Trochę kultury

Na antenie: czwartek o godz. 18:00

Trochę o filmie i o teatrze. Trochę o sztuce i o tym, co dzieje się na mieście. Premiery kinowe, spektakle, wernisaże, spotkania autorskie, wystawy, koncerty, festiwale. Kulturalnie o kulturze i tej małej, i tej dużej.

Trochę kultury #8 – Anna Szymczak, AszTeatr – 24 XI 2022r.

O czym myśli Człowiek Kultury roku 2022? Gościliśmy Annę Szymczak, współzałożycielkę AszTeatru, aktorkę, scenarzystkę i reżyserkę teatralną, która wygrała plebiscyt na Człowieka Kultury 2022. Zapytaliśmy ją o to, jak zareagowała na wieść o nominacji, a potem o wygranej, dlaczego postawiła na reżyserię, a nie aktorstwo oraz co wyjątkowego jest w AszTeatrze i jaki repertuar reżyserka szykuje na najbliższy czas.

Trochę kultury #7 – Dni Poznańskich Kinomanów vol. 2 – 17 XI 2022r.

17 listopada w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się Dni Poznańskich Kinomanów. To już druga edycja wydarzenia, które ma upamiętniać najbardziej znaną poznańską parę fanów kina – Bogdana i Marię Kalinowskich. Gościem audycji jest Małgorzata Kuzdra, pomysłodawczyni Dni Poznańskich Kinomanów. Rozmawiamy o państwu Kalinowskich oraz o programie Dni Kinomanów.

Trochę kultury #6 – Muchy – koncert na 18-tkę – 10 XI 2022r.

W tej audycji świętujemy osiemnastkę. Oczywiście nie naszą. W 2004 roku swoją działalność rozpoczął zespół Muchy. Z tej okazji 26 listopada odbędzie się jubileuszowy koncert. Gościem audycji jest Michał Wiraszko, wokalista zespołu. Rozmawiamy o osiemnastce, ostatniej płycie i o tym, jak zespół wrósł w kulturalną tkankę Poznania.

Trochę kultury #5 – Przemek Mazurek & Teatr Mozaika – płyta “Grajmy w zielone” – 3 XI 2022r.

Jak połączyć muzykę z ekologią? „Trochę kultury” i trochę ekologii (a nawet całkiem sporo) znajdziemy na nowej płycie „Grajmy w zielone. Ekologiczne piosenki dla dzieci i rodziców” przygotowanej przez Teatr Mozaika, Przemka Mazurka i zaproszonych gości (Grzegorza Wasowskiego i Kabaret Hrabi). O tym, czy łatwo jest zmienić się w żarówkę śpiewającą o oszczędzaniu energii lub w jeden z kolorowych pojemników na odpady rozmawiamy z Przemkiem Mazurkiem. W audycji zabrzmi też jeden z utworów, który znalazł się na płycie.

Trochę kultury #4 – 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Marek Lapis – 27 X 2022r.

W naszym regionie trwa 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wydarzenia odbywają się nie tylko w Poznaniu, ale także m.in. w Nowym Tomyślu, Śremie, Trzciance czy Zbąszyniu. W audycji odwiedzamy Mosinę i Gniezno. Tam cały czas można oglądać wystawy: „OdNowa” w Galerii Sztuki w Mosinie, a także „Jerzy Sieczkowski – Mistrz” w Starym Ratuszu w Gnieźnie i „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci” w Centrum Kultury eSTeDe. O wystawach opowiedział nam ich twórca – artysta, fotograf Marek Lapis.

Trochę kultury #3 – Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – 20 X 2022r.

W Poznaniu dobiega końca Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Za nami prawie dwa tygodnie wydarzeń obfitujących w muzyczne wrażenia z najwyższej półki. Jak przebiegał konkurs i co czeka laureatów po jego zakończeniu? O tym opowiedziała nam Martyna Nicińska z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Trochę kultury #2 – OFF CINEMA – 13 X 2022r.

18 października startuje 26. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, czyli sześciodniowe poznańskie święto dokumentu. To okazja do przyjrzenia się współczesnej kondycji kina, które za pomocą ruchomych obrazów z największą i najszczerszą uwagą opowiada o otaczającym nas świecie. W programie znajdziemy 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych w 8 sekcjach tematycznych, takich jak m.in. Bardzo Bliski Wschód, Klasyka dokumentu, Filmy o filmach, Dokumenty górskie, Dźwięki dokumentu czy Eco doc. O szczegółach opowiedział nam dyrektor programowy OFF CINEMA Piotr Szczyszyk.

Trochę kultury #1 – FIGA – 6 X 2022r.

W pierwszym odcinku audycji mówimy o Festiwalu Inicjatyw Górnolotnych Artystycznie (FIGA), który odbywa się w Poznaniu w dniach 14-16.10.2022. To wydarzenie łączące różne odłamy sztuki w jednym miejscu. Uczestnicy festiwalu mogą zobaczyć spektakle teatralne, pokaz kuglarski, warsztaty improwizacji teatralnej, pantomimę i posłuchać koncertu.  O festiwalu opowiadają Agnieszka Rogaczewska-Foryś, którą możecie kojarzyć z Leniwego Impro i Letnich Przesileń Artystycznych, Patrycja Kozyra – prezes Fundacji Obszar Działań Twórczych SOMA oraz Michał Zieliński z Astral Rootz Sound System.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenter

Alicja Dec

Bartosz Kirchner

Reporter

Bartosz Kirchner