju „Wielka Gra” z tematu „Zwierzęta wysp świata”. Autor książek, m.in. „Szachownica”, „Australia, no worries!” i „Najsłynniejsze mecze Lecha Poznań”.

Mateusz Kasprzyk – „Magią i odwagą”

Złotowłosy Oskar, syn smoczego pilota, spędza dzieciństwo z córką króla – księżniczką Mają. Niestety, na skutek splotu wielu okoliczności dziewczynka wpada w ogromne tarapaty. Dzielny chłopiec rusza jej z pomocą i dołącza do misji ratunkowej. Czy uda mu się ocalić przyjaciółkę? Mateusz Kasprzyk, poznaniak od dziecka owładnięty manią twórczą, dotąd pisał głównie do szuflady ukrywając swój talent przed światem. Po latach postanowił odkopać stare marzenia i wrócić do pisarstwa. Dopiął swego – stworzył własny fantastyczny świat i wydał swoją pierwszą książkę.

Książki na Dzień Dziecka od Zielonej Litery

Co możemy zaproponować najmłodszym czytelnikom na zbliżający się Dzień Dziecka? Redaktor naczelna Wydawnictwa Świętego Wojciecha Agnieszka Korcz opowiada o trzech książkach od submarki Zielona Litera: „Tata umie prawie wszystko”, „Mały czerwony autobus w moim mieście” oraz „Podaj dalej”.

Magdalena Okraska – „Nie ma i nie będzie” (Wydawnictwo Ha!Art)

To nie jest podróż śladem Polski B czy Polski C, bo nie ma sensu dodawać kolejnych liter. To po prostu Polska – oszukana przez Balcerowicza, zachłyśnięta wczesnym kapitalizmem, łatana bez ładu i składu przez kolejne ekipy polityczne. W książce autorka jedzie do miast, o których wszyscy słyszeli, ale nikt ich nie odwiedza. Pyta o przemysł, pracę, ale przede wszystkim po prostu o życie. Opowiada o Polsce, która tkwi pomiędzy dawnym a nowym.

Marek Rezler – „Mity o Poznaniu” (Wydawnictwo Poznańskie)

Poznaniacy mają prawo być dumni ze swojej przeszło tysiącletniej historii. Jednak wokół niej przez ostatnie lata narósł szereg niefortunnych mitów, uproszczeń i przeinaczeń. Wiele faktów uległo zapomnieniu. Książka Marka Rezlera z mocnym uderzeniem trafia w istotę tych nieporozumień. Prostuje wykrzywione opinie, odświeża zapodziane wydarzenia, daje świadectwo o tym, że Poznań nie jest tylko bezbarwnym, biznesowym miastem.

Renata Kosin – „Zapach fiołków” (Wydawnictwo Filia)

Słoneczna Prowansja czy podlaskie Bujany? Dla Kseni to trudny wybór, ponieważ do obu miejsc wyrywa się jej serce. Kiedy jest wreszcie bliska podjęcia decyzji, odkrywa kłamstwo, które znowu zmienia wszystko. Nic nie jest takie, jakie się wydawało. Do głosu dochodzą tajemnice z przeszłości, dotyczące jej przodków, w tym niezwykłej Emilie de Fleury i jej niezrealizowanego nigdy marzenia, któremu towarzyszy aromat fiołków. Zauroczona nimi Ksenia, powodowana ciekawością i sentymentem postanawia uczynić wszystko, co w jej mocy, by to marzenie spełnić. O opowieści, która pachnie fiołkami, rozmawiamy z autorką Renatą Kosin.

Magdalena Szefernaker – „Mama na obcasach” (Wydawnictwo SPES)

„Mama na obcasach” to cykl wywiadów z kobietami, dla których zarówno spełnienie zawodowe, jak i posiadanie dzieci są najważniejszymi celami w życiu. Bohaterki opowiadają o tym, jak na co dzień starają się łączyć te dwa niezwykle wymagające obszary. Mierzą się także ze stereotypowym przekonaniem, że kobieta musi wybrać – czy robi karierę zawodową, czy chce mieć rodzinę i zająć się dziećmi.

