Dawniej Wielkopolska była jednym z największych siedlisk sokoła wędrownego w Polsce, jednak w latach 50. i 60-tych jego populacja zaczęła drastycznie spadać.
Program pn. „Deszczówka” realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego powstał w odpowiedzi na pogarszające się warunki hydrologiczne panujące na terenie Wielkopolski. Dzięki udzielanym dotacjom uczestnicy programu poprawiają lokalny ekosystem i chronią środowisko naturalne w łatwy i prosty sposób.