Trochę o filmie i o teatrze. Trochę o sztuce i o tym, co dzieje się na mieście. Premiery kinowe, spektakle, wernisaże, spotkania autorskie, wystawy, koncerty, festiwale. Kulturalnie o kulturze i tej małej, i tej dużej.
Trochę Kultury #35 – Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki – 1 VI 2023r.
Byliście już na wystawie „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki” w Muzeum Narodowym w Poznaniu? Jeśli nie, a szukacie zachęty, posłuchajcie tej audycji! O wystawie porozmawialiśmy z jej kuratorem Pawłem Napierałą. Nie zabrakło też „kultury na wynos”, czegoś do obejrzenia i poczytania, a także akcentu muzycznego – tym razem zabrzmi Slow’mo.
Trochę Kultury #34 – 24. Biennale Sztuki dla Dziecka – 25 V 2023r.
W audycji zapowiadamy 24. Biennale Sztuki dla Dziecka. Na najmłodszych czeka sporo atrakcji. „Przyszłość”, która jest hasłem wydarzenia, ma zostać ujęta w takich zagadnieniach jak: zmiana, eksperyment, klimat, technologia i różnorodność. O programie wydarzenia rozmawialiśmy z rzeczniczką medialną festiwalu i koordynatorką projektów Biennale Agnieszką Waligórą. Zagraliśmy też nowy utwór dla wszystkich Mam od duetu Jaśmin.
Trochę Kultury #33 – Festiwal Bezsenność – 18 V 2023r.
Nie mogliście kiedyś spać, bo dopadła Was w nocy jakaś melodia lub usłyszana fraza i nie chciała wyjść z głowy? Tym razem rozmawialiśmy o Festiwalu Bezsenność, który odbędzie się w Poznaniu od 22 do 27 maja. To podróż przez autorskie interpretacje dobrze znanych utworów muzyki klasycznej i popularnej. Co czeka na uczestników? O tym opowiedziała nam Martyna Nicińska, rzeczniczka prasowa Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego. Na koniec może usłyszeć muzyczną nowość od Kamili Krawczyk.
Trochę Kultury #32 – Noc Muzeów w Lesznie – 11 V 2023r.
Wybieramy się do Muzeum Okręgowego w Lesznie, gdzie odbędzie się Noc Muzeów. Na jakie atrakcje mogą liczyć odwiedzający dawną synagogę? Czym jest muzealny „szpital”? Czy podczas leszczyńskiej Nocy Muzeów zabrzmi muzyka na żywo? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy poza murami Muzeum Okręgowego? O Nocy Muzeów opowie specjalista ds. promocji leszczyńskiego muzeum, Jakub Piwoński. Na koniec zabrzmi muzyczna nowość od Magdy Beredy.
Trochę kultury #31 – Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja – 4 V 2023r.
Tym razem odwiedziliśmy Fundację Akademia Jana Lubrańskiego i Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. W tamtejszej Galerii Sztuki Współczesnej można już oglądać wystawę „Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja”. Z dyrektorem Muzeum i szefem Fundacji, ks. Jerzym Stranzem opowiedzieliśmy m.in. o trwającym roku Nowosielskiego, o dziełach które są prezentowane na wystawie, a także o tym jak Nowosielski łączył w swej twórczości ikonę z abstrakcją. Ekspozycję swoim patronatem objęło Radio Emaus. W audycji zabrzmiał też utwór z pokojowym przesłaniem od ks. Andrzeja Krasowskiego i Rewelersów.
Trochę kultury #30 – Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – 27 IV 2023r.
Tym razem przyjrzeliśmy się biżuterii. Konkretnie tej pochodzącej z PRL-u, przedstawionej na wystawie „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz” w Galerii YES. Rozmawialiśmy z kuratorem wystawy, dr hab. Michałem Myślińskim z Instytutu Sztuki PAN. Opowiedzieliśmy też o wrażeniach z zakończonej pierwszej edycji NEXT FEST Music Showcase & Conference, i zagraliśmy jednego wykonawcę, który szczególnie nam się spodobał. Na koniec zabrzmiała nowość muzyczna od grupy KAST.
Trochę kultury #29 – Film “Święty” – 20 IV 2023r.
