2084 Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości

Sztuczna inteligencja stała się zjawiskiem wszechobecnym w naszym życiu codziennym, a innowacje technologiczne i algorytmy mają wpływ na niemal każdy aspekt ludzkiej działalności. Czy mamy słuszne powody, aby obawiać się przyszłości?

Co rok 2084 przyniesie naszym przyjaciołom, naszej rodzinie, naszemu społeczeństwu? Czy jesteśmy skazani na ponurą dystopię i inwigilację rodem z „Roku 1984” George’a Orwella?

W książce „2084” matematyk i filozof John Lennox wprowadza nas w kalejdoskop idei: główne osiągnięcia w dziedzinie postępu technologicznego, bioinżynierię, a szczególnie sztuczną inteligencję. Poznamy obecne możliwości sztucznej inteligencji, jej blaski i cienie, fakty i mity oraz potencjalne przyszłe implikacje.

Pytania wzbudzane przez sztuczną inteligencję pozostają otwarte dla wszystkich i domagają się odpowiedzi.

· Jak daleko możemy się posunąć w wykorzystaniu technologii rozpoznawania twarzy oraz inwigilacji wideo w imię bezpieczeństwa?

· Cyfrowe informacje na nasz temat są dostępne dla firm, instytucji i gałęzi przemysłu, czy zdajemy sobie jednak sprawę z zakresu ich wykorzystania?

· Czy postęp technologiczny odmieni nasze postrzeganie człowieczeństwa i biblijne rozumienie duszy i moralności?

· Co rok 2084 przyniesie naszym przyjaciołom, naszej rodzinie, naszemu społeczeństwu? Czy jesteśmy skazani na ponurą dystopię i inwigilację rodem z „Roku 1984” George’a Orwella?

RECENZJA WIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=-MLbAjBaJw8

​OPINIE:

Gdy nauka przekracza właściwe jej granice oraz bierze się za wyjaśnianie pochodzenia i celu człowieka, Lennox proponuje powrót do Księgi Rodzaju i Apokalipsy. Tym, którzy wieszczą, że człowiek podłączony do sztucznej inteligencji stanie się bogiem, autor „2084” przypomina, że to Bóg stał się człowiekiem. Prawdziwie szokująca propozycja dla współczesnych – naukowiec i chrześcijanin w jednej osobie twierdzi, że Biblia ma coś do powiedzenia również w kwestii Artificial Intelligence! Tę książkę bez wątpienia pisał człowiek, a nie chatbot … — Sławomir Zatwardnicki , adiunkt Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, wykładowca, publicysta, autor wielu artykułów oraz dwudziestu trzech książek

Jak wskazuje tytuł książki, jej autor zastanawia się, dokąd ostatecznie zmierza ludzkość. Sięgając po refleksje naukowców, pisarzy i myślicieli o różnych przekonaniach i światopoglądach, John C. Lennox przygląda się drodze człowieka ku doskonałości i nieśmiertelności. Prezentowane dokonania ludzkie, od Adama i Ewy kosztujących owoc poznania dobra i zła, aż do ambiwalentnie postrzeganego rozwoju transhumanizmu i sztucznej inteligencji, wskazują na odwieczne pragnienie człowieka, by stać się jak Bóg. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak człowiek może stać się Bogiem, autor szuka tropów w Biblii i proponuje nam fascynującą podróż meandrami technologii, filozofii, etyki i wiary. — ks. dr inż. Robert Wawer SJ

AUTOR:

John C. Lennox Emerytowany profesor matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, wykładowca matematyki i filozofii nauki w Green Tempelton College, gdzie pracuje również jako doradca pastoralny. Autor licznych książek poświęconych relacji między nauką i wiarą, m.in. „Czy nauka pogrzebała Boga?” oraz „Bóg i Stephen Hawking”. Wykładał w wielu krajach świata i prowadził debaty publiczne z intelektualistami i komentatorami współczesnej kultury, m.in. z Richardem Dawkinsem, Christopeherem Hitchensem i Peterem Singerem.