Aleksandra Mazur – „Aszerat” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z Aleksandrą Mazur, zdobywczynią wielu nagród literackich w ogólnopolskich konkursach, której książka „Aszerat” to debiut pisarski. To powieść o kobiecie, której serce bije dla trzech wyjątkowych mężczyzn; której droga życiowa wiedzie przez trzy potężne miasta i której duchowość kształtuje się na trzech odmiennych religiach. Czy trudno było cofnąć się w czasie do czasów Chrystusowych? Jaka była pozycja kobiet w tamtym czasie? M.in. o tych kwestiach rozmawiamy z autorką książki.

Katarzyna Janus – „Dopóki będziemy kochać” (Wydawnictwo Filia)

Anna, piękna dziennikarka, wyjeżdża do włoskiego zamku Miramare. Ta podróż wiele zmieni w jej życiu. W krótkim czasie na swojej drodze spotka kilku mężczyzn. Któremu z nich powinna zaufać? Czy osoby z jej najbliższego otoczenia pomogą jej w podjęciu decyzji? I jaką rolę w życiu Anny odegra zamek Miramare? Rozmowa z autorką Katarzyną Janus.

Ksawery Krynicki – „My, ozdrowieńcy. Rozmowy z covidem w tle” (Zielona Litera)

Kim są ludzie, którzy zwyciężyli covid? Jak bardzo doświadczenie choroby wpłynęło na ich życie, kariery, środowisko, w którym funkcjonują? Oddajmy im głos – posłuchajmy ich opowieści i wyciągnijmy z nich wnioski. W książce wypowiadają się ozdrowieńcy, m.in.: premier Kazimierz Marcinkiewicz, Marian Lichtman czy redaktor naczelny Radia Emaus – ksiądz Wojciech Nowicki.

Rozmowa z autorem książki Ksawerym Krynickim i redaktor naczelną Wydawnictwo Świętego Wojciecha Agnieszką Korcz.

Małgorzata Taraszkiewicz – „Jak wspierać dzieci w kryzysie?” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Skąd biorą się lęki i jak je pokonać? Jak zbudować codzienną siłę i odporność psychiczną? Jak pomóc dzieciom przetrwać trudny czas w dobrej kondycji? Rozmowa z autorką Małgorzatą Taraszkiewicz, psychologiem, autorką ponad 40 poradników dla dorosłych, dzieci oraz młodzieży, od wielu lat zajmującą się zdrowiem psychicznym.

Małgorzata Taraszkiewicz – „Jak dbać o siebie w kryzysie?” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Jak poradzić sobie w trudnym czasie pandemii? Jak budować codzienną siłę i odporność psychiczną? Jak stabilizować sytuację zagrożenia, w której się znaleźliśmy? Rozmowa z autorką Małgorzatą Taraszkiewicz, psychologiem, autorką ponad 40 poradników dla dorosłych, dzieci oraz młodzieży, od wielu lat zajmującą się zdrowiem psychicznym i propagującą tematykę dobrostanu, który można budować nawet w niesprzyjających warunkach.

Jacek Karczewski – „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze” (Wydawnictwo Poznańskie)

Zobaczyć ptaka – to pozornie łatwe, bo spotykamy ptaki niemal codziennie na naszej drodze do pracy, szkoły, sklepu. Mieszkają po sąsiedzku, widujemy je przy okazji spaceru w parku albo na wakacjach nad morzem. Ale czy naprawdę je widzimy? Książka Jacka Karczewskiego udowadnia, że każdy z nich jest czymś znacznie więcej niż tylko kulką pierza. Każdy ma swoją nieoczywistą, często zapomnianą już historię. Jacek Karczewski to przyrodnik, aktywista i promotor przyrody. Jest autorem licznych publikacji i artykułów.