Rozmawiamy o filmie „Święty”, który od końca marca można oglądać w kinach. Film opowiada o prawdziwej historii z 1986 roku, kiedy doszło do kradzieży srebrnych elementów sarkofagu św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. Czy „Święty” to tylko historia kryminalna? Jak podczas kręcenia „spisały się” wielkopolskie plenery? Jak wygląda współpraca z aktorami? Między innymi na te pytania odpowiadał reżyser „Świętego” Sebastian Buttny. Na koniec audycji zabrzmi muzyczna nowość od Ramisza.
Trochę kultury #28 – Granice natury – granice kultury – 13 IV 2023r.
Od 25 do 30 kwietnia w Poznaniu odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”. O programie festiwalu opowiada Anna Koczorowska z Polskiego Teatru Tańca. W audycji swój nowy utwór zaprezentuje też MAN’iek.
Trochę kultury #27 – Tradycje Wielkanocne – 6 IV 2023r.
W Wielki Czwartek zaprosiliśmy słuchaczy na krótką podróż po zwyczajach wielkanocnych. Zajrzeliśmy do tego, co dzieje się w czasie Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. W ciekawy sposób opisała je prof. Marta Kowalczyk w książce „Niech te święta nie będą magiczne… Teologia, historia i obyczaje świąt w Polsce”.
Trochę kultury #26 – Złote Maliny i Węże – 30 III 2023r.
W poprzedniej audycji mówiliśmy o laureatach Oscarów. Tym razem czas na tych, dla których (co najmniej) poprzedni rok był mniej udany… Porozmawialiśmy o Złotych Malinach, czyli nagrodach za najgorsze filmy, które powstały w ubiegłym roku. Tematem audycji były także nominacje do Węży, polskiego odpowiednika Złotych Malin. Jaki polski film uzyskał najwięcej nominacji do „Węży”? Który polski aktor „zasłużył” na własną kategorię za najgorszą rolę? Jaki związek z tymi pytaniami ma widoczny poniżej plakat? Czym twórcy zaskoczyli ekspertów? O tym wszystkim opowiedział nasz ulubiony krytyk filmowy, czyli Maciej Karwowski, CINEMAciej.
Trochę kultury #25 – Podsumowanie Oscarów – 23 III 2023r.
Tym razem w audycji powróciliśmy do wrażeń z oscarowej nocy. Z czego wziął się sukces filmu „Wszystko wszędzie naraz”? Twórcy których obrazów musieli obejść się smakiem? Jak poradził sobie polski reprezentant na gali, czyli film „IO” Jerzego Skolimowskiego? Czy Oscary nadal „grzeją” branżę filmową? Między innymi na te pytania odpowiedział nam Maciej Karwowski, CINEMAciej, krytyk i recenzent filmowy.
Trochę kultury #24 – Koncert pasyjny – 16 III 2023r.
W „Trochę kultury” podejmiemy temat wielkopostny. To za sprawą nadchodzącego koncertu pasyjnego, podczas którego zaprezentowana zostanie kompozycja ,,Siedem słów Chrystusa na krzyżu”. Koncert odbędzie się 2 kwietnia o godz. 20:00 w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu, a wystąpi Chór i Orkiestra Jordan. O koncercie opowiedzieli z kompozytor i autor wspomnianej kompozycji Marek Raczyński oraz dyrygent Tomasz Karwański. Na koniec audycji zabrzmiała nowość od Mateusza Gędka.
Trochę kultury #23 – Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna – 9 III 2023r.
W audycji wybierzemy się na Huculszczyznę. To temat najnowszej wystawy, którą będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Huculszczyzna i jej kultura inspirowała polskich artystów z XIX i XX wieku. To jeden z najciekawszych etnograficznie terenów zachodniej Ukrainy, który zaciekawił także leszczyńskich muzealników. Więcej o ekspozycji opowie w audycji dr Ewa Tomaszewska, etnolog z leszczyńskiego Muzeum, która jest jednym z kuratorów wystawy. Audycję muzycznie wieńczy ANOWA.
Trochę kultury #22 – Kaziuk Wileński – 2 III 2023r.
Wielkimi krokami nadchodzi trzydziesty Kaziuk Wileński. W audycji porozmawialiśmy z Krystyną Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu o tym, co czeka na przybyłych podczas jubileuszowej edycji wydarzenia. W programie zajrzeliśmy również do wydarzeń m.in. w Kościańskim Ośrodku Kultury i Teatrze Muzycznym w Poznaniu, gdzie ostatnio zadebiutowała „Piękna i bestia”. Na koniec muzycznie zaskoczyli nas The Goldbricks.
