Poznaj tajemnicę spokoju papieża Jana XXIII. To jego 10 przykazań, swoisty dekalog miłości i opanowania pod hasłem: „Dzisiaj, tylko dzisiaj, spróbuję przeżyć dzień, nie chcąc od razu rozwiązywać wszystkich problemów mojego życia”. Opanowanie jest cechą, nad którą papież musiał ciężko pracować i się o nią modlić. Stworzył swoisty Dekalog pogody ducha” dla rozwoju swojej własnej duchowej ścieżki.
Dziś autor przybliża nam te instrukcje duchowe, abyśmy my również umiejętnie weszli na ścieżkę życiowego spokoju i opanowania. Autor zaprasza nas do poszukiwania i podążania za sercem i przykazaniami papieża. Zachęca do inspirowania się słowami Jana XXIII i wdrażania ich w swoje codzienne życie.
Często zapominamy, że jedynym dniem, z którego możemy korzystać, który mamy do dyspozycji jest dzisiaj. To właśnie dziś możemy coś zrobić, czegoś dokonać, coś zmienić. Pamiętał o tym Angelo Giuseppe Roncalli czyli papież Jan XXIII. W swoim dzienniku spisał osobiste zasady, które nazwano “Dekalogiem codzienności czy dekalogiem pogody ducha”:
· książka napisana przez znanego autora specjalizującego się w literaturze duchowej i franciszkańskiej, również zajmującego się medytacjami biblijnymi,
· książka zawiera duchowe ćwiczenia uczące praktykowania spokoju i opanowania powstałe na bazie Dekalogu papieża Jana XXIII.
· książka dla każdej osoby poszukującej spokoju w czasach niepokoju i życiowego chaosu,
· przybliża życiowe zastosowanie Dekalogu Jana XXIII, i wskazuje na jej niezmienną aktualność,
· omawia wszystkie 10 przykazań i zestawia je z problemami dzisiejszego świata.
Autor – Helmut Schlegel OFM
urodzony w 1943 r., studiował filozofię i teologię w klasztorze Gorheim w Sigmaringen, klasztorze Frauenberg w Fuldzie i Monachium, a w roku 1969 przyjął święcenia kapłańskie w Fuldzie. Jego edukację uzupełniał pozazawodowy kurs akompaniatora medytacyjnego i rekolekcyjnego. Franciszkanin, nauczyciel medytacji, autor książek, librecista i autor piosenek.
Kapelan i duszpasterz młodzieży (Jugendpfarrer). Od 1988 kierował franciszkańskim ośrodkiem ciszy i spotkań w Hofheim am Taunus. W 1998 został wybrany przełożonym prowincjalnym prowincji franciszkańskiej w Turyngii. Pełniąc tę funkcję był także przez sześć lat prezesem niemieckich misjonarzy franciszkańskich, zorganizowanych jako Missionszentrale der Franziskaner w Bonn.
W latach 1988–1998 kierownik franciszkańskiego ośrodka rekolekcyjno-edukacyjnego w Hofheim am Taunus, do 2007 r. Prowincjał franciszkańskiej prowincji turyńskiej, od tego czasu kierownik kościoła medytacyjnego we Frankfurcie nad Menem.
Termin druku: kwiecień 2022 r.