Magdalena Witkiewicz – „Drzewko szczęścia” (Wydawnictwo Filia)

Kornelia Trzpiot podczas wieczerzy wigilijnej oznajmia rodzinie, że do szczęścia, zarówno doczesnego, jak i wiekuistego, potrzebny jest jej wyłącznie herb. Nikt z osób zebranych przy stole nie zdaje sobie sprawy, że jest to głęboko przemyślana strategia naprawiania relacji rodzinnych. O książce rozmawiamy z jej autorką, Magdaleną Witkiewicz.

Książki Wydawnictwa Zielona Litera na święta Bożego Narodzenia

Zaglądamy do propozycji Wydawnictwa Zielona Litera na nadchodzący czas świąt Bożego Narodzenia. Wśród nich propozycje dla najmłodszych: „Mały czerwony autobus”, „Podaj dalej”, „Tata umie prawie wszystko” i „Jak wychować mamę/tatę? oraz dla kobiet: „Projekt Relaks” i „100 wyzwań na 365 dni”. Rozmawiamy z redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha, Agnieszką Korcz.

Günther Jakobs – „Tata umie prawie wszystko” (Wydawnictwo Zielona Litera)

Co oznacza dziś „ojciec” i kim powinien być? Książka to ciepła i pełna humoru historia o najlepszym tacie świata, który umie wszystko. No, prawie wszystko… Dziecko z dumą i miłością opowiada o tym, co sprawia, że tata jest dla niego absolutnym bohaterem. O książce i współczesnej roli ojca rozmawiamy z redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha, Agnieszką Korcz.

Borys Kierżencew – „Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa” (Wydawnictwo Poznańskie)

Książka burzy utrwalony obraz patriarchalnej Rosji i udowadnia, że system oparty na niewolnictwie powinien budzić wstyd i zdziwienie, a nie nostalgię. Borys Kierżencew odkrywa nowe karty historii naszego wschodniego sąsiada i skłania do refleksji nad zjawiskiem niewolnictwa w Europie Wschodniej. O książce rozmawiamy z Kamilem Janickim, redaktorem naczelnym portalu WielkaHistoria.pl, autorem książki „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”.

Barbara Wysoczańska – „Narzeczona nazisty” (Wydawnictwo Filia)

Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia? Polka Hania Wolińska, dama do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny poznaje jej wnuka, hrabiego Johanna von Richter. Na tle rosnącego w siłę nazizmu i niechybnej wojny w Europie, Hania i Johann zakochują się w sobie. Z czasem oboje zostają zmuszeni stoczyć moralną walkę o miłość, stojąc po obu stronach barykady. Rozmowa z autorką książki, Barbarą Wysoczańską – historykiem z pasji i wykształcenia, miłośniczką dobrej literatury, muzyki i kina, kochającą ludzi i życie.

Nina Majewska – Brown – „Florentyna i Konstanty” i „Cztery siostry” (Wydawnictwo Bellona)

Saga rodzinna „Zakładnicy wolności” to pełna wzruszeń, lęków i dramatów saga osadzona w polskich realiach sięgających końca XIX wieku. Flora i Konstanty Zabierzyńscy urodzili się w zaborze pruskim i tu zastała ich I wojna światowa. Nigdy nie było im dane doświadczyć, czym jest wolność i niepodległość. W ich pełnym miłości domu pojawiają się cztery córki, które w miarę dorastania sprawiają coraz więcej kłopotów. Czy uda im się przetrwać dziejową zawieruchę i poczują prawdziwy smak wolności? Jak dalej potoczą się losy córek? O pierwszych dwóch tomach sagi rozmawiamy z autorką Niną Majewską – Brown, absolwentką UAM w Poznaniu.