Trochę kultury #21 – Bartłomiej Marusik – 23 II 2023r.
W audycji rozmawiamy na temat płyty „Meditatio”, której twórcą jest Bartłomiej Marusik – gitarzysta, wykładowca akademicki, nauczyciel w szkołach muzycznych, kompozytor, aranżer, muzyk o szerokich zainteresowaniach. Jak powstawała ta płyta, jakie emocje chciał przekazać jej twórca i dlaczego to wartościowa propozycja nie tylko na czas rozpoczynającego się Wielkiego Postu – o tym wszystkim na pewno wspomnimy. Zabrzmi też nowość od Francisa Tuana.
Trochę kultury #20 – NEXT FEST – 16 II 2023r.
Tym razem w audycji przedstawiamy najnowsze informacje dotyczące NEXT FEST-u. NEXT FEST Music Showcase & Conference to „spadkobierca” dorobku Spring Breaka, jednego z najważniejszych festiwali showcase’owych i konferencji, które odbywały się w Polsce. Jego główna myśl to stworzenie jak najlepszej przestrzeni i warunków do spotkania przedstawicieli szeroko rozumianej branży muzycznej. W audycji nowości dotyczące imprezy przedstawił programer festiwalu Michał Wiraszko. Na koniec zabrzmiała nowość od duetu KiM.
Trochę kultury #19 – Film „Opiekun” – 9 II 2023r.
W audycji „Trochę kultury” zapraszamy do świata filmu. W poznańskim Multikinie 51 odbędą się przedpremierowe pokazy filmu „Opiekun” o św. Józefie. Obraz zostanie wyświetlony w ramach cyklu Seans z Wartościami, a organizatorem wydarzenia jest Inicjatywa Poznaj Ludzi. Więcej na ten temat opowiedziała nam Anna Zielińska z Multikina Poznań 51. Na koniec audycji wybrzmiała nowość od Mateusza Gędka.
Trochę kultury #18 – Co czyta Poznań? – 2 II 2023r.
Jaka książka przeczytana w 2022 roku była ulubioną poznaniaków? O książkach, statystykach czytelnictwa, najczęściej wybieranych tytułach i autorach rozmawialiśmy dyrektorką Biblioteki Raczyńskich Katarzyną Kamińską. Sprawdźcie, czy Wasze gusta zgadzają się z wyborem większości Poznaniaków! W audycji zajrzeliśmy również do wydarzeń w Śremskim Ośrodku Kultury, Wolsztyńskim Domu Kultury i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Trochę kultury #17 – Oblicza gotyku – 26 I 2023r.
W Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci rozpoczyna się cykl wydarzeń „Oblicza gotyku”. Ten całoroczny projekt ma na celu ukazanie wieloaspektowości tego średniowiecznego dziedzictwa. W projekcie przewidziany jest cykl otwartych, bezpłatnych prelekcji popularnonaukowych, warsztaty letnie dla najmłodszych, koncert i wystawy poświęcone gotyckim zabytkom. O różnych obliczach gotyku rozmawialiśmy z dr Agnieszką Stempin, współpomysłodawczynią i współorganizatorką cyklu, archeolożką i kierowniczką Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, a także dr Pawłem Bleją, współpomysłodawcą i współorganizatorem cyklu i filozofem.
Trochę kultury #16 – Tajemnice miśnieńskiej porcelany – 19 I 2023r.
W audycji Trochę Kultury wybraliśmy się się do Leszna. W tamtejszym Muzeum Okręgowym trwa wystawa „Tajemnice miśnieńskiej porcelany”. Co wspólnego z powstaniem porcelany ma wojna północna? Jakie przedmioty tworzono z miśnieńskiej porcelany? Na te i więcej pytań odpowiedziała kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie, Małgorzata Gniazdowska.
Trochę kultury #15 – Wielkopolska w monetach i medalach – 12 I 2023r.
Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu i pracy trzeba włożyć, by powstała medal lub moneta? Sporo pracy zajmuje też przygotowanie wystawy prezentującej aż… 1500 obiektów! O wystawie „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” w Muzeum Narodowym w Poznaniu i wydarzeniach towarzyszących wystawie rozmawiamy z jej kuratorami – Agnieszką Murawską i Witoldem Garbaczewskim. Audycję zwieńczy muzycznie Stan Zapalny.
Trochę kultury #14 – Koncert kolęd nieznanych „Witaj Jezu ukochany” – 5 I 2023r.
