Znaki szczególne Zmartwychwstałego. Rekolekcje paschalne to rozważania na okres wielkanocny. Dlaczego wracamy do Galilei? W jakich znakach objawia się Zmartwychwstały? Jak po Wielkim Poście żyć na co dzień radością Wielkanocy? Odpowiedzi szukają dominikanie – Szymon Popławski OP, Adam Szustak OP i Jacek Szymczak OP – dzieląc się doświadczeniem spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym.
We wstępie do książki czytamy: Wiele robimy, by przygotować się do świąt Wielkanocy – podejmujemy różne wyrzeczenia, uczestniczymy w rekolekcjach i nabożeństwach pasyjnych, spowiadamy się i uczymy nowych sposobów modlitwy. I dobrze, bo Triduum Paschalne i oktawa Wielkanocy rzeczywiście zasługują na to, by wszystko w sobie zmobilizować, aby jak najlepiej przeżyć te dni. Co jednak z pozostałą częścią okresu paschalnego? Czy nie jest tak, że chcąc odpocząć po intensywnym Wielkim Poście, tak naprawdę nie świętujemy tego, na co tak bardzo czekaliśmy? Jak dobrze przeżyć cały okres wielkanocny, czyli pięćdziesiąt dni od zmartwychwstania do zesłania Ducha Świętego? Jak prawdziwie zobaczyć i spotkać Zmartwychwstałego?
Znaki szczególne Zmartwychwstałego odpowiadają właśnie na te pytania, ponieważ jest to zbiór rozważań na okres paschalny, w którym trzej dominikanie dzielą się swoim doświadczeniem spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. Wyjaśniają, jak Go rozpoznać, jakie są Jego szczególne znaki i gdzie Go szukać w codziennym życiu. Podpowiadają, co może być przeszkodą w dostrzeżeniu w nas i wokół nas błysków Jego obecności, a także co trzeba usunąć albo do czego powrócić, by na nowo odkryć niezwykłą moc Jego miłości.
To publikacja przygotowana na podstawie internetowych serii z portalu dominikanie.pl. Jej pierwszym i najważniejszym fundamentem jest jednak słowo Boże zapisane w Biblii. Do niego nieustannie i na różne sposoby odwołują się bracia kaznodzieje, co oznacza, że poszczególne rozważania są nie tylko zbiorem myśli i komentarzy biblijnych, lecz także Słowem, przez które do naszego życia może wejść sam Bóg.
Szymon Popławski OP: „Rudera, czyli miejsce, które jest skrzyżowaniem
szopy z bunkrem, miejsce ciemne, duszne, niemiłosiernie brudne i wypełnione nieprzyjemnym zapachem, do złudzenia przypomina mi ludzkie serce
przed przyjęciem doświadczenia zmartwychwstania. W każdym z nas panuje mrok, zamęt, chaos, bałagan, dopóki w ciemnościach nie rozbłyśnie Boże
światło, a niemiłosierny bałagan zostanie uporządkowany. Tym, który może wpuścić w nasze serca świeże powietrze, jest oczywiście Jezus Chrystus
i to On będzie centrum tych rozważań, ponieważ tylko On może prawdziwie rozświetlić nasze mroki i zamienić chaos w harmonię. Zapraszam więc do wspólnych poszukiwań na kartach Ewangelii, a także w swoim codziennym życiu, błysków Jego zmartwychwstania, błysków, poszukiwań na kartach Ewangelii, a także w swoim codziennym życiu, błysków Jego zmartwychwstania, błysków, które będą niczym innym jak namacalnym doświadczaniem przejścia ze śmierci do życia.”
Adam Szustak OP: „Boga spotyka ten, kto wytrwale, codziennie siedzi z Nim na modlitwie, słucha Jego słowa i próbuje Go poznać. Konsekwencja w szukaniu Boga z czasem tak ukształtuje nasze serce, że wystarczy jedno Jego słowo, byśmy wszystko zrozumieli i uwierzyli. Nie czekajmy na cudowne objawienia i spektakularne wydarzenia. Szukajmy żywego i bliskiego spotkania z Bogiem w codziennej modlitwie (…). Nasze niesłuchanie głosu Boga bierze się właśnie z lęku, który wynika z braku bliskiej, intymnej relacji z Bogiem. Nie ufamy Mu tak naprawdę, więc myślimy, że On mógłby nam zaproponować coś, co mogłoby wyrządzić krzywdę. Ci, którzy słuchają Boga i zawsze robią to, co się Jemu podoba, to nie ludzie bezgrzeszni i doskonali, ale ci, którzy Mu bezbrzeżnie ufają. Lekceważymy Boże pomysły i zasady nie z powodu naszej grzeszności, ale dlatego, że nie przyjmujemy prawdy o tym, że On naprawdę jest kimś najbardziej godnym zaufania, kto nie mógłby zaproponować nam czegoś niedobrego. Gdy się Mu zaufa, gdy zacznie się na serio słuchać Jego słów, to nagle się okaże, że nasze sieci są pełne ryb. Niech więc nie zatrzymuje nas przeszkoda nieufności, niewiary w to, że On jest dobry.”
Jacek Szymczak OP: „Zmartwychwstały Jezus daje się rozpoznać, gdy jest ciemno, gdy w nas i wokół nas zaczyna dominować mrok. On jest jednak światłem, które rozjaśnia tę noc, uwalnia od śmierci i braku nadziei, tak jak miało to miejsce w biblijnej historii wyjścia z Egiptu(…). Noc może być pewnego rodzaju pozorem nieobecności Boga. Ważne jest, byśmy się tego nie przestraszyli, byśmy, pamiętając o tym, jaki jest Zmartwychwstały, mieli świadomość, że On tę noc przełamuje, tej nocy się nie boi, w tę noc w naszym życiu wchodzi. Co więcej, On nie czeka, by się z nami spotkać, aż wyjdziemy na zewnątrz, na światło, aż w naszym życiu wszystko się poukłada. Zmartwychwstały daje się poznać także w mroku, bo jest od tego wszystkiego silniejszy. Jezus przychodzi do naszego życia właśnie w takich momentach, kiedy wydaje się, że widać tylko ciemność albo nawet właśnie z powodu tej ciemności kompletnie już nic nie da się dostrzec.”.
Patronat nad książką objęli: „Przewodnik Katolicki”, tygodnik „Idziemy”, miesięcznik „W drodze”, Aleteia.pl, Radio Nadzieja, Radio Doxa, Siódma9, Radio Emaus.
O autorach:
Adam Szustak OP (1978 r.) – dominikanin, wędrowny kaznodzieja, autor książek i audiobooków, youtuber („Langusta na palmie”, dominikanie.pl).
Jacek Szymczak OP (1979 r.) – kaznodzieja i sekretarz Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi. Był duszpasterzem akademickim oraz osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Pracował także w Katolickiej Agencji Informacyjnej nad przygotowaniem obsługi medialnej ŚDM 2016 w Krakowie.
Szymon Popławski OP ( 1984 r.) – dominikanin, absolwent Szkoły Retoryki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, rekolekcjonista, socjusz prowincjała. Współtworzył Dominikański Ośrodek Kaznodziejski. Jest współautorem książek wydanych nakładem Wydawnictwa W drodze: Prosta modlitwa oraz Zapach pomarańczy. Życie dominikańskie z innej perspektywy.