Piotr Bojarski – „Coraz ciemniej w Wartheland” (Wydawnictwo Znak Horyzont)

Zło, któremu trzeba się przeciwstawić i los, którego nie można uniknąć. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach ukazuje ludzi, którzy wykorzystali swoją tożsamość do walki z okupantem. Nie bali się porzucić swoich korzeni i przekonań, gdy los się o nich upomniał. O książce rozmawiamy z Piotrem Bojarskim, pisarzem i publicystą, a z wykształcenia historykiem. To właśnie Poznań, w którym mieszka od lat, uczynił bohaterem wielu swoich książek. Od marca 2021 kieruje poznańskim Centrum Szyfrów Enigma.

Peter Abel – ”Schronienie i siła. Odkryj z Biblią nowe źródła swojej siły” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Książka jest narzędziem do wykształcenia w sobie umiejętności budowania siły wewnętrznej w oparciu o Biblię. Na podstawie Księgi Tobiasza (ale nie tylko) autor wypracował cały zestaw przeróżnych ćwiczeń duchowych. Niezwykle podnosząca na duchu, wzmacniająca, budująca nasz dobrostan psychiczny i emocjonalny książka, dla każdej osoby w strapieniu, w potrzebie, ku pokrzepieniu serca. Autor książki Peter Abel jest doktorem teologii i diakonem, posiada bogate doświadczenie w poradnictwie psychologicznym, kształceniu i formacji liderów wspólnot kościelnych oraz prowadzeniu sesji i rekolekcji.

Weronika Pawlak – „Nie całuj się pod kapliczką” (Wydawnictwo Esprit)

Piękna i poruszająca opowieść o niezwykłych spotkaniach, wędrówkach na skraje łąk i kapliczkach, pod którymi skradziono pocałunki. Kiedy po wakacjach Faustyna Świt wraca do szkoły, poznaje Józka, nowego ucznia, którego od pierwszego wejrzenia… nie lubi. Co wyniknie z ich przypadkowego spotkania? W jakie intrygi zostanie wciągnięta Faustyna? Powieść jest pierwszą częścią Trylogii Sercowskiej autorstwa Weroniki Pawlak, z którą rozmawiamy w audycji.

David Attenborough – „Życie na naszej planecie – moja historia, wasza przyszłość” (Wydawnictwo Poznańskie)

W programie rozmawiamy o książce, która mówi o zmniejszaniu się bioróżnorodności na Ziemi. Autorem książki jest David Attenborough – najbardziej znany twórca filmów przyrodniczych w Wielkiej Brytanii. Podczas prac nad programami miał okazję podróżować w najdalsze zakątki globu, by z bliska podpatrywać z kamerą dzikie życie. Dziś dzieli się z czytelnikami swoim gorącym apelem o zmianę funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, by nie doprowadzić do całkowitej zagłady zwierząt na świecie. Rozmawiamy z Pauliną Surniak, która odpowiada za przekład książki.

Dara McAnulty – „Dziki rok. Zapiski młodego naukowca” (Wydawnictwo Poznańskie)

Dara jest nastolatkiem z duszą przyrodnika i umysłem przyszłego naukowca. Spektrum autyzmu sprawiło, że od dziecka nie nadążał za światem pełnym hałasu i zmian. Dara odnajduje wolność wśród drzew i ptaków, promieni światła i brzęczenia na łące. Natura przynosi mu ukojenie, jest jego ucieczką i azylem. Dara ma na koncie wiele osiągnięć i jest najmłodszą w historii osobą odznaczoną medalem Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (RSPB) za działalność na rzecz ochrony przyrody. W programie wywiad z Katarzyną Bażyńską – Chojnacką, która odpowiada za przekład książki.