Przełom grudnia i stycznia, to czas wielu koncertów kolędowych. O jednym z nich rozmawiamy audycji Trochę Kultury. W parafii Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu swój repertuar podczas koncertu kolęd nieznanych „Witaj Jezu ukochany” zaprezentują Schola Mikael i Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Naszym gościem jest organizator i dyrygent Scholi Mikael Grzegorz Ręgałek.
Trochę kultury #13 – Sylwestrowe i noworoczne zwyczaje – 29 XII 2022r.
Święta, święta i po świętach… lecz nie u nas! Rozmawiamy z autorką książki „Niech te święta nie będą magiczne. Teologia, historia i obyczaje świąt w Polsce” Martą Kowalczyk. Autorka wybrała dwanaście świąt obchodzonych w Polsce i oddziela kolejne warstwy kulturowe, obyczajowe, społeczne, historyczne, które się przez wieki nakładały. Martę Kowalczyk pytamy o to, jakie znaczenie mają obrzędy w życiu człowieka, a także skąd wziął się Sylwester i zwrot „Do siego roku”. Na koniec audycji prezentujemy nowy utwór Gabrieli Blachy.
Audycja świąteczna. Filmowe święta, czyli jak to z tym Kevinem było? – 26 XII 2022r.
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia opowiedzieliśmy z Maciejem Karwowskim (CINEMAciej) o fenomenie filmu „Kevin sam w domu”. Ile części serii o Kevinie zostało nagranych? I dlaczego w kolejnych częściach nie był to Kevin, tylko ktoś inny? Która część najbardziej przypomina dreszczowiec? I kiedy została nagrana ostatnia część? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej świątecznej audycji.
Trochę kultury #12 – Filmy świąteczne – 22 XII 2022r.
W audycji Trochę Kultury przyglądamy się filmom świątecznym. Jaka jest historia filmów świątecznych? Które z nich są najbardziej charakterystyczne? I dlaczego cieszą się ogromną popularnością? O tym rozmawiamy z Maciejem Karwowskim (CINEMAciej). W audycji polecamy Wam również coś do poczytania i posłuchania… a na koniec zabrzmi utwór prosto z Pleszewa, którego autorem jest Karol Pilarski, a za tekst odpowiada Adrianna Zagrodnicka.
Trochę kultury #11 – Biblioteka Jazzu – 15 XII 2022r.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie otwarto Czytelnię Muzyczną – miejsce, gdzie powstaje profesjonalne archiwum polskiego jazzu. W planach leszczyńskich miłośników tego gatunku muzyki jest jednak nie tylko archiwizowanie, ale też edukacja muzyczna, organizacja wydarzeń i tworzenie coraz większego środowiska pasjonatów. Więcej o Bibliotece Jazzu opowiada dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie Andrzej Kuźmiński.
Trochę kultury #10 – Tryumf koloru – 8 XII 2022r.
Dobiega końca wystawa „Tryumf koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowe w Krakowie” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. O ekspozycji opowiedział nam Bartosz Wiśniewski z Centrum Kultury Zamek. Na koniec audycji zabrzmiała muzyka, a konkretnie najnowszy utwór od Natalii Szczypuły i Mateusza Krautwursta.
Trochę kultury #9 – Tomasz Raczkiewicz, pomysłodawca mszy za duszę Mozarta – 1 XII 2022r.
W Poznaniu od ponad 20 lat w rocznicę śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta odprawiana jest msza za duszę austriackiego kompozytora. Liturgia jest oprawiona jego Requiem d-moll. W tym roku msza celebrowana w nocy z 4 na 5 grudnia zmienia lokalizację i godzinę rozpoczęcia. Więcej na ten temat, a także o samym Mozarcie opowiedział pomysłodawca poznańskiej modlitwy za jego duszę, Tomasz Raczkiewicz
Trochę kultury #8 – Anna Szymczak, AszTeatr – 24 XI 2022r.
O czym myśli Człowiek Kultury roku 2022? Gościliśmy Annę Szymczak, współzałożycielkę AszTeatru, aktorkę, scenarzystkę i reżyserkę teatralną, która wygrała plebiscyt na Człowieka Kultury 2022. Zapytaliśmy ją o to, jak zareagowała na wieść o nominacji, a potem o wygranej, dlaczego postawiła na reżyserię, a nie aktorstwo oraz co wyjątkowego jest w AszTeatrze i jaki repertuar reżyserka szykuje na najbliższy czas.
