II Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE Poznań 2023

Wszystkich miłośników muzyki chóralnej i nie tylko serdecznie zapraszamy na II Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE Poznań 2023 , którego organizatorem jest „Stowarzyszenie Przyjaciele i Członkowie Chóru Kameralnego Armia św. Jerzego”, a współorganizatorami Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, prowadzony przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jerzego w Poznaniu, Kościół Garnizonowy Komendy Wojewódzkiej Policji.

18 listopada 2023 r. w zmaganiach konkursowych weźmie udział 20 chórów z całego kraju, w tym z Wrocławia, Szczecina, Knurowa, Głogowa, Rydzyny, Murowanej Gośliny, Piotrkowa Trybunalskiego, Warty, Dopiewa, Pamiątkowa, Świebodzina, Bełchatowa, Śremu, Gryfina, Kórnika, Szczucina, Wałcza i Obornik, a wśród nich chóry dziecięce, mieszane, akademickie, senioralne oraz jednorodne. Występy konkursowe oceniać będą wybitni specjaliści z dziedziny chóralistyki.

Program Festiwalu

Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, ul. Golęcińska 9

10:00 – uroczyste rozpoczęcie Festiwalu

10:15 – 16:30 – przesłuchania konkursowe

pw. św. Jerzego w Poznaniu, ul. Swoboda 43a

18:00 – Msza Święta w intencji poległych w obronie Ojczyzny;

18:45 – ogłoszenie wyników oraz koncert Laureatów

Wstęp na wydarzenia festiwalowe wolny.

Miejscem wydarzenia jest nieprzypadkowo Poznań – miasto początków polskiej państwowości, siedziba pierwszego biskupstwa, świadek wielu znaczących wydarzeń w historii naszego kraju, jedyne miasto wymienione przez Józefa Wybickiego w Mazurku Dąbrowskiego – hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Poznań uznawany jest za stolicę polskiej chóralistyki – w 1892 roku utworzono tu Polski Związek Kół Śpiewackich Polskich na Wielkie Księstwo Poznańskie. W mieście działali wybitni chórmistrzowie i kompozytorzy muzyki chóralnej, w tym m.in. ks. Wacław Gieburowski, Feliks Nowowiejski, prof. Stefan Stuligrosz czy Jerzy Kurczewski. I edycja Festiwalu odbyła się w listopadzie 2022 r. Do udziału w przesłuchaniach konkursowych I edycji zakwalifikowało się 17 chórów z całego kraju, m.in. z Warszawy, Kielc, Łodzi, Gdańska, Torunia i Włocławka. Łącznie przed publicznością zaprezentowało się ok. 460 chórzystów. Zdobywcą nagrody GRAND PRIX Festiwalu został Chór Młodzieżowy CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena z Włocławka pod dyrekcją pana Mariana Szczepańskiego. Zainteresowanie Festiwalem ze strony chórów i dyrygentów znacząco przerosło oczekiwania Organizatorów, a odbiór I edycji wydarzenia ze strony dyrygentów i chórów oraz mieszkańców był bardzo pozytywny, co potwierdza zapotrzebowanie społeczności chóralnej oraz miłośników śpiewu chóralnego na tego typu wydarzenia. Jako Organizatorzy w trakcie rozmów i spotkań odebraliśmy bardzo wiele sygnałów mówiących o tym, iż pomysł festiwalu chóralnego poświęconego muzyce patriotycznej i ludowej zasługuje na uznanie oraz jest przedsięwzięciem unikatowym na skalę ogólnopolską.