Justyna Wiśniewska – „Projekt Relaks” (Wydawnictwo Zielona Litera)

Jeżeli chcecie zapanować nad życiowym chaosem, mogą pomóc Wam w tym różnorakie metody relaksacyjne i fizjoterapeutyczne zawarte w planerze. O książce rozmawiamy z redaktor naczelną Wydawnictwa Św. Wojciecha Agnieszką Korcz i autorką książki Justyną Wiśniewską  – certyfikowaną aromaterapeutką i praktykiem masażu aromaterapeutycznego oraz certyfikowanym praktykiem w zakresie masażu uciskowego stóp i dłoni, a także autorką artykułów i e-booków w zakresie aromaterapii i jej wpływu na zdrowie.

Joanna Jodełka – „Pamiętnik Karła” (Wydawnictwo Rebis)

Rozmowa o Siostrach Raj – kryminalnym duecie w nowej odsłonie. Angelina, nie zważając na przestrogi Tycjany, bierze udział w pozornie niegroźnej maskaradzie. Prowokacja niespecjalnie się udaje i sprawy się komplikują. Siostry zmuszone są przeprowadzić śledztwo, tym bardziej że jedna z nich zostaje aresztowana. Czy cenny pamiętnik siedemnastowiecznego celebryty może komuś pomóc? Czy rękopisy jednak płoną? Czy wygra miłość? O tym rozmawiamy z autorką Joanną Jodełką.

Doris Eisenburger – „Mały, czerwony autobus w moim mieście” (Zielona Litera)

Czerwony minibus to wyjątkowy pojazd; potrafi jeździć, ale również latać i pływać jak łódka!

Jego właścicielką a zarazem kierowcą jest niezwykła ciocia Pola, która wraz z gromadką zwierząt oraz dziećmi zwiedza miasto, ukazując je z zupełnie innej niż zwykle perspektywy. O książce „Mały, czerwony autobus w moim mieście” autorstwa porozmawiamy z Agnieszką Korcz, redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Jerzy Illg – „Mój przyjaciel wiersz” (Wydawnictwo Znak)

Jerzy Illg od prawie 40 lat stanowi jednoosobowy dział poetycki w Wydawnictwie Znak. Dzięki temu miał szczęście poznać wielu poetów, a z niektórymi blisko się zaprzyjaźnić, odwiedzał ich lub spotykał w miejscach dla nich znaczących, przeżywał przygody, bez których nie byłby tym, kim jest. Tak powstała ta osobista antologia. To unikalne zestawienie ponad sześćdziesięciu wierszy najważniejszych poetek i poetów XX i XXI wieku.

Krzysztof Zanussi – „Czy warto umierać za smartfona?” (Wydawnictwo RTCK)

Po co warto żyć i za co warto umierać? Jezus Chrystus i Maksymilian Kolbe złożyli na szali własne życie. Oddali je za drugiego człowieka. A czy my dziś, podobnie jak oni, mamy za co umierać? A może przyjdzie nam ginąć za… smartfona? W programie rozmowa z Krzysztofem Zanussim – reżyserem, producentem, scenarzystą, nagrodzanym na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno i członkiem Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.

Günther Jakobs – „Podaj dalej” / Sabine Hausmann – „100 wyzwań na 365 dni” (Zielona Litera)

Rozmowa z redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha Agnieszką Korcz o dwóch książki marki Zielona Litera. Pierwsza to opowieść o niezwykłym upominku, który wielokrotnie zmienia swoje przeznaczenie. Rozwijająca wyobraźnię książka dla dzieci zachęca do zgadywania, łamie schematy, uczy filozofowania i odkrywania nowych znaczeń. Druga to zbiór porad, wskazówek i praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc uporządkować nie tylko nasz wewnętrzny świat, ale i ten najbliższy, który nas otacza.