Trochę kultury #7 – Dni Poznańskich Kinomanów vol. 2 – 17 XI 2022r.
17 listopada w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się Dni Poznańskich Kinomanów. To już druga edycja wydarzenia, które ma upamiętniać najbardziej znaną poznańską parę fanów kina – Bogdana i Marię Kalinowskich. Gościem audycji jest Małgorzata Kuzdra, pomysłodawczyni Dni Poznańskich Kinomanów. Rozmawiamy o państwu Kalinowskich oraz o programie Dni Kinomanów.
Trochę kultury #6 – Muchy – koncert na 18-tkę – 10 XI 2022r.
W tej audycji świętujemy osiemnastkę. Oczywiście nie naszą. W 2004 roku swoją działalność rozpoczął zespół Muchy. Z tej okazji 26 listopada odbędzie się jubileuszowy koncert. Gościem audycji jest Michał Wiraszko, wokalista zespołu. Rozmawiamy o osiemnastce, ostatniej płycie i o tym, jak zespół wrósł w kulturalną tkankę Poznania.
Trochę kultury #5 – Przemek Mazurek & Teatr Mozaika – płyta “Grajmy w zielone” – 3 XI 2022r.
Jak połączyć muzykę z ekologią? „Trochę kultury” i trochę ekologii (a nawet całkiem sporo) znajdziemy na nowej płycie „Grajmy w zielone. Ekologiczne piosenki dla dzieci i rodziców” przygotowanej przez Teatr Mozaika, Przemka Mazurka i zaproszonych gości (Grzegorza Wasowskiego i Kabaret Hrabi). O tym, czy łatwo jest zmienić się w żarówkę śpiewającą o oszczędzaniu energii lub w jeden z kolorowych pojemników na odpady rozmawiamy z Przemkiem Mazurkiem. W audycji zabrzmi też jeden z utworów, który znalazł się na płycie.
Trochę kultury #4 – 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Marek Lapis – 27 X 2022r.
W naszym regionie trwa 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wydarzenia odbywają się nie tylko w Poznaniu, ale także m.in. w Nowym Tomyślu, Śremie, Trzciance czy Zbąszyniu. W audycji odwiedzamy Mosinę i Gniezno. Tam cały czas można oglądać wystawy: „OdNowa” w Galerii Sztuki w Mosinie, a także „Jerzy Sieczkowski – Mistrz” w Starym Ratuszu w Gnieźnie i „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci” w Centrum Kultury eSTeDe. O wystawach opowiedział nam ich twórca – artysta, fotograf Marek Lapis.
Trochę kultury #3 – Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – 20 X 2022r.
W Poznaniu dobiega końca Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Za nami prawie dwa tygodnie wydarzeń obfitujących w muzyczne wrażenia z najwyższej półki. Jak przebiegał konkurs i co czeka laureatów po jego zakończeniu? O tym opowiedziała nam Martyna Nicińska z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Trochę kultury #2 – OFF CINEMA – 13 X 2022r.
18 października startuje 26. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, czyli sześciodniowe poznańskie święto dokumentu. To okazja do przyjrzenia się współczesnej kondycji kina, które za pomocą ruchomych obrazów z największą i najszczerszą uwagą opowiada o otaczającym nas świecie. W programie znajdziemy 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych w 8 sekcjach tematycznych, takich jak m.in. Bardzo Bliski Wschód, Klasyka dokumentu, Filmy o filmach, Dokumenty górskie, Dźwięki dokumentu czy Eco doc. O szczegółach opowiedział nam dyrektor programowy OFF CINEMA Piotr Szczyszyk.
Trochę kultury #1 – FIGA – 6 X 2022r.
W pierwszym odcinku audycji mówimy o Festiwalu Inicjatyw Górnolotnych Artystycznie (FIGA), który odbywa się w Poznaniu w dniach 14-16.10.2022. To wydarzenie łączące różne odłamy sztuki w jednym miejscu. Uczestnicy festiwalu mogą zobaczyć spektakle teatralne, pokaz kuglarski, warsztaty improwizacji teatralnej, pantomimę i posłuchać koncertu. O festiwalu opowiadają Agnieszka Rogaczewska-Foryś, którą możecie kojarzyć z Leniwego Impro i Letnich Przesileń Artystycznych, Patrycja Kozyra – prezes Fundacji Obszar Działań Twórczych SOMA oraz Michał Zieliński z Astral Rootz Sound System.