Adam Szustak OP, Ireneusz Trojan – „Rodzinne pole minowe. Manewry rodzinne” (Wydawnictwo RTCK)

Obraz zbyt wielu rodzin przypomina pole minowe lub wojskowy poligon, gdzie praktycznie na każdym kroku w codzienności można natknąć się na niebezpieczną minę. Co jakiś czas wybuchają, mniejsze lub większe, kłótnie, konflikty, a ich rezultatem są nieporozumienia, bolesne zranienia, a niestety także w coraz częstszym przypadku, może dochodzić nawet do całkowitego rozpadu rodzinnych więzi. A wcale nie musi tak być! Jak to zrobić, żeby nikogo nie krzywdzić? Jak budować trwałą i cudowną miłość? Na te pytania odpowiada Adam Szustak OP. W zestawie razem z książką „Rodzinne pole minowe” znajdują się 2 zeszyty ćwiczeń pt. „Manewry rodzinne”. W programie rozmawiamy z ich autorem, Ireneuszem Trojanem.

Susan Schädlich – „Mikrożycie. Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym, jak się przed nimi chronić” (Wydawnictwo Zielona Litera)

Wirusy, infekcje, szczepienia i odporność – te terminy znamy nie od dziś, ale ostatnio nabrały one wyjątkowego znaczenia. Jak cała sytuację pandemii postrzegają dzieci? Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? Jak przedstawić dzieciom problematykę wirusów, bakterii, chorób w ciekawej formie? O książce rozmawiamy z Agnieszką Korcz, redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Bp Mikołaj Łuczok OP – „Czas dla duszy. W poszukiwaniu prawdy” (Wydawnictwo W drodze)

Jak żyć słowem Bożym? Jak kierować się nim w różnych sytuacjach i każdego dnia dokonywać właściwych wyborów? Ulubiony cytat z Pisma Świętego naszego rozmówcy to: „I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. O książce rozmawiamy z jej autorem, bp Mikołajem Łuczokiem OP, duszpasterzem akademickim i rekolekcjonistą, synem Prowincji Polskiej, ukraińskim biskupem rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym mukaczewskim, biskupem tytularnym Giru Marcelli.

Weronika Kurosz – Skrzydlata zagadka (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Znasz już Lucka, Emkę i Wojtka, czyli Brygadę LEW? Oto ich kolejna przygoda: członkowie Brygady spędzają wakacje w Walencji. Organizatorzy wyjazdu zaplanowali wiele atrakcji, jednak Lucek, Emka i Wojtek szybko z nich rezygnują, ponieważ wciąga ich sprawa iście kryminalna: z ratusza zginął… nietoperz. Symbol miasta i jego odwieczny opiekun. Czy Brygada LEW zdoła go odnaleźć? Rozmowa z autorką książki, Weroniką Kurosz, autorką tekstów dla dzieci, tłumaczką i lektorką języka hiszpańskiego.

Wojciech Widłak – „Nazywam się… Stefan Wyszyński” (Wydawnictwo Media Rodzina)

W znanej i lubianej przez młodych czytelników serii o wybitnych ludziach tym razem opowieść o Stefanie Wyszyńskim, Prymasie Tysiąclecia. Jego życie pokazane jest na tle historii Polski. Na losy Polski biskup, a potem kardynał Wyszyński, miał bowiem bardzo duży wpływ. Rozmowa z Wojciechem Widłakiem – autorem książek dla dzieci, w tym kultowej serii o Panu Kuleczce, a także wieloletnim redaktorem miesięcznika “Dziecko”.

Małgorzata Górna – Jak wychować tatę, gdy świat stanął na głowie? / Jak wychować mamę, gdy świat stanął na głowie? (Wydawnictwo Zielona Litera)
Jak wychować mamę i tatę, gdy świat stanął na głowie? Jak wygląda organizacja dnia i praca z dziećmi w czasach pandemii? Co możemy poradzić czasami zrezygnowanym, bezradnym rodzicom? Rozmawiamy z Małgorzatą Górną – autorką książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarką i pedagogiem. Publikowała w krakowskich wydawnictwach Bliżej przedszkola i Aksjomat. Debiutowała w Wydawnictwie Literatura książką „Krzyś, niania i ja”.

Łukasz Łukasik, Magdalena Sarat – „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?” (Wydawnictwo Poznańskie)

Jak fotografować dzikie zwierzęta? Czy istnieje savoir-vivre fotografii przyrodniczej? O której godzinie trzeba wstać, żeby złapać w kadrze witające świt ptaki? I co nadal pozostaje niezdobytą twierdzą dla dwóch doświadczonych fotografów? O tym rozmawiamy z Łukaszem Łukasikiem i Magdaleną Sarat, którzy wspólnie przemierzają kraj w poszukiwaniu pięknych kadrów. Napisali o tym książkę „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?”

Paulina Szymańska – „Projekt: Panna Młoda, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ślubie i weselu” (Wydawnictwo Zielona Litera)

Jakie podejście do organizacji ślubu i wesela mają zazwyczaj narzeczeni? Kiedy powinniśmy zacząć o myśleć o przygotowaniach? Jak się we wszystkim nie pogubić i podejść do planowania z głową? O tym rozmawiamy z Pauliną Szymańską, autorką książki.

Dariusz Balcerzyk – „Znak woli i mocy” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z Dariuszem Balcerzykiem, historykiem i dziennikarzem, mającym na swoim koncie liczne publikacje ekonomiczne, historyczne i motoryzacyjne. Jego książka „Znak woli i mocy” to niezwykle dynamiczna powieść historyczna z czasów Bolesława Chrobrego. Akcja dzieje się zimą 1000 roku. Do granic państwa Bolesława Chrobrego zbliża się orszak cesarza Ottona III pielgrzymującego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Otton jest nie tylko pielgrzymem, jego wyprawa na słowiańskie ziemie ma też inny cel: zabrać ciało świętego do Akwizgranu, by umocnić własne działania polityczne. Zresztą nie tylko on ma swój ukryty cel. Niemal każdy biskup, książę czy woj, który wraz z Ottonem wyruszył do Gniezna, chce podczas drogi coś dla siebie ugrać.

Małgorzata Swędrowska, o. Wojciech Prus – „Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach” (Wydawnictwo W Drodze)

Wywiad z Małgorzatą Swędrowską, wykładowczynią, trenerką, pedagożką, autorką książek dla dzieci i publikacji dla nauczycieli, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, miłośniczką gór, z wielką pasją czytającą dzieciom i dorosłym. Razem z o. Wojciechem Prusem stworzyła „Niespodziankowe bajki”, które mogą być inspiracją do wspólnej rodzinnej rozmowy o tym, co w życiu jest ważne i najważniejsze, co trudne i potrzebne, a co niezbędne, by być dobrym człowiekiem.

Joanna Łopusińska – „Śmierć i Małgorzata” (Wydawnictwo Rebis)

Rozmowa z Joanną Łopusińską, krakowianką, z wykształcenia plastyczką i egiptolożką. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje jako konsultantka ds. sztuki w galerii sztuki współczesnej w Oksfordzie. „Śmierć i Małgorzata” to jej debiut pisarski, a w nim młoda kobieta, morderstwo… i wiele pytań. Wielowątkowa narracja to przybliża, to oddala czytelnika od rozwiązania zagadki.

Paweł Kapusta – „Pandemia. Raport z frontu” (Wydawnictwo Insignis)

Co działo się na linii frontu podczas pierwszej fali zachorowań na koronawirusa? Jak sobie radzili ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności laboratoryjni – osoby bezpośrednio stawiające czoła nowemu zagrożeniu i walczące o życie i zdrowie innych? Historie nauczycieli, pracowników zakładów pogrzebowych, pracowników sklepów, a także rozmowy z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, prof. Krzysztofem Simonem, Witoldem Orłowskim i Marcinem Królem. O książce rozmawialiśmy z jej autorem, Pawłem Kapustą, finalistą Grand Press, Nagrody im. Kapuścińskiego i Nagrody im. Torańskiej.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenterka

Alicja Dec